Yatırımcı Arıyorum

Startup Rüzgarı

Girişimcilik Ruhu

Büyüme stratejisi ve girişimcilik ruhunun birleşmesi ve başkalarının göremediklerini görebilen ve ihtiyaçlara cevap üretebilen beyinlerin kurduğu startup şirketler, düşünce şekilleri ile dinamik ve pragmatiktir. Bir fikir ile çıkılan yolda, dünyada çok az benzeri olan ve ihtiyaç duyulan bir eksiği yakalamak, ana hatlarını oluşturmakla başlamaktadır. Başarılı startup’lara baktığınızda bunu yakaladıklarını çok net görebilirsiniz. Yasal olarak kayıt altına alacağınız startup şirketinizi bir iki haftada kurmanız mümkün.

Startup Şirketi Kurmak

Kurduğunuz startup şirketi her açıdan sıfırdan başlamakla birlikte zaman zaman muhtelif sorunlarla karşılaşabilir. Devamlılığınızı bu sorunları karşılama biçiminiz, her daim kazanma azminizin canlı olması ile alakalıdır. Sürekli büyümeye inanmış bir ekip startup şirketin anahtarıdır. Başarısız olabilme ihtimali yok mu? Elbette var. Fail, learn and succeed (başarısızlık, öğren ve başar) formülü burada devreye girmelidir. Hatalardan ders çıkarmayı, düzeltmeli, çözüm odaklı düşünmeyi ve yeniden yola koyulmayı, devam etmeyi bilmek gerekir.

Göz alıcı bir değişim rüzgarı tüm dünyayı sarmış iken fevkalade hızlı gelişmelerinde yaşanması elbette kaçınılmaz. Artık girişimcilik dünyası ve ekosistemin de çok daha sık duyacağımız bir kelime startup. Bir startup şirketinin hayali büyümek, çok daha fazla kişi tarafından kabul görmek ve elbette markalaşmaktır. Ses yaratmak startup için küçümsenemez. Ancak bir sonraki adım da büyümek olmalıdır. Evvela takımı büyütmeniz gerekebilir. Ürün yahut hizmette kullanıcısına ulaştıkça büyümeniz çok daha rahat olacaktır. Büyümek sadece finansal anlamda değil, kullanıcı ve müşterilerinizin sayısı hususunda da olabilir.

Startup’ları başlatanlar aslında en cesur ve en yenilikçilerdir. Dönüm noktası ve sıçrama noktası tamamen bu cesur insanların mizaçları ile şekillenecek ve yaşanacaktır. Bu cesur insanların ilk hedef kitlelerini de aslında kendileri gibi yenilikçi ve meraklı insanlar oluşturacak, takip edecektir. Yenilikçi olmak kadar sabırlı olmakta önemli. Her şey bir anda yolunda gitmeyebilir. Yeni bir fikir ortaya atıyor iseniz size ilk görü dönüşleri yenilikçiler yapacaktır. Ancak geri dönüşler beklediğiniz gibi olmayabilir. Yahut işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bu noktada yapmanız gereken sorunu farkında olmalı ve çözüme odaklanmalısınız.

Startup’ta Hedef Kitleyi Tanımak

Startup’çıların bilmesi gereken bir önemli hususta; hedef kitlelerinizi ne kadar iyi tanıyor ve tanımlayabiliyor iseniz ürün ya da hizmetinizin yayılma şansı, başkalarınca benimsenme ve kullanılma şansı o kadar arttırıyor. Ancak yine en önemli husus ihtiyaçları çok iyi görebilmenizdir. İyi olmak başarıya götüren bir olgu olmakla beraber, startup şirketlerinde başlı başına iyi olmak yeterli değildir. Ayrıca dikkat çekici olmakta fevkalade önemlidir. İhtiyaçları gideren, farklı ve görülmemişi yapmak kitleleri arkanızdan getirecektir. Elbette bir de ne kadar görüldüğünüz, duyulduğunuz, okunduğunuz başlarda büyük önem arz etmektedir.

Girişim Tanıtımı

Tanıtımlarınız için bir seçenekte ulusal ve uluslar arası platformda sizler için çalışan kobivadisi.com/girişim ekle adresini ziyaret ederek ve startup ve girişim projelerinizi bizlerin aracılığı ile tüm dünya genelinde tanıtabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz