Yatırımcı Arıyorum

Son Dönemin En Karlı İş Fikri: Franchising

Franchising Çalışma Modeli

Son dönemin en karlı iş fikri franchising, bir şirketin pazar payını yakalamak için kullanabileceği üç iş stratejisinden biridir. Diğerleri, şirkete ait birimler veya şirketin sahip olduğu ve imtiyazlı birimlerin birleşimidir.

Franchising, müşteri kazanmak ve müşterileri elde tutmak için kullanılan bir iş stratejisidir. Mevcut ve gelecekteki müşterilerin zihninde, şirketin ürün ve hizmetlerinin onlara nasıl yardımcı olabileceği konusunda bir imaj oluşturmak için kullanılan bir stratejidir. Müşteri ihtiyaçlarını karşılayan ürün ve hizmetleri dağıtma yöntemidir.

Franchising Nedir?

Franchising, birkaç kişinin aşağıdakileri paylaşmasına olanak tanıyan, birbirine bağlı iş ilişkileri ağıdır.

 • Bir marka kimliği
 • Başarılı bir iş yapma yöntemi
 • Kanıtlanmış bir pazarlama ve dağıtım sistemi

Kısacası franchising, rakiplerinden daha fazla müşteri elde etmek ve elde tutmak yani pazarlara hükmetmek gibi ortak bir amacı olan, belirli ilişkileri ve sorumlulukları olan insan grupları arasındaki stratejik bir ittifaktır.

Franchising iş modeli hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için: franchising rehberi adlı içeriği inceleyebilirsiniz.

Franchising ile Neyi Satın Alırsınız?

Franchising hakkında birçok yanlış kanı bulunmaktadır. En yaygın kanı, bir franchise sahibi olarak bir franchise satın aldığınızdır. Gerçekte ise marka adını, işletim sistemini ve sürekli desteği kullanmak için, varlıklarınızı bir sisteme yatırıyor olduğunuzdur. Siz ve sistemdeki herkes, marka adını ve işletme sistemini kullanma lisansına sahip oluyorsunuz.

İş ilişkisi, tüm franchise sahiplerinin müşteri edinme ve elde tutma konusundaki ortak taahhüdüdür. Yasal olarak, onları franchise verenin öngörülen pazarlama ve işletim sistemlerini kullanarak elde etmek ve tutmak zorundasınız.

Franchising konusunda başarılı olmak için, franchising ve tüm franchise sahipleri ile olan ilişkinizin ticari ve yasal sonuçlarını anlamanız gerekir. Markayı pazarlamak için, diğer franchise sahipleri ve şirket yöneticileriyle birlikte çalışmak, müşterileri kazanmak ve elde tutmak için işletim sistemini tam olarak kullanmak üzerine odaklanmalısınız.

Ayrıca unutulmaması gereken bir nokta da, diğer imtiyaz sahiplerinin ve şirket tarafından işletilen birimlerin sizin rakibiniz olmadığıdır. Yani bir ekip üyesi olarak, ekibe dâhil olmanız gerekir. Marka adının değerini artırmak, franchise verenin ve franchise alanın ortak sorumluluğudur. Bir franchise sahibi olarak, başka birinin markasına ve işletim sistemine, ayrıca sürekli desteğe yatırım yapmayı seçtiğiniz şirketinizin varlıklarına sahipsiniz. Ancak başka birinin iş sistemini çalıştırma lisansına sahipsiniz.

Franchise Fırsatlarını Araştırmak ve Değerlendirmek

Birikiminizi ve yatırımınızı değerlendirmek ve aynı zamanda bir iş sahibi olmak istiyorsanız, franchise almanın avantajlarının çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Her şeyden önce, sıfırdan iş kurmanın mali yükü ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Bir işletme kurulduğu andan itibaren pek çok şeyle mücadele etmek durumundadır. Bunların en bilinenleri kar elde etmeye çalışmak, bir marka yaratmaya çalışmak, müşteri ağını genişletmek ve müşteriyi elde tutmak için ağır mücadele etmektir. Bir franchise satın aldığınızda tüm bunlar elinize hazır bir şekilde gelecektir. Çünkü bir franchise sisteminin hazır müşterisi, yıllık belli bir karı ve tanınan bir marka adı bulunmaktadır. Bu yüzden franchise en karlı iş sistemidir.

Bir franchise satın aldığınızda, anında tanınan mal ve hizmetleri satabilir, başarılı olmanıza yardımcı olabilecek eğitim ve destek alabilirsiniz. Ancak, önemli olan husus, bu başarıyı devam ettirmek için iyi bir çalışma sistemini kendinizin yaratması gerektiğidir. Bir franchise satın almak istediğinizde, kendinize sormanız gereken en önemli soru, sizin bir franchise almak için uygun olup olmadığınızdır.

 • Siz franchise almaya ne kadar isteklisiniz?
 • Bu işi gerçekten başaracağınıza inanıyor musunuz?
 • Franchiseyi sorunsuz almak için bütçeniz yeterli mi?
 • Almak istediğiniz franchise hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?
 • Almak istediğiniz franchise hizmeti, bölgeniz için uygun mu?

Bu ve bunun gibi aklınızda pek çok soru olabilir. En iyi yöntem, aklınızdaki tüm bu soruları bir kâğıda yazın ve yanıtlayın. Eğer yanıtlarınız olumlu yönde ise ve uygun bütçeniz de varsa, franchise iş sistemi sizin için karlı olabilir. Franchise almak istediğiniz sektörde de iyi bir araştırma yapmanız gerekir.

Eğer sizde yeni bir iş kurmayı düşünüyor ve karlı bir marka ile çalışmayı istiyorsanız; Kobi Vadisi tarafından sunulan franchise fırsatları‘nı inceleyebilir, anlık olarak yatırım talebinizi iletebilirsiniz.

Franchising İş Modeli

Bir franchise, yatırımcı veya franchise alan olarak, sizin bir iş yürütmenizi sağlar. Bir franchise ücreti ödersiniz ve şirket, tarafından geliştirilen bir format veya sistem, franchise verenin adını bile bir süre boyunca kullanma hakkı ve yardım alırsınız. Örneğin, franchise veren satış yeriniz için bir yer bulmanızda size yardımcı olabilir. Başlangıç eğitimi, yönetim, pazarlama ve personel hakkında tavsiyeler verebilir, bir web sitesi sağlayabilir ya da seminerler aracılığıyla destek sağlayabilir.

Bir Franchise Size Uygun mu?

Belirli bir franchise sistemine yatırım yapmadan önce, ne kadar para yatırmanız gerektiğini, yeteneklerinizi ve hedeflerinizi düşünün.

Yatırımınız;

 • Ne kadar para yatırmanız gerekiyor?
 • Ne kadar para kaybetmeyi göze alabilirsiniz?
 • Franchise’i tek başınıza mı alacaksınız yoksa ortağınız olacak mı?
 • Finansmana ihtiyacınız var mı? Nereden alacaksınız?
 • Kredi notunuz ve kredi puanınız nedir?
 • Franchise açılana ve karlı hale gelene kadar, yaşayacağınız birikiminiz veya ek geliriniz var mı?

Yetenekleriniz;

 • Franchise, teknik deneyim veya özel eğitim gerektiriyor mu?
 • Bu işe hangi özel becerilerinizi katabilirsiniz?
 • Bir işletme sahibi veya yöneticisi olarak ne tür bir deneyime sahipsiniz?

Senin Hedeflerin

 • Belirli bir franchise satın alma nedenleriniz nelerdir?
 • Belli bir asgari yıllık gelire ihtiyacınız var mı?
 • Belirli bir alanda çalışmak ister misiniz?
 • Perakende satışlarla mı yoksa bir hizmetle mi ilgileniyorsunuz?
 • Kaç saat çalışabilirsiniz?
 • İşletmeyi kendiniz mi yöneteceksiniz yoksa bir yönetici mi tutacaksınız?
 • Franchise mülkiyeti, ana gelir kaynağınız mı yoksa mevcut gelirinize ek mi olacak?
 • Uzun süredir bu işin içinde misin?

Franchising ve Getireceği Karlar

Belirli bir franchising’e yatırım yaparsanız, ne kadar para kazanabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bir francshise verenin potansiyel gelir veya satışlar hakkında bilgi vermesi gerekmez. Bir franchise satın almaya karar verdiğinizde, franchise size yıllık diyelim ki 300 bin TL kazanç sağlayabileceğinizi belirtebilir. Bu aldatıcı olabilir çünkü bu iddia, franchise alanların tipik kazançlarını temsil etmiyorsa, aldatıcı olabilir. Bir franchise aldığınızda kazancınız tamamen sizin yaptığınız iş ile bağlantılıdır.

Bir franchise veren, franchise alanların yılda ortalama yine 300 bin TL gelir elde ettiğini iddia ederse, bu size bireysel franchise’lerin nasıl performans gösterdiklerini az çok anlatır. Ortalama bir rakam kullanmak, bir franchise sisteminin gerçekte olduğundan daha başarılı görünmesini sağlayabilir. Çok başarılı birkaç franchise’in yüksek geliri, tüm franchise’lerin ortalamasını arttırabilir.

Franchise alırken dikkat etmeniz gereken bir husus brüt satışlardır. Bazı franchise verenler, franchise alanların brüt batışları için rakamlar sağlar. Bu rakamlar, franchise alanların, gerçek maliyetlerinden ve karlarından bahsetmez. Kâğıt üzerinde brüt satışları yüksek olan bir satış noktası, yüksek genel giderler, kira ve diğer masraflar nedeniyle para kaybediyor olabilir.

Sonuç Olarak;

Aldığınız franchise’in başarısı ve kar elde etmesi, tamamen sizin ile alakalıdır. İşinize, başka birinin temsilcisi olarak değil de tamamen kendi işiniz gözüyle baktığınızda, hem yüksek başarı elde etmiş hem de karınızı katlayarak iyi bir kazanç elde etmiş olursunuz. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, yeni bir iş kurmak ve bir franchise almak arasındaki karlılık oranına baktığımızda, franchise sisteminin yeni bir iş kurmanın yanında, daha az maliyetli olacağını belirtmiştik.

Yeni bir iş kurmak, işinizi insanlara kabul ettirmek, müşteri kazanmak ve elde tutmak ile tanınır bir marka olarak kazanç elde etmeye çalışmak, hem emek, hem de zaman açısından uzun bir süreci kapsamaktadır. Bu yüzden franchise, tüm bunları hazır bir şekilde sunduğundan, daha karlıdır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz