Uzmana SorunKategori: YardımBir internet sitesi kurup şirket açmak istesem muhtemelen ne kadar maliyetim olur
Mehmet Emre Seleh sordu 7 ay önce

Yaşım 18 ve ileriye dair çok mükemmel bir fikrim var internet üzerinde bir site ve istanbul ve ya ankara merkezli bir ofis kurmam tahmini kaç milyara maal olur ?

1 Yanıt
kobivadisi Editör yanıtladı 7 ay önce

Merhaba,
öncelikle birçok kişinin merak ettiği örnek bir soru sorduğunuz için teşekkür ederiz.
Özellikle belirtmek isteriz ki, internet projeleri(bilişim-yazılım sektörü) özellikle son 5 yıllık dönemde ülkemizde çok ciddi bir yatırım alanına sahip.
Ama unutmamanız gereken en önemli nokta, şu anda ilettiğiniz soruda bir internet mecrası facebook da bir internet mecrası 🙂
Yani özetle, internet üzerine bir projeniz var ise bizim ilk önerimiz, iyi bir fizibilite ve ar-ge ile bu yola baş koymanız. Sebebi ise, milyonlarca rakibinizin olması. Ama gerçekten mükemmel bir fikriniz var ise, DURMAK YOK YOLA DEVAM…
Bir internet sitesinin ilk kurulum maliyeti sadece 100 tl civarıdır. (domain + hosting ücreti)
Bu rakam dünya genelinde yer alan hemen her web sitesi için aynı durumdadır. Fakat iş yazılım, tasarım, modelleme, pazarlama, reklam, tanıtım, özel sunucular, güvenlik önlemleri vb…. girdikçe milyon dolarları bulmaktadır. Bu konuda birazda iş size düşüyor. Yani, ilk girişim zamanlarında ortalama 2-10 bin tl arası bir bütçe ile çalışmalara başlayabilirsiniz. ardından hedeflemenize ve bütçenize göre bu rakamlar gittikçe artacaktır.
Ofis konusu ise; Örneğin istanbul bostancı da bir ofis kiraladınız. İçini hazırladınız, bir personel işe başladı, muhasebe çalışmaları, şirket açılışı, amortisman giderleri vs… derken 1 aylık süreçte ortalama 10-20 bin tl arası bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır. elbette bu konu göreceli.
 
Umut ediyoruz bir nebze size destek olabilmişizdir.
 
Saygılarımızla.