Sosyal Medyada Dükkan Açmak

Sosyal Medya Mağaza Açma

Günümüz çağının getirdikleri doğrultusunda teknoloji hayatımızda büyük ölçüde yer almış durumdadır. Teknoloji ile birlikte hayatımızda yer edinen sosyal medya, iletişim kurma, bilgi edinme ve sosyal çevremizi genişletme konusunda büyük derecede rol almış bulunuyor. Artık en küçük bireyden en yetişkin bireye kadar herkesin elinde akıllı telefon ve evlerinde teknolojik cihaz yer almaktadır. Bütün bunların neticesinde hayatlar da teknolojik hayatlara dönüşmeye başladı. Teknolojinin gelişimi ile birlikte birçok sosyal medya platformu oluşturulmuş ve kullanıcılara sunulmuştur. Beklenen hedef kitle çok kısa sürede sosyal medyada yerini aldı.

Son yıllarda rekabetten kaynaklanan pazar ortamında ciddi değişiklikler yer almış ve teknolojinin getirdiği yeniliklere ayak uyduran kişiler işletmelerini sosyal medya platformuna taşımaya başlamıştır. Durum böyle olunca pazarlama iletişim araçlarının sayısında da artışlar meydana gelmeye başladı. Bunun en önemli örneği de sosyal medya platformlarıdır. Bireylerin ve dükkanların sosyal medya ortamına taşınması ile beraber geleneksel iletişim araçlarının (radyo, televizyon, dergi) kullanımı azalmaya başlamıştır. Bu da pazarlama yapan kişilerin dikkatini çekip onları sosyal medya ortamına taşımaya başlamıştır.

Sosyal Medyada Pazarlamaya Giriş

İş yeri çalışanlarının kendilerini tutundurma faaliyetleri arasında en çok önem verdikleri etkenlerden biri hedef müşteri kitlesiyle veya mevcut müşteri kitlesiyle herhangi bir kısıtlama olmadan iletişim kurmak ve memnuniyet sağlamaktır. Bununla beraber marka bilinirliğini arttırmak büyük önem teşkil etmektedir.Bütün bunlar göz önüne alındığında işletme sahipleri dükkanlarını sosyal medya ortamlarına taşımaya başlamıştır.

Neden sosyal medyada dükkan açılır?

Birçok kişi iş yerinden çıktığı zaman dışarıda bulunan dükkanları dolaşmak yerine bir an önce evine gitmeyi tercih ediyor. Farklı ürün ve fiyat seçeneği ile birlikte istediği her şeyi sosyal medyada bulması oldukça kolay hale geldi.Evine gidip koltuğuna uzandıktan sonra sosyal medyada bulunan dükkanları ziyaret edip alışverişini tamamlıyor. Üstelik alışverişi kapısına kadar geliyor ve kişi de bunun için ekstra zaman harcamamış oluyor.

Sosyal Medyada Dükkan Nasıl Açılır?

 • İş fikri bulunur (örn: Sosyal Medyada Butik Açmak)
 • Gerekli sermaye temin edilir (kredi, kosgeb desteği vb.)
 • Vergi levhası almak için müracaat edilir
 • Açacağınız sektöre dair ürünler temin edilir
 • Seçilen sosyal medya hesabı açılır
 • Sosyal medya hesabına gerekli bilgiler girilerek ürünlerin fotoğrafları ve bilgileri yüklenir

Sosyal Medyada Dükkan Açmanın Pozitif Etkileri

 • Sosyal medya platformu kitlece fazla ziyaretçiye sahiptir. Sizden alışveriş yapacak müşteri kitlesi muhakkak vardır. Ürünlerinizin fotoğraflarını evinizden yükleyerek satış yapmaya başlayabilirsiniz. Vergi levhanız ve ürünlerinizin faturası olacağı için size tehdit olacak unsur bulunmamaktadır.
 • İşinizi evinizden yürüteceğiniz için herhangi bir dükkan kirası veya dükkan gideriniz bulunmayacaktır.
 • Tek satış yeriniz sosyal medya olduğu için istediğiniz kadar reklam yaparak müşteri kitlenizi arttırmanız etkili olacaktır. ( Bütün sosyal medya platformlarında reklam yayınlamanız etkili olacaktır. )
 • Kendinize ayıracak zamanınız olacağı için yeni ürünlerinizi temin etmeniz daha kolay olacaktır.
 • İşlerinizi sosyal medyadan takip edeceğiniz için iki veya daha fazla sektör üzerine hesaplar açıp satış yapma imkanınız olacaktır.
 • Müşterilerinize alışverişleriyle beraber göndereceğiniz küçük hediyeler onları mutlu edip sizden sürekli alışveriş yapmalarını sağlayabilir. Aynı zamanda güler yüzlü ve ilgili hizmet onların hoşuna gidecektir. Müşteri kitlesi oluşturmak ve aynı zamanda oluşan müşteri kitlesini kaybetmek tamamen sizin elinizde olacaktır.

SOSYAL MEDYADA DÜKKAN AÇMANIN NEGATİF ETKİLERİ

 • İlk başta müşteri kitlesi edinmeniz zaman alabilir. Ama müşteri kitlesi oluşturana kadar sabretmeli ve vazgeçmemelisiniz.
 • Sizden ilk defa alışveriş yapacaklar ilk başta güven eksikliği duyabilirler. Size güvenmelerini sağlayıp en iyi şekilde hizmet vermelisiniz.
 • İlk etapta doğru ve güvenilir müşteri kitlesi bulunana kadar gönderdiğiniz kargolar teslim alınmadan size geri dönebilir ve bu size ekstra maliyet yaşatabilir. Belli bir kitle edinene kadar bu gibi etkenler göze alınmalıdır.
 • Müşteriler sizi ve ürününüzü görmeden sadece sosyal medya üzerinde seçerek ürünlerini aldıkları için, kargolarını teslim aldıkları zaman memnun olmadıkları durumları sizinle paylaşacaktır. Bu sizin canınızı sıkmamalı ve en iyi şekilde hizmet vermeye devam etmelisiniz.

Artık sosyal medyada dükkanınızı açmış ve faaliyete başlamış bulunuyorsunuz. Unutmayın ki sosyal medyalar herkes için çok önemli platformlar. Kişilerin ihtiyaçlarını ve nelerden hoşlandıklarını öğrenmek ve doğru şekilde anlama konusunda fazlasıyla yardımcı oluyorlar. Bütün bunları göz önünde bulundurarak kendinize sosyal medya dükkanı açmak için doğru sektörü bulabilirsiniz. Dükkanınızı açtıktan sonra müşteri kitlesini oluşturmak ve o kitleyi elinizde tutmak tamamen size bağlı bir durumdur.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Sosyal Medyada Dükkan Açmak

okuma süresi: 3 dk
0