Yatırımcı Arıyorum

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

İnternet hayatımızın her alanına hakim olmuş durumda. Alışverişlerimizi dahi olmak üzere kolay ve etkili yöntem olarak internet aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Günümüz şartlarında; Pazarlama alanında sosyal medya pazarlama tekniği aslında en etkili yöntemdir. Milyonlarca alıcıya saniyeler için ulaşmanızı sağlıyor.

Sosyal Medya Pazarlaması Ne Demek?

Herkesin elinden düşürmediği telefonlar da uygulama olarak kullandıkları sosyal medya ağları (instagram, twitter, facebook, google) üzerinden tanıtım ve reklamlar paylaşılarak alıcıya ulaşma tekniğidir. Ürün yada hizmeti bahsi geçilen uygulamalardan reklam ve tanıtımı yapılarak alıcıların ilgisini çekmesi planlanıyor. En fazla ziyaret edilen yoğun takip edilen ağlar tercih ediliyor.

Ürün veya hizmetin reklamları hazırlanır, alıcılara kampanya ve indirimler hakkında haberdar olması sağlanarak, markaların daha fazla duyulmasını, fark edilmesi ve ilgi cezbedici olması için en etkili pazarlama tekniklerinden sadece biri olarak tercih edilir.

Sosyal Medyada Pazarlama Nasıl Yapılabilir?

Dijital ortamda yapılan pazarlamalar başlı başına farklı unsurlardan oluşuyor. İnternet ortamında yoğun olarak takip edilen siteler belirlenerek ürün tanıtımı ve reklamı alıcıların hepsinin taleplerinin karşılanması ve ilgilerini üzerine çekmesiyle bitmiyor. Diğer aşama ise satın alma kolaylıkları iade garantisi ve ürünün kaliteli olduğunun mantıklarına hitap etmesinden oluşturmaktır. Sosyal medyada ürünümü tanıttım, reklamını duyurdum demekle pazarlama süreci bitmiyor.

Öncelikli olarak ürün kalitesinden eminseniz;

  • alıcıya nasıl doğru sunum yapabilirim
  • ikna edebilmem için ne yapmam gerekiyor

ve en önemlisi

  • ürünümü hangi ortamda tanıtmalıyım

Sorularını sorarak kendinize pazarlama rotası çizebilirsiniz.

İnternet çok hızlı gelişiyor ve yenileniyor. Yeni bir günde yeni bir uygulamayla karşılaşma olasılığınız çok yüksek. İnternet aracılığıyla paylaşmış yada yayınlamış olduğunuz ürünün etkili ve hızlı olarak yayılması mümkün. Sosyal medya pazarlamasında özellikle hedef kitlesi belirleyip talepleri doğrusunda ürün tanıtımı gerçekleştirmek. Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı?

Sosyal Medyada Pazarlama Stratejisi

Pazarlama stratejileri geliştirerek yenilerden haberdar olunması halinde kitlelerin ölçümü internet ulaşım siteleriyle belirlenebilinir. Sosyal medya da en fazla ziyaret edilen sitelerde etkili ve ilgi çekici reklam ve tanıtımlar oluşturulur. Gazete, dergi ve televizyonlardan yapılan reklam ve tanıtımlardan çok farklı olan sosyal medya pazarlaması alıcılara kolay ve hızlı yöntemlerle ulaşmayı sağlıyor. Günümüzde her kesimden insanların artık android telefon kullanılması yaygın internet artık hayatımızın merkezine yerleşmiş durumda.

Böylelikle her işimizin olaylaştıran internet alışveriş alanında da rahat ve kolaylık sağlıyor. Sosyal medya pazarlama da bir nevi Pazar olarak algılanabilinir. Uluslararası bir platformda satış gerçekleştirip kazanç elde etmenizi sağlıyor. Kısıtlı kitlelerin dışına çıkarak dünyaya ürününüzü veya hizmetini hatta fikrinizi tanıtma fırsatı buluyorsunuz. Sosyal medya kullanan ama özellikle aktif ağları tespit ederek iletişim yeteneğinizi kullanarak alıcıyla bire bir irtibat kurulup güven sağlanarak satış yapabilirsiniz. Alıcıları önemsenmesine isteğini analiz etmek ve üslup ve hitabınızı müşteriye göre belirleyip sunumunuzu istenilen düzeyde gerçekleştirmek gerekir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz