iş rehberleri

Şirketinizdeki Sosyal ve Asosyal Bireyler

Sosyal ve Asosyal Bireyler Birbirlerinden Neler Öğrenebilirler?

Şirket çalışanlarının tamamının aynı mizaçlarda ve görüşlerde olması elbette beklenemez. Şirket başarısında, ekip içi sağlıklı iletişimin rolü inkâr edilemez bir gerçekken zaman zaman ekip içinde farklı kişilik çatışmaları olabilir. Fakat aynı şirkette çalışıyor olmak ortak paydada yer almayı ve uyumu gerektirir. Genellikle, çalışanlar arasında yer alan dışadönükler, içedönüklerin anti sosyal olduğunu düşünürken, içedönükler dışadönüklükleri aşırı sosyal olarak düşünmektedir. Bu önyargıda ekipte zıtlaşmaya sebep olur. Oysa bu iki kişilik tipinin birbirinden üstünlüğü olmadığı ve tepki verme şekillerinin farklı olduğu bilinmelidir. Ve birbirilerinden öğrenecekleri yeni beceriler olduğunu bilerek hareket etmelilerdir.

Aynı şirketin üyeleri olmak bu iki farklı kişilik yapısında olan bireyleri birbirine bağlanma zorunluluğu getirir. Ancak mizaçtaki bu farklılıklar, bu iki kişilik tipinin birlikte çalışması gerektiğinde çeşitli zorluklara neden olabilir. İki kişilik türü farklı şekillerde iletişim kurduğundan, diğerlerinin özelliklerini ve mizacını her zaman anlamayabilirler.Buna rağmen, içedönüklerin ve dışadönüklerin birlikte etkili bir şekilde çalışabilmeleri mümkündür ve birbirlerinden yeni beceriler öğrenebilirler. Örneğin; her kişilik tipi masaya farklı bir şey getirir, biri zayıf olduğunda, diğeri güçlüdür. İnsanlar eşit olduklarını bilir ve birbirlerinin doğuştan gelen yetenek ve kişilik özelliklerini takdir ettikleri zaman aralarındaki iletişim güçlenir.

Dışadönük ve içedönüklerin birbirlerinden öğrenebileceklerine bir göz atalım;

Dışadönükler gibi konuşma yapmak

İçe dönük olanlar için, kalabalık bir topluluk karşısında konuşma yapmak doğal bir davranış biçimi değildir. Hatta bazıları rahatsız olma korkusuyla grup çalışmalarından bile kaçabilirler. Asosyal olan bu kişiler; dışadönüklerin konuşmalarını gözlemleyerek konuşma becerilerini geliştirebilirler. Birkaç iş arkadaşıyla yapılacak bir konuşmada hem kendine olan güvenlerini kazanırlar hem de sosyal olan arkadaşları hakkında empati yapma şansını elde ederler. Küçük bir toplulukta yapılacak olan konuşma, içe dönük olan kişinin daha rahat bir ortamda olmasını sağlarken, konuşma yetisini geliştirmede etkili olur.

İçedönükler gibi dinlemeyi öğrenmek

Asosyal kişilikler, güçlü dinleyiciler ve gözlemsel becerilere sahip olma konusunda isteklidirler. Konuşmalarda daha az konuşmaya meyillidirler ve diğerlerinin kendi yanıtları yerine ne söylediklerine odaklanırlar. Diğer taraftan dışa dönük olanlar, düşünmeden eylemi gerçekleştirdikleri için başkalarının konuşmasına fırsat vermezler. Bu kişiler; konuşmadan önce duraklamayı, başkalarının konuşmasına izin vermeyi ve kendi düşüncelerini ifade etmeden önce başkalarının dinlemeyi öğrenmeleri durumunda, bu onların eleştirel bir bakış açısı kazanmalarını sağlayabilir.

Kendi bölgelerinin dışına çıkmayı öğrenmek

Dışadönük olanlar açık fikirli ve biraz cüretkâr olma eğilimindeyken, içe dönükler rutin ve öngörülebilirliği tercih etme eğilimindedir. Dışadönüklerin yeni şeyler tecrübe etme yoluna dikkat ederek, içedönük olanlar ise kendi ufkunu genişleterek yeni deneyimlemelere açık olmaları ve yeteneklerini keşfetmek için istekli olmaları gerekir. Dolasıyla her iki tarafta,  alışık olduğu alanların dışına çıkarak diğer kişilik yapısında olan arkadaşlarını anlama şansını elde ederler.

Dışadönükler daha derin düşünmeyi öğrenmeli

İçedönükler derinlemesine düşünüp sonra eyleme geçerken, dışadönükler önce eyleme geçer sonra eylemi düşünürler. Oysa dışa dönük olanlar eyleme geçilecek konu hakkında derinlemesine bir düşünce tarzını kendilerine kazandırabilmeleri durumunda, ürettikleri fikrin değer ve etkinliği artar. Unutulmamalıdır ki; en değerli inciler en derinlerden çıkar.

İçedönükler yardım istemeyi öğrenmeli

Dışadönük insanlar genellikle yardıma ihtiyaç duyduklarında ulaşabilecekleri büyük bir destek grubuna sahiptirler. Çünkü yardım isteme konusunda yetenekleri doğuştan gelir. Dışa dönük olanlar fikirlerini seslendirebilecekleri büyük gruplarda beyin fırtınası yapmaktan hoşlanır, başkalarını da fikir üzerinde çalışmalarına yardımcı olmak için davet ederler. İçedönük olanlar ise, kendi çevrelerinin mahremiyetinde sessiz kalmayı ve fikir geliştirmeyi tercih ederler. Asosyaller, başkalarının görüşlerini sormayı ve profesyonel gruplar oluşturmayı öğrenebilirler.

Dışadönük olanlar sessiz kalmayı öğrenmeli

Herkesin dinlenip enerjisini yenilemeye ihtiyacı vardır.Kişiler seçimlerine göre sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerinde bir kenara çekilip kendilerine zaman ayırmalıdırlar. Dışa dönükler bunu genellikle pek yapmazlar. İhmal ettikleri bu zaman diliminde, atladıkları bir gerçek vardır. Minnettarlık, şükran, kendi içine çekilerek huzur bulma eylemi onların yeni güne veya işe daha iyi bir performansla başlamalarına olanak sağlar.

Aynı ekibin içinde yer alan içedönük ya da dışa dönük arkadaşlarımıza önyargılı yaklaşmayıp, onları etiketlemediğimiz zaman, daha başarılı projelere imza atılabilir ve iş huzuruna katkı sağlanabilir.Unutmamak lazım ki; hepimiz bu yapbozun birer parçalarıyız ve birbirimizi tamamlıyoruz.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Şirketinizdeki Sosyal ve Asosyal Bireyler

okuma süresi: 4 dk
0