Sulama Sistemlerinde Yatırımcı Olmak – İş Fikri

Öncelikle sulama sistemleri yatırımcısına hibe desteği olduğunu belirtmekte fayda var. Finans, yatırımın ve girişimin en önemli ana konusu olduğuna göre finansal desteklerden kaynak bulma avantajlarından öncelikle söz etmekte yerinde olacaktır.

Tarla içi sulama sistemi, tarla içi yağmurlama sistemi, tarla içi Mikro Yağmurlama Sistemi, Tarla içi Yüzey Altı Damla Sulama Sistemleri, Lineer sulama Sistemleri, Center Pivot Sulama Sistemleri, Tamburlu Sulama Sistemi, Güneş Enerjili Sulama Sistemleri. 7 ayrı sulama sistemine yatırım yapılması durumunda %50 hibe desteğinden yararlanılabileceği yayınlarda yer almıştı.

Kaynak bulma avantajı bilgisine yer verdikten sonra Sulama Sistemleri sektörünü yatırım durumu, büyüme potansiyeli, kârlılığı gibi özellikleri ile değerlendirmek gerekir. Tarım sektörü diğer tüm alanlarda olduğu gibi yenilenen kullandığı yöntem ve teknolojileri değiştiren ya da geliştiren bir yapı sergiliyor çağın gereklerine göre.

Damla Sulama Sistemleri her geçen gün yenilenen ve küresel pazarda büyüyen bir çocuk olarak tanımlanmış. En fazla AR-GE çalışmasının yapıldığı sektör olarak tanımlanırken bu yorumların yapıldığı tarih 2012. O günden bugüne sulama sistemleri sektöründe neler oldu?

TARIMSAL BÜYÜME NE DURUMDA?

15 Yıl boyunca büyüme sağlayarak gelmiş bugüne Tarım sektörü. 2016 yılında Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu oluşturulmuş.  Tarımsal kredilere %25-100 arasında faiz indiriminin devam ettiği belirtiliyor ilgili yayınlarda. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası 34 Milyar Lira tarımsal Kredi kullanılmasını sağlamışlar.

2018-2022 Stratejik Plan uygulanmaya başlamış üretim-istihdam ve ihracat yönü ile Türkiye’nin en önemli sektörü olan tarımda hedef dünya çapında bir ülke konumuna gelmek.

GIDA SEKTÖRÜNDE YATIRIMCI OLMAK-İŞ FİKRİ

İmalat sektörü içinde en fazla ödenek ayrılan sektör 342 Milyon Lirayı aşan miktarı ile Gıda olmuş. 2018 yılı, yatırımları ve ihracatı ile özel bir yıl olsun çabasında olan ülkemiz imalat sanayini teşvik etmek için pek çok yeni uygulamayı hayata geçirmiş. İmalat sanayisinde faaliyet gösteren işletmeler prim ve gelir vergisi teşviklerinden yararlanabilecek, KDV istisnaları ve Kurumlar Vergisi uygulamalarında da teşviklerin bulunduğu bilgisi paylaşılıyor. (Cazip Sektörler)

Gıda sektöründe Ambalaj İmalatı-iş fikri

İç pazarda ve dış pazarda gıda sektöründe Pazar hacmi yüksek olan ülkemizde, gıda ambalajı üretiminin yüksek potansiyele sahip olduğu belirtilmekte. Ucuz fakat kaliteli iş gücü karakteri sergileyen Türkiye için yabancı müşteri portföyünün de yüksek olacağı yorumları yapılıyor.

Makarna İmalatı-İş Fikri

Dünya makarna üretimi 12.7 Milyon Ton olarak telaffuz ediliyor. En büyük üretici İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya ve Rusya takip ediyor listeyi. Türkiye listede 5. Sırada yer almış, makarnanın ham maddesi olan durum buğdayı üretiminde ise 6. Sırada yer almış. Makarna imalatında rekabet gücü yakalamış ve ihracat onumuna gelmiş ülkemiz.

Organik Gıda-İş Fikri

Süt ürünleri, Bebe gıdaları ve atıştırmalıklar gıda pazarında en büyük paya sahip bulunan ürün kategorileri.  Organik gıda sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam yaklaşımları yalnızca ticari yaşamda yeni üretimlere yeni ürün ve yöntemlerin gelişmesine sebep olmadı, diyetisyenlik gibi yeni meslekler de yarattı. Bir alanda meydana gelen küçük bir yenilik peş peşe birçok sektörü, ürünü tetikleyerek ekonomik ortamda ve yaşam biçimlerimizde zincirleme gerçekleşen değişimlere sebep olabiliyor.

Sağlıklı yaşam sektörü ve sağlıklı gıda sektörü yıldızı parlayan yeni ekonomik platformlar olarak dinamik bir yapı sergilemekte.

YATIRIMDA STRATEJİK YAKLAŞIM

Ülkemiz ekonomik yaklaşımı, ara malların üretimini teşvik ediyor. Minimum 50 Bin Lira sermaye olması, üretim potansiyelinin aynı ürün için ithalatının daha düşük düzeyde gerçekleşmesi gibi kriterler esas alınıyor. Stratejik yatırımda girişimci pek çok destekten yararlanma avantajını elde edebiliyor.

ÇİMENTO SEKTÖRÜNDE YATIRIM-İŞ FİKRİ

Çimento sektörünün yıldızı her dönemde parlayacak zira kentsel dönüşüm, alt yapı çalışmaları, büyüyen inşaat sektörü ayrıca inşaat sektörünün yurt dışı ayağı derken çimento sektörü Pazar hacmini devamlı büyütmekte. 2014’ e kadar gerçekleştirdiği büyüme %5 olarak açıklanmış ülke içi en yoğun tüketim bölgesi ise %26 ile Marmara Bölgesi olarak gösterilmiş. Enerji ve nakliye çimento sektörüne yatırım yapacak girişimci adaylarının öncelikle araştırıp bilgi sahibi olmaları planlama yapmaları gereken alanlar.

Çimento Sektörünün 2018 yılında da %5 büyümesi öngörülmüş. Türkiye’nin çimento üretiminde Avrupa’da 1. ve dünyada 4. Sırada olma ayrıcalığını 2018 yılında da sürdüreceği belirtiliyor.


[Toplam:10    Ortalama:2.9/5]

Sulama Sistemlerinde Yatırımcı Olmak – İş Fikri adlı makalemizi değerlendirmek ister misiniz?


kobi vadisi

Yorumunuz