Yatırımcı Arıyorum

Startup’lar Müşteri Güvenini Nasıl Kazanabilir?

Startup’larda Müşteri Güvenini Kazanma Stratejileri

Vaka çalışmaları ve raporlar oluşturmak

Alıcılar genellikle bir ürün satın almadan önce yoğun araştırmalar yaparlar. Alıcıların içerik okuması üzerine yapılan bir araştırmada, alıcıların %78’inin bir ürünü araştırmak için örnek olay incelemelerini okumayı seçtiği tespit edilmiştir. Ayrıca, alıcıların %48’inin bir ürünü satın almadan önce araştırma yapmak için, diğer tüm içerik türlerine göre örnek olay incelemelerini gözden geçirmeyi tercih ettiği belirlenmiştir. Bu, bir başlangıç firmasının müşteri almaya başlar başlamaz vaka çalışmaları oluşturmak gerektiği anlamına gelir.

Vaka çalışmaları, iş sorunlarını sergilemenin ilginç bir yoludur. Müşterinin söyledikleri ürün veya hizmetin gerçek yönlerinin görülmesini sağladığı gibi aynı zamanda potansiyel müşterilerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca, burada müşteriler firmanın hedeflerine nasıl ulaşacağına dair pratik örneklerde verirler. Harika vaka çalışmaları, işletmenin bir müşteri için yaptığı belirli gelişmeleri göstermek için gerçekleri ve rakamları kullanır. Bunun yanında potansiyel bir müşterinin firmayı tercih ettiği için ona sağladığı kazanç ve faydaları gösteren bilgilerde içermektedir.

Bir vaka çalışması, soruna aciliyet ve güvenilirlik duygusu vermek için müşterilerden alıntılar içermelidir. Bilinmelidir ki; müşterilere vaka çalışmaları ve raporlar sunmak, işletmeye duyacakları güven duygusunun ne kadar hızlı geliştirileceği üzerinde de güçlü bir etkisi vardır.

Ücretsiz bir şeyler sunmak

Müşterilere ücretsiz olarak bir şey sunmak, onları sadık ve ödeme yapan müşteriler olmaları için etkilemenin güçlü bir yoludur. Bunu yapmanın iyi bir yolu, abonelerine e-postalarını kaydetmeleri karşılığında onlara bir değer sunarak web sitesine çekmektir. Mesela bu; ücretsiz bir e-kitap, bir kontrol listesi, premium ürünlere veya kurslara sınırlı süreli erişim gibi şeyler olabilir.

Bu stratejinin başarılı olmasının nedeni hemen hemen herkesin kendisine sunulan ücretsiz fırsatların hoşuna gitmesidir. Ayrıca müşteriler bunu sadece e-posta adreslerini vererek fırsatı elde ettikleri için risksiz bir etkileşim olarak görmektedirler. Bu e-posta pazarlaması yoluyla müşterilerle iletişim kurmanın bir yolunu sunar ve müşterilerin firmaya güven duyması ve etkileşime geçmesi için olasılıkları yükseltir.

Doğru araçları kullanmak

Yeni başlayanlar, web sitelerindeki yararlı online araçları kullanarak güven oluşturmayı otomatikleştirebilirler. Bunun bir örneği sosyal kanıt uygulaması kullanmaktır. Sosyal kanıt; firmanın web sitesini ziyaret eden müşterilerin, başka müşterilerin faaliyetleri hakkında olan göstergelere gerçek zamanlı olarak ulaşmasının sağlanmasıdır. Buna ürün satın alımları, kayıtlar ve yorumlarda dâhildir. Ayrıca sosyal kanıt uygulamasında otomatik olarak en çok satan ürünleri seçerek, bu konuda bir bildirim görüntülenebilmesi imkânı da tanınmalıdır. Bu uygulama kullanıcılara, bir sitede gerçekleşen gerçek satın alma, kaydolma ve kayıt işlemlerini bildirerek alım yapması için teşvik etmektedir.

Ayrıca, kullanıcılara firmanın web sitesinden satın alan veya kaydolan başka kişilerin olduğunu bildirerek güven yaratır. Güven ve güvenilirlik oluşturmak istendiğinde, özellikle yeni başlayanlar için bu uygulama önemlidir.

Başarıya Ulaşan Güvenilir Startup’ların Sırrı

Yeni işletmeler için müşteri güvenini kazanma çok önemlidir ve birçok işletme sahibi bunun yollarını ararlar. Başlangıç firmalarının zaten güçlü bir markası olmadığından dolayı, ürünlerini veya hizmetlerini satın almaları için hedef kitlelerini ikna etmeleri zor olabilir. Bu durumda bu firmalar müşterilerinin güvenini kazanmak için hızlı ve etkili bir şekilde onları ikna etmenin yollarını bulmaları gerekir.

Güven vermek, müşteri elde etmek için yerine getirilmesi gereken en önemli faaliyettir. Çünkü eğer kişiler güven duyarlarsa yeni ürünü deneyecek ve başkalarına tavsiye edeceklerdir. Ve bilindiği gibi müşterilerin güven duyması bir işletmenin büyümesinde etkili rol oynamaktadır. Bunun yanında kaçınılması gereken hataları bilmek ve bunlardan kaçmak başarı şansını yükseltir. Startup’lar Girişimcilik Hatası Yapmaktan Nasıl Kaçınırlar?

Bu yazımızda özellikle startup şirketlerinin müşterilerinin güvenini kazanmada onlara yardımcı olacak bazı stratejileri ele aldık. İşte müşteri güvenini kazanmak için uygulanabilecek stratejiler:

Güvenilir Startup Projesi Nasıl Yapılmalıdır?

Mükemmel müşteri hizmeti sunmak

Yeni başlayanların, müşterilerin sorularına ve sorunlarına cevap vermek için mükemmel bir müşteri hizmetleri hizmeti sunması gerekir. Bu konuda müşterilerin e-postalarına hızlı ve ilgili bilgilerle yanıt vermek önemlidir. Sorunlarını etkin bir şekilde ele almak ve dinlemek, onlara değer verildiğini gösterir.

Yeni bir işletme ilk başladığında mükemmel müşteri hizmetleri sunması zor olabilir. Eğer personel konusunda yetersizlik varsa, müşteri hizmetleri departmanında dış kaynak kullanımı düşünülebilir. Ya da canlı sohbet, müşteri desteği ve sosyal medyayı yönetmek için canlı sohbet araçları kullanılabilir. Mükemmel müşteri hizmeti sunmanın bir başka anahtar yolu, iletişim formlarını kullanarak müşterilerin firmaya ulaşmalarına yardımcı olmak ve bunu sağlamaktır. Bu konuda sitede, müşterilerden kolayca geri bildirim almayı sağlayacak iletişim formu kullanabilir. Müşteri Hizmetleri Birimi Nasıl Avantaja Dönüştürebilirler?

Referansları kullanmak

Müşteriler bir başlangıç firmasından satın alma işlemi yapmakta endişe duyarlar çünkü riskli görürler. Oysa o firma hakkında referanslar varsa duyacakları bu risk azalır. Bu firmayla birlikte çalışan diğer müşterilerin kişisel deneyimlerinin kanıt olarak sunulmasıdır. B2B pazarlamacılarının %89’u müşteri referanslarını en etkili içerik pazarlama araçları olarak görmektedirler. Bu yüzden geçmiş veya mevcut müşterilerden referans istenmeli ve bu referanslar web sitesinde öne çıkarılmalıdır. Bu tür sosyal kanıtlar, müşterinin firmaya güven geliştirmesini hızlandırır.

Ayrıca bu referanslarda referans veren kişinin adı, statüsü, şirket ismi gibi ayrıntıları kullanmak, kullanıcılara özgünlük hissi verir. Ve öncelikle, bir referans istenmeden önce müşteri memnuniyeti ölçerek başlanabilir.

Abartılı vaatlerde bulunmak

Herkes kendine verilen vaadin daha fazlasını ister. Bu durum şirketler açısından incelendiğinde müşterileri doyumsuz kılar. Müşterilere vaat edilenin yerine getirilmemesi yani karşılanamayacak düzeyde aşırı vaatlerde bulunulması normalde yanlıştır. Fakat eğer bu aşırı beklentileri karşılayabilecek vaatler verilebilir ve gerçekleştirilirse, bu müşterin beklentileri karşılanacağı ve müşteri memnun olacağı için müşteri güven duyar. Ancak işler ters giderse, olumsuz deneyime sahip müşteriler olacağı da unutulmamalıdır. Hatta bu, işletmenin kurtarılması zor olacak kötü bir itibar geliştirmesine yol açabilir.

Sosyal medyada aktif olmak

Günümüzde sosyal medyada aktif olmak çok önemlidir. Aktif kalmak için yaratıcı ve ilginç içeriklerle düzenli yayınlar yapılmalı, ziyaretçilerin soruları ve yorumları yanıtlanmalıdır. Bu şekilde müşterilerin fikirlerinin dinlendiği ve saygı duyulduğu gösterilir. Ayrıca bu şekilde müşterilerin firmayı nasıl gördüğünü etkileme fırsatı da yakalanmış olur. Verilen yanıtlarda ve yapılan yayınlarda açık renkli bir ton kullanmak renk psikolojisini kullanarak olumlu etki yaratabilir. Ayrıca ziyaretçilerle dostça ve samimi yaklaşımlar kurarak iletişim güçlendirilebilir ve bu şekilde müşteriler olumlu etkilenebilir.

Uzmanlara göre kullanıcıların söylediklerini sosyal medyada dinlemek çok önemlidir. Müşterilerle resmi olmayan düzenli etkileşimler, işletmenin müşterilere verdiği önemi gösterir. Gündelik konuşma dili ile yaklaşmak, markaya insani bir dokunuş ve kimlik kazandırırken, güven ve iyi niyet oluşturur. Bu şekilde müşterilerle olan etkileşim güçlendirebilir.

Başlangıç şirketlerinin deneyim, kaynak ve beceri eksikliği gibi bilinen temel birkaç dezavantajı vardır. Bu da müşterilerin bu firmalara güvenmesini zorlaştırabilir. Ancak bu güveni oluşturmak için uygulanacak bazı stratejiler ve atılacak adımlar bu engellerin aşılmasına yardımcı olur. Yukarıda belirtilen bu stratejiler iyi uygulandığında, yeni müşteriler kazandırır. Ve yeni başlayan firmalar büyük ölçekli firmalar gibi pazarlama faaliyetleri için bütçe ayıramayacakları için bu stratejiler kullanışlıdır. Bunun yanında başarısız olan startup’ların başarısızlık nedenlerini bilmek ve bunlardan kaçınmak faydalı bir yaklaşım sergilemeye yardımcı olacaktır. Startup’ların Başarısız Olmasının Nedenleri

Startup Büyütmek

Unutulmamalıdır ki; bir başlangıç firması ürününü satın almak için ne kadar fazla müşteri ikna edebilirse, işletmesi o kadar çabuk büyüyecektir. Müşterilerin güvenini kazanmak işi en yüksek potansiyele taşıma fırsatı sunar.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz