Uzmana SorunKategori: İşletmecilikortak arayanlara nasıl güvenebiliriz
ali korde sordu 5 ay önce

Merhaba,
Özellikle kurulu iş için ortak arayanlara nasıl güvenebiliriz. Karlı işi olan niye ortak arar. Bir iş ortaklığında dolandırılmadığımızı nasıl anlayabiliriz. Ortak olunan işin batma aşamasında mı yoksa gerçekten kar eden bir yer mi olduğunu nasıl anlayabiliriz. Sonuçta düşük bütçeye sahip olduğumuz için (40-50 bin) bu paramızı da batırmak istemeyiz.

1 Yanıt
kobivadisi Görevli yanıtladı 5 ay önce

Merhaba,
sorunuz gerçekten çok orijinal ve birçok insanın merak ettiği bir unsur.
biz sorunuza tamamen doğal bir şekilde cevap vermek istiyoruz:
Bir şirketin ortak aramasının en ana sebeplerinden bir tanesi: faaliyetlerini arttırarak, vizyonunu geliştirerek kazancının daha üst seviyelere çıkma çalışmalarından bazılarıdır.
ve bir şirketin ortak araması her zaman onun işlerinin kötüye gidiyor ve şirketin zor durumda olduğunun anlamına gelmemektedir.
dolandırıcılık ile ilgili olarak; yapacağınız yatırıma adım atmadan önce her şeyden ziyade kendi gözünüz ve tecrübenizle iyi bir fizibilite yapmalısınız. bir şirketin sağlam ve güvenilir olduğu son 3 ve 6 aylık gelir gider dengesinin araştırılması bu şirketin güvenilir ve mali yönden çıkmazda olmadığını büyük bir ölçüde gösterir.
batma aşaması ve karlılık ile ilgili; bir şirketin kendi imkanları ile elde ettiği kar, marka bilinirliği, rekabet gücü vb. unsurlar, bu şirketin yönetici ve sahiplerini tatmin etmediği için yelpazesini genişleterek yeni yatırımcılar arayıp karlılığını arttırmak istemesi en temel sebeplerden birisidir.
paranızı batırmamak ile ilgili; şirketin mutlaka muhasebe kayıtlarından ve mali datalarından kurulduğu ilk günden bu yana tüm detaylarını uzman bir kişiye inceletmenizi öneririz. (şirket denetmenleri, bilirkişiler, farklı muhasebeciler vb.).
Bizim size ve siz gibi yeni bir ortaklık arayışında olan herkese önemle tavsiyemiz: ortaklığa adım atarken elbette çok fazla dikkatli olun. iyi bir araştırma yapın. mantıklı gördüğünüz iş modellerine adım atın. ama unutmayın: keşke dememek içinde, bazen cesaret almak gerekir.