Yatırımcı Arıyorum

Standart Ofis Yerine Sanal Ofis Kurmak Mantıklı mı?

Sanal Ofis Kurmak

Son zamanlarda girişimciliğin artması ve teknolojik gelişmelerin her iş alanına nüfuz etmesiyle birlikte çalışma şekillerindeki değişiklik farklı ofis türlerini doğurmuştur. Standart ofis anlayışına karşın çağımızda kabul görmüş ofis türlerinden bazıları şunlardır: ev ofis, paylaşımlı ofis, sanal ofis, hazır ofis, özel ofis. Gün geçtikçe sayıları artan bu ofis türlerinin avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurarak kişiler kendilerine uygun çalışma alanını tercih ediyor. Burada önemli olan nokta iş sahibinin ihtiyaçlarını gerçekçi bir şekilde analiz etmesi ve hangi ofis türüne ihtiyacı olduğuna karar vermesidir. Örneğin işinizle ilgili kullanmanız gereken makinalar varsa ev ofis size bu ortamı sağlayamayacaktır.

Peki, standart ofise alternatif olarak düşünülen en yaygın ofis türü hangisidir?

Home (Ev) Ofis Yerine Neden Sanal Ofis?

Sadece resmi bir irtibat adresine ihtiyacım var neden home ofis yerine sanal ofis tercih edeyim? Home ofis kullanarak sanal ofise vereceğiniz aylık kiradan da muaf olma düşüncesi aklınızı kurcalıyor olabilir. Hatta ilk etapta tüm masraf giderlerini sıfıra indireceğini hayal ediyor olabilirsiniz. Çok çekici gelen bu home ofis fikri aslında pek de göründüğü gibi değil.

Eğer yaşadığınız evde kiracıysanız evinizi ofis olarak kullanmak için ev sahibinizden ve apartmandaki diğer dairelerden izin almanız gerekir. Aksi takdirde ev sahibiniz sizi şikâyet edebilir. Yaşadığınız evi şirket adresi olarak gösterdiğinizde artık orası yasal olarak bir ev değil iş yeri haline gelmiştir. Tahmin edersiniz ki iş yeri için ödeyeceğiniz vergi ev için ödediğiniz vergiden fazladır. Hatta tam olarak iş yeri vergisi ev vergisinin iki katıdır. Masrafları sıfıra indireceğinizi düşünürken iki katına çıkan vergi miktarı sizi şaşırtmış olabilir ama sanal ofis yerine ev ofisi tercih edecek olursanız karşılaşacağınız tek dezavantaj bu olmayacak. Ev ofisi kullanmaya başladığınızda göreceksiniz ki müşteri karşılama durumunda zorluk yaşıyorsunuz. Evinizi müşteri karşılamaya uygun hale getirmiş olsanız bile müşterileriniz tarafından ikamet ettiğiniz evin adresinin biliniyor olması gizliliğiniz açısından sizi huzursuz edebilir. İlk başta daha karlı ve daha konforlu gibi görünen ev ofis anlayışına artık daha objektif bir şekilde yaklaşabilirsiniz. İş Ofisi ve Home Ofis Kurmak

Sanal Ofis Nedir?

Standart ofis yerine tercih edilen en pratik çözümlerden biri sanal ofistir. Bir iş kurarken gerekenlerin başında resmi adres gelir. İster şahıs şirketi kuracak olun yine de resmi bir adres göstermeniz şarttır. Peki, bu gerekliliği sağlamak için bir ofis tutmaya bütçeniz elverişli değilse ne yapabilirsiniz? Sanal ofisi tercih edebilirsiniz. Sanal ofisi kısaca tanımlamak gerekirse adı üstünde fiziksel olarak daim bir varlığı olmamakla beraber fiziksel bir ofise duyulan ihtiyaçların hepsini karşılayabilecek şekilde planlanmış bir ofis hizmeti gibi düşünebilirsiniz. Sanal ofis hizmeti bir sektör haline gelmiş durumda. Bu hizmeti veren şirketler merkezi bir konumda birkaç ofis kapasiteli bir alan kiralayarak birden çok kişiye bu ofisleri daha düşük ücretle karşılığında kiralıyorlar. Sanal ofis şirketlerinin sunduğu hizmetler; irtibat adresi, resmi adres kullanımı hakkı, toplantı mekânı, ofisinizi arayan kişiler için telefonla karşılamayı kapsar. Bu hizmetlerden hangisine ihtiyaç duyuyorsanız onları seçerek bir ücretlendirmeye tabi olursunuz.

İhtiyacınız olan şey sadece bir irtibat adresi ise şirkete sadece bu hizmetin karşılığını vereceksiniz. Öte yandan standart bir ofis açmış olursanız o zaman ihtiyacınız dışındaki giderleri de karşılamak durumunda olacaksınız; kira, vergi, elektrik faturası, internet faturası gibi masraflar kaçınılmaz olur. Oysa sizin spesifik ihtiyacınızı karşılamaya yönelik alacağınız sanal ofis hizmetinde işinize yaramayan bir gidere ödeme yapmamış olacaksınız ve büyük bir maliyet tasarrufu sağlayabileceksiniz.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için: sanal ofis nedir adlı içeriği ziyaret edebilirsiniz.

Sanal Ofisler Yasal mı?

Daimi var olmayan ama gereklilikleri karşılayan bu ofis türü yasal mı sorusu ilk akla gelen düşüncelerden biri olması çok yerinde. Sanal ofis kiralamayı düşünenlerin zihnini meşgul eden bu belirsizlik tek bir şartı sağlayarak ortadan kaldırabiliriz. Diyelim ki bir sanal ofis kiraladınız, yapmanız gereken tek şey şirket kurulum aşamasında yoklama yapılırken ofiste olmanız. Bunun dışında resmi olarak dikkat etmeniz gereken herhangi bir incelik yok. Yüzlerce insanın tercih ettiği ve yasal olan sanal ofisleri gönül rahatlığıyla siz de kullanabilirsiniz.

Sanal Ofisin Avantajları Nedir?

Merkezi konumda bir iş adresine sahip olmak. Standart ofis kurmak için satın almanız veya kiralamanız gereken bir gayrimenkul olmadan yasal işlerinizi halledebileceğiniz resmi bir irtibat adresi sağlamasının yanında müşterilerinizi karşılayabileceğiniz ve ağırlayabileceğiniz bir alan da sunar. Tarihi ve saati belirterek isteğiniz doğrultusunda bir toplantı mekânı da sizin için tahsis edilebilir

Telefon ve resepsiyon hizmetine sahip olmak. Sanal ofis kiraladığınızda tercihinize bağlı olarak telefon karşılama, not alma, çağrı yönlendirme, sesli posta, faks gibi hizmetleri seçebilirsiniz.

Fiziksel çalışma alanına sahip olmak. Müşterilerinizi ağırlamanın dışında bireysel olarak bir çalışma alanına ihtiyaç duyuyorsanız sanal ofis şirketleri size toplu veya kişiye özel, sessiz çalışma ortamı da sunmaktadır.

Ofis konforundan faydalanmak. Sanal ofis şirketleri bir ofiste ihtiyacınız olan; wifi, fotokopi, çıktı gibi teknik ihtiyaçlarınızı ücretsiz olarak karşılar. Hatta yemek yiyebileceğiniz ve pişirebileceğiniz mutfak alanına sahip sanal ofis hizmet kurumları da var.

Standart ofise göre mali açıdan tasarruf sağlar. Sanal ofis anlayışının en çok tercih edilmesinin sebeplerinin başında şirkete ekonomik avantaj sağlaması gelir. Standart ofis kiralarına göre çok cüzi miktarlarda aylık kira ödeyerek hem ihtiyacınız olan resmi işleri halledebiliyor hem de müşteri memnuniyeti açısından prestijli bir hizmet almış oluyorsunuz.

Çalışma saatlerinde esneklik sağlar. Standart bir ofise sahip olduğunuzda ofis açılış ve kapanış saatleriyle kısıtlı olan çalışma saatini kendinize uygun bir şekilde ve herhangi bir konuma bağlı olmadan ayarlayabilirsiniz. Ayrıca ofise gitme gerekliliğiniz de ortadan kalktığı için yolda zaman harcamamış olursunuz ve paranızdan olduğu gibi zamanınızdan da tasarruf edersiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz