Yatırımcı Arıyorum

Spor Malzemeleri Dükkanı Açmak

Spor Eşyaları Mağazası Açmak

Spor pazarı yabancı yatırımcının itibar ettiği sektörlerimizden 2012 yılında spor eşyaları perakende Pazar hacmi 1 Milyar Euro olarak açıklanmış. Sektör devamlı büyüme göstermiş yabancı yatırımcılardan bazılarının mağaza sayısı 20 ye ulaşmış 2012-2013 yılları arasında. Fransız ve Yunanistan sermayeli mağazalar dışında yerli spor mağazalarının 200’den fazla bayisi ve değişik firmaların zincir mağazaları faaliyet gösteriyor sektörde.

Spor faaliyeti amatör yaklaşımdan profesyonel yaklaşıma geçtiği andan itibaren büyük bir ekonomik pazara dönüşmüş, spor sektörü büyürken ilgili sektörleri olan Finans, Turizm, Sağlık gibi sektörleri de beraberinde dinamik tutmakta ve büyütmekte.

Spor perakende Pazar hacmi küresel ortamda 310 Milyar Dolar olarak telaffuz ediliyor. Türkiye için telaffuz edilen Pazar büyüklüğü ise 6 Milyar Dolar istatistikler spor giyim sektörünün her yıl %6 büyüme gösterdiğini belirtiyor.

Türkiye’de Spor Sektörü

Ülkemizde nerede ise tüm Dünya markalarının satış mağazaları bulunuyor spor yapan insan sayısı gittikçe artarken sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesi ile ülkemiz insanı sporu bir yaşam biçimi olarak yaşamına kabul etti dolayısı ile spor giyim eşyaları tüketmek spor malzemeleri, Türk insanının zorunlu olarak satın aldığı gerekli eşyalar arasında yerini almış oldu.

Yabancı yatırımcıların bir kısmı %100 yabancı sermaye ülkemizde, Franchising olarak büyümelerini sürdürüyorlar ve Türkiye pazarını çok önemsiyorlar. Spor pazarı sektöründe doyum noktasına daha çok uzun zaman var ülke genelinde spor yapma, spor kıyafetleri kullanma ihtiyacı henüz yerleşiyor.

Dünyanın özellikle Avrupa ülkelerinin yüzlerce mağaza açarak kazanç elde ettiği ülkemizde siz de spor mağazası açmayı düşünebilirsiniz. Pazar hala fırsatlar ile doluyken sektör büyümeye bu denli yatkın ve koşullar bu kadar cazipken belki spor perakendecisi olarak ticarete başlamalı bir mağaza da siz açmalısınız.

Spor Ürünleri Alanında Franchising Almak

Spor malzemeleri ve giyim eşyaları perakende sektörü yabancı yatırımcılar tarafından belki 50 seneyi bulan sürelerde idare edilmiş yüzlerce mağaza açılmış genellikle Franchising büyüme modeli benimsenmiş.

Siz bağımsız olarak bir işletme açmak isterseniz koşullar nelerdir Franchising olarak açacak olursanız koşullar ne olacaktır karşılaştırarak incelemekte fayda var. Ürün sabit tüketici kitlesi bulunduğu gibi artma potansiyeli bulunduğu biliniyor, ilgili sektörleri olan sağlık ve Turizm birlikte gelişiyor ve tüketimi yaygınlaştırıyor.

Spor Mağazası İçin Yerel İşletme Açmak

Bağımsız bir işletme olmak belirli bir güç gerektirmekte bu güç sadece finansal değil elbette günümüz koşulları incelendiğinde markaların gücü yalnız paylaşmadığını kolayca fark etmek mümkün. Rekabet yönetilmesi gereken stratejik plan ve yöntemlere gerek duyulan profesyonel bir süreç.

Büyük firmaların dev zincirler ile faaliyet gösterdiği alana yalnız çıkmak ve yalnız savaşmak elbette cesaret ve akıllıca planlar gerektiriyor. Öncelikle size ne kadar bir mağaza gerekecek, tasarımı nasıl olacak, dekorasyon ile kim ilgilenecek ve tanıtımınızı hangi kanalda yapacaksınız sorularının cevaplarını bulmanız sistemli çalışarak ve belirli bir yol haritası izleyerek ilk plan taslağınızı oluşturmalısınız.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan spor salonu iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Spor Ürünleri Sektörüne Yatırım Yapmak

Sistemli ilerleme, not tutarak çalışmak olumlu ve olumsuz koşulları kolayca karşılaştırmanızı, kararlarınızı kolayca vermenizi sağlayacaktır. Ne kadar sermaye gerekecek? Sizin sermaye gücünüz nedir? Başka bir kaynak kullanacak mısınız? Dayanma gücünüz ne olacak? Yatırımınız size ne kadar sürede dönecek? Gibi soruları bolca üretmek ve sonra cevapları üzerinde etüt yapmak karmaşık her noktayı tahmin edemeyeceğiniz kadar çok aydınlatacaktır. Ortaya çıkan resim her şeyi olabildiğince açık görmenizi sağlayacağından çok sıkı bir plan yapabilirsiniz.

Riskleri en aza indiren, en kârlı kuruluş hesapları yapabilen, kazanç elde etmek için en iyi reklam çalışmalarını yürüten ve olabilecek en kısa sürede yatırımını geri almaya başlayan iyi bir plan. İş ile ilgili fizibilite çalışmalarınız sürerken bir yandan Resmî işlemler ile ilgili bilgi toplamaya da başlayabilirsiniz.

Dükkân açmak için elbette bilgi alacağınız kurum adresinize ait Belediye, buradaki yetkililer spor mağazası açmanız için gereken belgelerin bir listesini size verecekler eksiksiz hazırladığınız belgelerinize Vergi dairesinden alacağınız Vergi levhanızı da ekledikten sonra Belediyeye başvurarak ruhsat aşamasına geleceksiniz.

Satış faaliyetinizi yürüteceğiniz dükkânın hangi konumda olacağı önemli karar anlarından belki en önemlisi her gün ne kadar tüketiciye nerede hitap edeceksiniz sorusunun cevabını en doğru biçimde vermek gerekiyor. Eğer bir AVM olmayacaksa tüm perakende satışların doğasında olması gerektiği gibi kalabalık çarşı ortamları olmalı ve günümüz teknoloji çağının yaşandığı günler olduğuna göre sosyal medya kullanmalı e- ticareti mutlaka düşünmelisiniz.

Franchising olmayı da düşünün, mutlaka düşünün. Sektörde dev firmalar ile yalnız kapışmaktansa bunca yol ve yöntemi tek başınıza tasarlamaktansa dev bir zincirin güçlü bir halkası tanınmış markası olmayı düşünün deriz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz