Uzmana SorunKategori: Bayilik FranchisingKredi ile girişimcilik
Şakir Bahadir sordu 3 ay önce

Günlük cirosu yaklaşık  2.000-TL olan yeni ve konforlu bir işletme (DÖNER BAYİ) için istenen 100.000-TLdevir fiyati uygun mudur?
Bu 100.000-TL için bankadan kredi almak mı yoksa ortak almak mı daha uygun olur?
Yaklaşık cirosu 2.000-TL ile 100.000-TL kredi taksiti aylık muhtemelen 3.000 x 60 aylık geri ödemeli kredi ve diğer işletme gideri  (kira eleman fatura vs.) ödenir mi? Böyle bir GİRİŞİMCİLİK makul ve mantıklı mıdır?
Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Saygilarimla
Bahadır BAHADİR

1 Yanıt
kobivadisi Editör yanıtladı 3 ay önce

Merhaba,
Kobi Vadisi’ne göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
Sorularınıza elimizden geldiği kadar piyasa nabzınca cevap vermeye çalışacağız.
100.000 TL devir parası gayet uygun. (lakin gerçekten son 3 aylık süreçte günlük 2.000 TL ciro yapıyorsa)
Eğer iyi bir sözleşme yapıp, vergi levhasına da %50 adi ortaklık alırsanız ve noterden de tasdik ettirirseniz ortaklık daha mantıklı gözüküyor. Kredi ise aralık 2019 tarihleri için oldukça faizi yüksek bir dönem.
Bizim yorumumuzla girişimcilik, her zaman kazandırır. Ama en ama en önemli konu iyi bir analiz ve fizibilite çalışmasıdır. Yani herşeyi bir kenara bırakın, siz bir müşteri gibi bahsettiğiniz işletmeyi birkaç gün aralıksız olarak ziyaret edin. O popülasyonu görebiliyorsanız, zaten beklemeniz hatadır. Ama dediğiniz gibi, amortisman giderleri oldukça hassas bir konu. Kredi konusunda tekrar söylemekte fayda var, bu tarih aralığı için oldukça yüksek. Ama yarın faiz oranlarında her an ciddi düşmeler veya yükselmeler de yaşanabilir.
Ortaklık konusunda da iyice analiz edin, şayet düşünürseniz. Karşınızdaki kişi, ilk etapta çok sıcak olabilir. Ama bir zaman sonra herkesin ve her konunun ciddiyeti daha çok ortaya çıkar.