Yatırımcı Arıyorum

Steakhouse Restoran Açmak

Steakhouse Restoranı Nasıl Açılır?

“Ucuz etin yahnisi yavan olur” diyenlerdenseniz, buyurun size dananın sırt bölgesinden çıkarılan Porterhouse steak ya da T şeklindeki kemiğinden adını alan T-Bone steak. Ya da dallas, rump, newyork, flank, kobe gibi dananın farklı bölgelerinden çıkarılan etin, farklı pişirme teknikleri ile hazırlanarak farklı isimlerle sunumlarını da tercih edebilirsiniz. Son dönemlerin lezzet duraklarından biri olan Steakhouse’lar yaklaşık son on yıldır hayatımıza giren modern et restoranlarıdır.

Amerikan kökenli olarak tanımlanabilecek bu restoranlar, et severler tarafından benimsenmiş olmalı ki sayıları gün geçtikçe artıyor. Buna bir nevi modern yaşamın modern getirisi de diyebiliriz. Bu getirilerin, girişimciler içinde fırsatlar yaratan yeni iş alanları doğurduğunu vurgulamak gerekir.

Steakhouse’ları; ismi havalı, görüntüsü yutkundurucu, verilen hizmetin şımartıcı, tadının ise kışkırtıcı olduğu mekânlar olarak tanımlasak, galiba yanlış olmaz. Günümüzde bu tür lüks mekânlar, belki de hızlı yaşayan, çok çalışan, zamanla yarışan insanlığın, kendini şımartma çabası bir nevi. İşte bu mekânlar tüm bu nedenlerden dolayı iki öğün et yiyeceğime bir öğün yiyeyim ama tadı da görüntüsü de doyursun diye düşünenlerin ideal seçimleri arasında yer almaktadır. Tabi buna sosyal medyada da ne yediğimi paylaşayım diyenleri unutmamak gerekli.

Girişimciler için düşük riskle büyük karlar sağlamaya aday bir iş girişimi olarak görülen bu modernize et restoranları, franchise ağlarını tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün genişletmeye devam etmektedirler.

Steakhouse Nedir?

Steak kelimesinin Türkçe karşılığı biftek olsa da steak’in sadece biftekten ibaret olmadığını belirtmek gerekir. Çünkü steak kelimesinin anlamı farklı dillerde, etin farklı kısımlarının pişirilmesi yada ızgara edilmesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla sadece biftek demek, bu steak et pişirme kültürünü tam olarak anlatmakta eksik kalır. İsmini yapıldığı kentten alan steak’ın birçok türü bulunmaktadır ve steak pişirilerek sunum yapılan mekânlara da steakhouse denilmektedir.

Görüldüğü üzere bu mekânlar ülkemizde de sosyal yaşamın içinde yerlerini almış durumda olmakla birlikte, sayıları gün geçtikçe artıyor olması popüler olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Steak ve Steakhouse Kültürünün Doğuşu

Kısaca söylemek gerekirse; bizde kebapçı ne anlama geliyorsa, Amerikan kültüründe de steak o değerdedir. Steak kelimesi İskandinav kökenli “siteik” yani kızartma kelimesinden türemiş olan, Amerika’nın geleneksel bir et yemeğidir. Tarihine baktığımızda, Amerika’nın keşfi ile birlikte İspanyol denizciler tarafından ülkeye getirilen büyükbaş hayvanların zamanla tüm ülkede yetiştiriciliği yapılmıştır. 18. y.y. Amerika iç savaşına kadar, bu hayvanların sadece sütünden ve tereyağından faydalanılırken, savaş şartlarında açlık ve kıtlık ile beraber et tüketimine başlanmıştır.

Bugünün steakhouse benzeri mekânları ise, ilk Newyork’ta açılmıştır. Çünkü savaştan dolayı etin hızlı bir şekilde tüketilmesi için pişirilmesi gerekmektedir. İlk New York’ta açılan steakhouse’lar zamanla tüm ülkeye yayılan bu et restoranlardaki pişirme farklılıkları, aynı bizdeki şehirden şehire değişen köfte tadındaki farklılıklar gibi farklılıklar göstermiş ve yapıldığı şehir veya usta isimleriyle anılmaya başlanmıştır. İşte Amerika’da doğan bu kültür pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yayılmaya başladı.

Her ne kadar steakhouse kelimesi dilimize yabancı gelse de, tadı, sunumu ve hizmeti beğenilmiş olmalı ki rağbet gören mekânlar arasında yer almaktadır. Burger Restoranı Açmak

Stekahouse Açmanın Maliyeti ve Karlılığı

Son zamanlarda şeflerin sosyal fenomen olmasıyla birlikte, daha çok rağbet gören bu mekânların, iyi bir plan dâhilinde açıldığında kazanmaması için hiçbir sebep olmadığını belirtmek gerekir. Hedef kitlenin öncelikle yüksek gelir düzeyi olan kişiler olduğunu düşünüldüğünde, mekânın dekorasyonu, şefin mahareti ve lezzeti ile çoğu girişimcinin başarılı olabileceği bir iş alanı olarak görülmektedir. Özellikle güzel manzarası olan yerler daha çok tercih edileceği düşünüldüğünde, böyle bir mekân açmak her zaman için avantajlı bir durumdur.

Bunun yanında ete lezzetini veren diğer koşulların sağlanması da başarının sırrıdır. Her ne kadar et aynı hayvandan alınsa bile hazırlanışı, pişirilmesi, sosu sayesinde çok daha leziz olabilirken, sunumu ve tabi ki pazarlaması karlılıkta önemli faktörlerdir. Ne kadar kazandıracağı konusu da gelince; bu şehre, menüye, hitap edilen müşteriye, markaya, verilen hizmete göre değişiklik göstermektedir. Fakat bilinen bir markanın franchise’ını alarak milyonlarca lira kazananlar olduğunu vurgulamak gerekir. Ve bu mekânların genellikle rezervasyonla müşteri kabul ettiği düşünülürse, karlılığı ve gördüğü rağbet düzeyi bir nebze olsun ölçülebilir.

Ayrıca menü fiyatlarının 100-500 TL ile arasında başladığını düşündüğümüzde bunun yanında verilen, içecek, salata, meze çeşitleri gibi ek tercihlerin alınması ile beraber bu rakam çok yukarılara çıkmaktadır. Yani 2-3 kişilik bir grup burada yemek yemek isterse ortalama olarak 800 TL – 3.000 TL civarı hesap ödeyerek çıkar. Tabi ki, lezzet kadar sunum, tercih edilirlik ve bilinirlik fiyatı ve dolayısıyla kazancı etkileyen en önemli faktörlerin başında gelir. Ayrıca bilinen bir markanın franchise’ı olmak o markanın avantajlarından faydalanmak anlamına gelir ki sağlanan avantajlar, franchise veren firmadan firmaya göre değişmektedir. Kimi franchise veren firmaların ilk koşulu manzarası güzel bir dükkân ve işletme belgesinin olmasıyken, kimi için franchising ücreti ve diğer koşulları yerine getirmek yeterli olmaktadır. Restoran Bayiliği Veren Firmalar

Kar oranı %60 – %300 arasında değişiklik göstermekle birlikte yatırım maliyeti 500.000 TL – 2.000.000 TL arasında değişmektedir. Tabi bu rakamlar eğer gelir durumu yüksek kitlelere hitap edilecekse daha yükselebileceği gibi, daha orta ölçekli ailelere yönelik bir mekân açılacaksa düşebilmektedir. Mesela bu mekânlarda verilen vale gibi hizmetleri kaldırılabilirken, dekorasyon ve dükkân kirası daha düşük maliyetlerle başlanabilecek konumlar seçilebilir.

YouTube video player

Steakhouse Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Restoran hizmeti 3 ana kategoriye ayrılır:

 1. Hızlı servis
 2. Orta düzey
 3. Lüks hizmetler

Steakhouse restoranlar bu türler içinde lüks hizmet veren et restoranlardır. Bu yüzden seçilecek olan mekânın konum olarak tercih edilen, gelir düzey yüksek kişilerin uğrama alanlarına açılması müşteri sirkülasyonunda etkili bir seçim olur. Bunun yanında genelde üst sınıfın uğradığı mekânlar olarak düşünüldüğünde, bunun yüksek kira ve dekorasyon masrafı anlamına geldiği bilinmektedir. Farklı konsepti, farklı sunum şekilleri, çekici ambiyansı ile steakhouse’lar adeta birbiri ile yarışır durumdadır ve franchise zincirleri veya bireysel olarak açılabilecek bu modern et restoranları açarken, dikkat edilmesi gereken bazı önemli faktörleri göz ardı etmemek gerekir.

Şeflerin kendine özgü sosları, sunum şekilleri bu mekânları daha cazip kılmaktadır. Fakat tadı, lezzeti, hizmeti kadar mekânın otopark sorununun olmaması müşterilerin tercih ederken göz önüne aldığı etkileyici faktörler arasındadır. Çünkü zaten gün içinde koştururken herkes otopark problemi yaşıyor, haliyle en azından kendini şımartmak için geldiği bu mekânlarda bunu yaşamak istemiyor. Bu mekânların illa perakende alanlarına yakın olması şart değildir, bilinen bir markanın franchise’ını alarak doğa içinde uzak bir mekân bile kar ettirebilir. Yeter ki marka bilinirliği olsun, lezzeti beğenilsin ve tutulsun. Hatta mekân doğa içinde işletme belgesi alabiliyorsa double avantaj bile sağlayabilir.

Steakhouse’lar ete düşkün olan bir halk için, ret edilmeyecek bir lezzettir diyebiliriz. Bu da girişimciler açısından bakıldığında bu iş fikrinin başarılı olma şansının yüksek olduğu anlamına gelir. Düşünenler için illa ki çok lüks bir yer açmaya gerek yok, daha orta düzey bir salonda steak lezzeti sunulabilir ve karlılık sağlanabilir.

Steakhouse Restoranında Olması Gerekenler

 • Otopark ve vale hizmeti
 • En az 40 masa
 • En az 300 m2 restoran – misafir alanı
 • Alkollü içecekler barı
 • Çocuk oyun alanı
 • Güvenlik personeli
 • En az 5 yıllık deneyime sahip uzman aşçılar
 • Ortalama 20 ve üstü kişi çalışacak kadro

Elbette bunlar ilk bakışta olması gereken ana konulardır. Lakin yeni bir restoran açmayı planlıyorsanız uzman bir işletmeciden danışmanlık almalısınız yada franchise veren markanın tüm koşullarını yerine getirmelisiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz