Yatırımcı Arıyorum

Solucan Gübresi Üretim İşi Kurmak

Solucan Gübresi Üretmek

Solucan gübresi, sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilmiş olan organik gübre çeşididir.

Birçok kişi toprakların canlı olduğunu ve içerisinde inanılmaz derecede mikroorganizma bulundurduğunun farkında değil. Toprakta bulunan mikroorganizmaların bitkilerle oluşturduğu güçlü sinerji sonucunda toprağın su ve besin maddelerini tutmada daha dirençli hale gelmesini sağlar. Bu mikroorganizmalar beslenmek için karbona ihtiyaç duyar ve kimyasal gübreler bunu yok etmektedir. Bunun sonucunda toprakları iyileştirmek ve verimi arttırmak için solucan gübresine ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Bu ihtiyaçtan dolayı solucan gübresi üretimi özellikle son yıllarda ön plana çıkan bir iş kolu haline gelmiştir.

Solucan Gübresi Üretim Tesis Kurmak

Kurulacak tesis kişinin kullanacağı sermayeye göre değişiklik göstermektedir.

Tesis için kapalı alan gerekmektedir. Ortam doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalı ve aynı zamanda solucanın üreyip gübre yapabilmesi içinde ortamın nemli olması gerekmektedir. Bu yüzden ortamın 12-15 derece arasındaki oda sıcaklığında olması gerekmektedir.

Kişilerin imkanları doğrultusunda seçilebilecek ortamlar şöyledir;

 • Bodrum Katı
 • Su Tankları
 • Çadırlar
 • Seralar
 • Betonomer Zeminler vb.

Solucanlar için mama temin etmelisiniz. Mamayı hazır halde alabileceğiniz gibi büyük baş hayvan dışkısından kendinize mama yapabilirsiniz.

Solucan Satın Almak

Dünya üzerinde 500 den fazla solucan türü vardır. Ancak bunlardan sadece 7 çeşidi gübre üretmektedir. Üretimi en verimli olan solucan da Kırmızı Kaliforniya Solucanı’dır.

Solucanın tanesi 0,8 krş ve 0,10 krş arasında değişmektedir. Bütçenize ve tesisinize uygun miktarda solucan satın alabilirsiniz.

Solucan türünün internette satışı oldukça fazladır. Tesisi olan bir kişiden veya internet üzerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

Solucan gübresi üretim sermayesi konusunda problem yaşayan kişiler, Tarım Bakanlığı’nın sunduğu, “Kimyasal Gübreden Organik Gübreye Geçiş” desteği için verdiği hibelere başvuru yapabilirler. Ayrıca KOSGEB desteğinden de faydalanabilirler.

Solucan Üretimi Analizi

 • 10.000 adet solucan 1 günde 3 kg gübre üretiyor. 1 ay sonunda 90 kg gübre üretmiş oluyor.
 • 50.000-100.000 adet arası solucan ile işe başlayan bir kişinin, 1 yıl sonunca para kazanmaya başladığı söyleniyor.
 • 100.000 adet solucanın 900 kg gübre ürettiği söyleniyor.
 • 1,5 milyon solucan ile gübre üretimine başlayan bir kişi, ayda yaklaşık olarak 15.000 TL para kazandığını söylüyor.
 • 2 milyon solucan ile gübre üretimi yapan bir kişi, aylık 15-20 ton arasında gübreye sahip olduğunu söylüyor.

ÖNEMLİ:  Üretilen gübre nemli haldedir. Solucan gübresinin dinlendirilerek olgunlaşması beklenirse daha kaliteli gübre elde edilir. Yaklaşık 2 ay sonra olgunlaşma tamamlanır. Fakat bu süre içerisinde ortalama 3/2 oranında kayıp yaşanır.

10.000 adet solucan 1 ayda 90 kg gübre üretiyor iken olgunlaşma süreci sonucunda 30 kg gübre elde edilir.

Solucan Gübresi Pazarlaması

 1. İlk etapta pazarlamaya kendi çevrenizden başlayabilirsiniz. Çevrenizde bunulan tarım işiyle uğraşan kişilere ücretsiz numuneler göndererek denemelerini isteyebilirsiniz.
 2. Solucan gübrenizi pazarlamak için seracıları, fidecileri, peyzaj şirketlerini, meyve ve sebze üreticileri gibi yerler tercih edebilirsiniz.
 3. Outlet ve online satış yapan firmalara da satış yapabilirsiniz.
 4. Kendi online sitenizi kurarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan solucan gübresi üretimi iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

SOLUCAN GÜBRESİNİN BİTKİYE VE TOPRAĞA FAYDALARI

 • Düzenli kullanıldığı taktirde toprağın yapısını iyileştirir ve toprağın su tutma kapasitesini arttırır.
 • Bitki köklerinin en iyi şekilde gelişmesini sağlar ve böylelikle bağışıklık sistemi güçlü bitki elde edilir.
 • Bitkilerin verimi ve kalitesi artar.
 • Topraktaki organik madde miktarını arttırır.
 • Ekilen ürünün yetişmesi hızlanır ve elde edilen ürünün raf ömrü uzun olur.

Gerçek Kaliforniya Solucanı Nasıl Ayırt Edilir?

Solucan gübresi işine olan talep artmaya başladıkça bu işi fırsat bilen dolandırıcılar da ortaya çıkmaya başladı. İşe yeni başlıyorsunuz ve 10.000 adet solucan siparişi verdiniz. Size gelen solucanın kaç adet olduğunu ve gerçek Kırmızı Kaliforniya Solucanı olup olmadığını bilmiyorsunuz. Ne yapacaksınız ?

Size, Kırmızı Kaliforniya Solucanı’na çok benzeyen Avrupa Kırmızı Solucanı satabilirler. Bu konuda dikkatli olmalı ve tedbiri elden bırakmamalısınız.

Size gönderilen solucanlardan bir tanesini numune olarak laboratuvara incelenmek üzere gönderebilirsiniz. Böylelikle laboratuvardan çıkan sonuca göre en doğru bilgiyi elde edebilirsiniz.

Solucanı laboratuvara gönderemiyorsanız aşağıda yer alan hususlara dikkat etmelisiniz.

 • Kırmızı Kaliforniya Solucanı birçok nedenden dolayı mükemmel bir kompost ( organik gübre ) solucanıdır. Yetişkin bir solucanı 0,8 gram ağırlıktadır. Uygun koşullarda her hafta ortalama iki yumurta kokonu ( yumurta kesesi ) bırakırlar. Her bir yumurta kokonundan 2-3 arası yavru solucan çıkar. Ayrıca bu türdeki solucanlar çeşitli hava koşullarına oldukça dayanıklıdırlar.
 • Avrupa Kırmızı Solucanı ise yetişkin olanı 1,5 gram ağırlığa sahip solucan türüdür. Haftalık, yetişkin başına 0,8 yumurta kokonu bırakırlar ve yumurta kokonu başına 1 yavru solucan üretirler. Aynı zamanda Kırmızı Kaliforniya Solucanı’na kıyasla çok daha yavaş çoğalırlar. Yetişkin Avrupa Kırmızı Solucanı, Kırmızı Kaliforniya Solucanı’na kıyasla boyut olarak daha büyüktür. Ayrıca ömürleri kısadır ve çevre koşullarına karşı duyarlıdırlar.

Bu gibi etkenler dikkatli şekilde gözlemlenirse, iki solucan türünü birbirinden ayırt etmek mümkündür.

Para yatıracağınız her işte dikkatli olmalı ve araştırmalara açık olmalısınız.

Artık solucan gübresi üretimine başlamak için ihtiyacınız olan bilgilere sahipsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Hasan hüseyin Yalaç yorumu:

  Solucan gübresi üretmek isteyen girişimcilere yardım isterseniz ulaşabilirsiniz ***

  • Cevap yaz
   Serra yorumu:

   Merhaba çok aklıma yatan bir fikir ama tam anlamıyla bilgi sahibi değilim yardımcı olursanjz sevinirim.

Yorumunuz