Uzmana SorunGenç girişimci cafe açmak
Sait sordu 3 hafta önce

Merhaba:
Ben tarihi ve bir o kadar ilginç bi cafe açmak istiyorum kabaca maliyetti ne olur

1 Yanıt
kobivadisi Görevli yanıtladı 3 hafta önce

Merhaba,
sorunuza elimizden geldiği kadar yanıt vermeye çalışacağız.
Öncelikle tarihi bir cafe açmak istiyorsanız, net olarak bilmelisiniz ki kurulum maliyetleri normal bir cafe’ye göre yaklaşık 2-3 katına kadar çıkabilir.
Bunun en büyük sebebi: elbette seçmiş olduğunuz konsepttir. Mutlaka bunu sizde düşünmüşsünüzdür. Ama genel bir yorum yapmak gerekirse, örneğin normal bir cafeterya 50.000 TL’ye açılacaksa bu işletme 100.000 TL’yi geçebilir.
Seçeceğiniz dekor ürünleri, yapının tarihi dekorasyon işlemleri, müşterinize sunacağınız dekoratif mutfak araç gereçleri vb. normal piyasada bulunan ürün/hizmetlere göre neredeyse 2-3 katı civarındadır. Bir boya/badana ustası bile normal bir işi 100 TL’ye yapacaksa, bu işte sizden 200 TL ücret isterse şaşırmayın.
 
Günümüzde sıfırdan başlayıp bir cafe açmanın maliyeti iş yerinin konumu ve işyeri büyüklüğüne göre ortalama 50.000 – 150.000 TL civarını bulmaktadır (elbette bu rakam zevkinize ve ihtiyaçlara göre 10 katına kadar da çıkabilir).
Düz hesapla giderleriniz x2 bile olsa, ortalama 200.000 TL civarında bir bütçe ayırmanız ilk etapta yeterli olacaktır diye düşünüyoruz.
Size ilham vermesi açısından: Cafe Açmak İsteyenlere Farklı Konseptler adlı makalemizi okumanızı da tavsiye edebiliriz.
 
Saygılarımızla.