Uzmana SorunKategori: Şirket YönetimiYurtdışı ithalat ve ihracat
Mehmet Fatih Çapar sordu 1 ay önce

Merhaba, yurt dışına tedarikçi olacak bir firma kurmak istiyorum. Fakat yurt dışında sağlam güvenilir bir şirket yada şahıs tanımıyorum. Ayrıca yurt dışında ürün çıkarırken her iki ülke için gerekli prosedürleri doğru ve sağlam şekilde nerede öğrenebilirim. Teşekkürler

1 Yanıt
kobivadisi Görevli yanıtladı 1 ay önce

Mehmet bey merhaba, sorunuz için teşekkür ederiz.
Dürüst konuşmak gerekirse sorunuza %100 net doğru cevabı veremeyiz ama elimizden geldiğince bilgileri paylaşmak istiyoruz.
Öncelikle bunu net olarak bilmelisiniz ki; yurt dışı ile ticaret yapmanız için sadece Türkiye değil ticaret yapacağınız diğer ülkenin ticari şartları ve gümrük işlemlerine hakim olmakla beraber diğer ülke de yer alan gümrük işlemlerini takip edecek oranın kanun ve koşullarını iyi bilen kişi kurumlarla çalışmanız gerekmektedir.
Çünkü uluslararası ticarette olan koşullar ve şartlar yerel pazar gibi değildir.
Şu an birçok büyük şirkette (ithalat ihracat yapan) üniversitenin uluslararası ticaret vb. bölümünden mezun birçok kişi çalışmaktadır.
Bizim size önerimiz farklı bir ülke ile ticarete başlamadan önce, hangi ülkeler ile ticaret yapacağınıza karar verin. Ardından o ülkede bu işlemleri yöneten danışmanlık firmaları/gümrük firmaları ile ön görüşme yapın. Daha sonrasında aranızda sözleşme imzalayarak yatırım yapmanızı tavsiye ederiz.