Uzmana SorunKategori: YardımFikir aşamasındaki projelerimizi nasıl sunabiliriz?
Hüseyin Uyan sordu 1 sene önce

merhabalar, fikir aşamasındaki projelerimizi nasıl sunabiliriz, yani sadece fikir olarak sunabilir miyiz yada önce projelendirmek mi gerekiyor,fikrimizi sunmadan önce patent almamız gereklimi? fikir aşamasındaki projemize patent alınır mı, proje konusunda yeterli bilgiye sahip değilsek nasıl bir yol izlemeliyiz, yardim ve ilginize şimdiden teşekkür ederim.

1 Yanıt
kobivadisi Görevli yanıtladı 1 sene önce

Değerli ziyaretçimiz ilginiz için teşekkür ederiz.
Tasarımı, fikri, içeriği vb. kriterleri size ait olan projelerinizi Kobi Vadisi platformu olarak sizlere destek olma amacıyla yatırımcılar ile ücretsiz bir şekilde buluşturuyoruz. Bunun için tek yapmanız gereken Yatırımcı Bul sayfasını ziyaret ederek gerekli alanları doldurmanızdır.
Proje paylaşım içeriğiniz tamamen sizin takdirinizdedir, yani özetle ilgili alanlara siz ne belirtirseniz biz gerekli kontrolleri yapıp birebir aynı şekilde yayınlamak ile mükellefiz. Arzu ederseniz proje tanıtım alanına, fikrinizin hangi aşamada olduğunu belirtebilirsiniz (beta, test, demo, prototip vb.)
Patent, tescil konuları elbette çok ama çok önemli konulardır. Gerek fikrinizin gerekse icadınızın gerekli tescil işlemlerini yaptırmanız ömür boyunca kopyalanamaz bir hal almasını sağlayacaktır. (bu konu hakkında uzman bir firmadan destek almanız hayati önem taşıyacaktır.)
Projenizin tutup tutmayacağı konusuna öncelikle kendi gözünüzden bakmanız çok önemli, evet bu iş tutar yürür gider demeniz manevi olarak o yolda ilerleyeceğiniz zaman diliminde size çok yardımcı olacaktır. Bizler bile sıradan bir tüketiciyiz, ve günlük hayatımızda alışveriş bile yaptığımızda artık karşımıza o kadar farklı satış ürünleri geliyor ki şaşırmamak elde değil. Benzer konularda Türkiye genelinde birçok hizmet veren danışmanlık şirketi var, arzu ederseniz onlardan destek alabilirsiniz. Yada özellikle Türkiye ve Yurtdışında yer alan başarı hikayelerini kapsamlı olarak araştırma yapmanız çok fazla size desteği olacaktır. Örnekle tasarımı tescili size ait olan bir ürün var, buluş tamam her şey tamam fakat pazarlama / tanıtım 0. Tam bu aşamada uzman bir kişi / firmadan destek almanız oldukça önemli.
Umut ediyoruz bir nebze olsun sizlere destek olabilmişizdir.