iş rehberleri

Startup Yatırımcıların; Başarıları, Önerileri

  • HAYAL KURUN, HAYALCİ OLMAYIN

Her başarı hikâyesi bir hayal ile başlamıştır, her girişim önce hayal edilmiştir belki, fakat faaliyete geçmek somut dayanaklar ister, para yatıracağınız ve az da olsa kaybetme riski bulunan her eylem o riski hesaplamayı, o riski bertaraf etme planlarını yaparak başarıya giden yol ve yöntemleri belirlemeyi gerektirir. Amaç risk almak değil kazanç elde etmektir. Amaca giden yolda göze aldığımız araçtır.

  • ORTAKLARINIZIN SEÇİMİNDE AKILCI OLUN

İşe başlarken en iyi arkadaşınızı ortak olarak düşünebilirsiniz, zaten anlaşıyoruz öyle ise beraber iş de yapabiliriz düşüncesi doğru bir yaklaşım değildir. İşi bilen, deneyimli ya da iş yükünüzü hafifletecek, çözüm üretebilen, analitik düşüne bilen ekip halinde hareket edebileceğiniz niteliklerin ortak adayınız da bulunduğundan emin olun.

  • ÇALIŞANIN İŞLETMEYE SAHİP OLMASI YAKLAŞIMINI TERCİH EDİN.

İş görenlerin işletmeyi daha fazla sahiplenmesi, daha fazla sorumluluk duymasını sağlayan bir yaklaşım olan yeni İnsan Kaynakları Yönetimi anlayışında da kullanılan yöntemler arasında bulunan iş görene ve ortaklara belirli miktarlarda hisse verilmesi yaklaşımını düşünün.

  • ŞİRKETİ YATIRIMCINIZ İLE KURUN

Olası risk ve masrafları erkenden kendi başınıza üstlenmeyin yanınızda yatırımcılarınız olsun, mutlaka kurmak isterseniz de Anonim Şirket tercihiniz olsun. Sebebine gelince Anonim Şirket için kredi almanız daha kolay olur.

  • TÜKETİCİ GERİ DÖNÜŞLERİNİ ALIN

Müşteri kitlenizi tanıyın nasıl bir tüketici profiline sahip olduğunuzu bilin ki müşteri beklentilerine cevap verebilecek çözümler üreten çıktılar ortaya koyabilin.

  • GENİŞ YATIRIMCI AĞINI TERCİH EDİN

Araştırma, Planlama, Deneme, Analiz etme profesyonel bir süreçtir bu adımlar ya bilinçli bir ekiple yapılmalı ya da bu çalışmayı yapabilecek ekibe sahip yatırımcı desteği ile.


STARTUP BAŞARI HİKÂYESİ 1

Girişimin adı: Tarlam var.

Amaç: Çiftçinin gelirini artırmak, tüketiciye organik tarım ürününü tüketiciye birinci elden aracı olmadan ulaştırmak.

İki arkadaş meyve ağaçlarının sahiplendirilmesi uygulaması ile tüketiciye direkt olarak ulaşan organik ürün yetiştirirken çiftçilerin kazancını da artırmış.

Çalışma Tekniği: Çiftçiden ürünü aracı firmaların ödediğinden daha fazla ödeyerek satın alıyorlar ve internet üzerindeki sitelerinden ağaçları satıyorlar. Hasat zamanı elde edilen üretim en taze hali ile tüketiciye gönderiliyor.

İş Modeli: Ağacı satın alan kişiler online olarak ağaçlarını görüp takip edebiliyor, ürün hakkında ve koşulları hakkında her bilgiye ulaşabiliyorlar. Ayrıca tüketici durum bildirir iletiler ile aydınlatılıyor.

Giderlerin karşılanabilmesi için tüketiciden ağaç bedeli dışında aylık belli bir miktar bakım ücreti alınıyor.

Giderler: Çiftçi ödemeleri, Kargo, Reklam

TÜKETİCİ YAKLAŞIMI

Tüketiciler arasında memnuniyet ile karşılanmış özellikle bir ağacın sahibi olmak duygusu enteresan geleceği düşüncesi cazip geldiğinden hediye olarak kullanım alanı yayılmaya başlamış.

Hedef: istihdamı artırmak ve Türkiye çapında online taze gıda tüketimini yaymak olarak açıklanıyor.


STARTUP BAŞARI HİKÂYESİ 2

Girişim: Üç boyutlu pasta tasarımı

Amaç: Tüketicinin hayalindeki pastayı en kısa sürede tasarlamak

Çalışma tekniği: Online 3 boyutlu editör kullanılan bir program geliştirmişler, kısa süre, hayal edilen ürün

İş Modeli: Sipariş online alınıyor, online tasarlanıyor ve siparişe hazır hale getiriliyor.

Girişim yatırım almış, uluslararası pazara açılmış bile

Hedef: 3 boyutlu pastacılığı geniş alanlara yayarak dijital pasta pazarı oluşturarak büyümek.

İşletmelerden sonra ürünler de dijitalleşmeye başladı, pastanecilik derken dijital pasta da gündemimizde üstelik fikir oluşup hayata geçirilir geçilmez yurt dışından da ilgi görmüş. Kısa süre içinde Bilim Kurgu Filmlerde izlediğimiz uzaylı yaşamımız tamamen gerçekleşecek gibi görünüyor.


Başarılı olmuş Startup Girişimciler tavsiyelerini, deneyimlerini paylaşıyorlar kendilerinden ilham alacak olan takip eden Startup Girişimciler için.

ÖNERİLER

AMACINIZI BULUN

  • İnsanların ihtiyacı olsun ve size para kazandırsın işte o ürünü bulun ya da üretin.
  • Tamamen yatırımcı odaklı olmayın bazen bir yatırımcı olmasa da amacınızı gerçekleştirecek parayı kazanabilir, bulabilirsiniz. Kısa vadeli kazanca odaklanıp çözümler arayın amaca giden yolda
  • Akıl alın, eski Ata Sözüdür “İstişare eden Pişman Olmaz” fakat son kararı siz verin. Akıl almak ile akıl verenin dediğini yapmak arasındaki hassas noktada kaybolmayın.
  • Bulunduğunuz coğrafyayı, ülkeyi dünyanın merkezi olarak görmek zorunda değilsiniz, internet kullanıyoruz, online bağlantı var dünyanın her erine artık yakınız bu sebep ile geniş düşünün dünyanın her yeri sizin hedef pazarınız olabilir.


kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Startup Yatırımcıların; Başarıları, Önerileri

okuma süresi: 4 dk
0