Yatırımcı Arıyorum

Tasarruf Yapma ve İsrafı Önleme

Tasarruf Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Hiç düşündünüz mü? Türkiye’de yapılan israflar olmasaydı neler kazanabilirdik? Enerjiden aşırı para israfına, ekmek israfından su israfına kadar tasarruf yapılsa neleri kazanabilirdik?

Enerji israfı, su israfı, elektrik israfı, kâğıt israfı ve ekmek israfı en çok israf ettiklerimiz arasında gelmektedir.

Enerji Tasarrufu Yapma Yöntemleri

Enerji İsrafı

Türkiye’de en çok israf ettiklerimizin başında enerji israfı gelmektedir. Konutlarda ve işyerlerinde aydınlatma ve ısıtma enerjisinin %35-%40 gibi bir bölümü israf edilmektedir.

Her geçen gün artan nüfus, yeni yapılan binalar ve her gün yenisi eklenen işyerleri derken ülkenin enerji kaynaklarının yetmeyeceği zamanlara doğru yol alıyoruz. Bir şekilde dur dememiz gerekli. Bu sebepten dolayı, enerji tasarrufu konusunda bilinçlenmemiz gerekli. Evlerde ve restoran, lokanta gibi iş yerlerinde enerjiden tasarruf yapmamız birkaç şekilde mümkündür.

Evlerde kullandığımız 100 watt’lık bir ampul, bir aylık 100 kilowatt saat enerji tüketimi yaparken, kompakt fluoresan ampulde ise aylık 20 Kwh’ye düşmektedir. Yanı normal ampul yerine fluoresan lamba kullanmak daha karlı olacaktır. Hem enerji tüketimi hem de aylık ödenecek fatura bakımından da enerji tasarrufu yapılabilir.

Elektrik enerjisinde tasarrufun bir yolu da gereksiz bütün ışıkların söndürülmesi ve ihtiyaç olmayan fişlerin prizlerden çekilmesidir.

Cep telefonlarını şarj ederken de %100 doluluk oranına ulaşmadan fişi prizden çekmemenizdir. Tam dolmayan bataryalar sürekli olarak biteceğinden, telefonun şarj cihazını prizden çekmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle elektrik sarfiyatı ve telefonunuzun batarya ömrünü uzun tutmak için doluluk oranına dikkat edin. Az Gelirle Geçinmek ve Tasarruf

Ev İçin Tasarruf Yöntemleri

 • Ev, restoran ve lokantalarda kullanılan buzdolabı, derin dondurucu, fırın ve bulaşık makinelerinin enerji tasarrufu A+++ sınıfı olmasına dikkat edin.
 • Tencere çapının ocak çapından büyük olması, elektrik ocaklarında %30 tasarruf sağlamaktadır.
 • Yemek ısıtırken kullanılan mikrodalga ile %65 enerji tasarrufu sağlanır. Ayrıca kirli mikrodalga fırınlar enerji israfına yol açacağından düzenli olarak mikrodalga fırının temizlenmesi gerekmektedir. Fırında yemek pişirmek istediğinizde cam ya da seramik tencerede yemeğinizi pişirirseniz tasarruf sağlamış olacaksınız.
 • Ocakta kullandığınız tencere ve tavanızın tabanının düz olması da enerji tasarrufu sağlayacaktır.
 • Tencere ve tavalarda kapak seçimi doğru yapıldığında ve kapak iyi kapatıldığında %10 buhar enerjisinden yararlanacaksınız.
 • Sebze ve patates haşlarken az su ile haşlar ve pişirme işlemi için düdüklü tencere kullanırsanız, %60-%70 tasarruf sağlarsınız. Ayrıca nohut ve fasulye gibi pişme süresi uzun yemekleri de düdüklü tencerede pişirirseniz hem enerji hem de zamandan tasarruf edersiniz.
 • Yemek pişirirken sık sık kapağının açılması ışı kaybına neden olacaktır.
 • Fırın kullanımında da dikkat edilmesi gerekenler vardır. Fırın, önemli bir durum olmadıkça önceden ısıtılmamalıdır. Büyük fırınlarda küçük tepsi kullanmak enerji israfına neden olur. Pişme süresinden biraz önce fırın kapatılırsa 5–10 dakikalık tasarruf sağlanır zira fırın belli bir süre ısısını muhafaza etmektedir.
 • Mutfak gün ışığı ile aydınlatılırsa %15 tasarruf sağlar. Az miktardaki yemekler küçük kaplarda ve elektrik ocaklarında, çok miktarda ve büyük kaplardaki yemekler ise gazlı ocaklarda yapılmalıdır.
 • Çamaşır ve bulaşık makineleri tam dolu çalıştırılmalıdır. Bu hem elektrik, hem su hem de deterjan tasarrufu sağlayacaktır.
 • Klimaların bakım ve onarımı sürekli olarak yapılmalı ve kullanım süresi 10 yılı geçen cihazlar yenilenmelidir ki bu da %40 enerji tasarrufu sağlar. Kullanılmayan alan klima ile ısıtılmamalı ya da soğuk hava özelliği kullanılmamalıdır.
 • Gelecekteki su kaynaklarını azaldığını düşünerek de su israfı yapmamak gerekir.
 • Ütü yapacağınız zaman sürekli ütü yapmak yerine ütülenecek kıyafetleri biriktirerek tek seferde ütülemek enerji ve zaman tasarrufu sağlayacaktır. Para Biriktirmenin Etkili Yöntemleri
 • Işığa çok fazla ihtiyaç duyulan yerlerde birden çok az ışık veren lambalar yerine güçlü ışığı olan tek bir lamba kullanabilirsiniz.
 • Elektrik tüketiminde akıllı sayaçlar kullanarak elektrik enerjisi tüketimini düşürebilirsiniz. Çamaşır ve bulaşık makinesini gece 22.00’dan itibaren çalıştırdığınızda daha az enerji tasarrufu sağlayacaksınız.

İş Yerlerinde Tasarruf Yapmak

Bir iş yerinde tasarruf yapmak için yapılacakların başında en çok elektrik ve ısınma tasarruflarının yapılması gelmektedir. Çalışırken mümkün olduğunca gün ışığından yararlanmak daha akıllıca olacaktır.

Özellikle okul, hastane, resmi kurum gibi yerlerde kâğıt israfı çok fazla olmaktadır. Bozuk yazıcıdan çıkan kâğıtlar, tek yönlü fotokopiler, gereksiz basılan afiş ve broşürler kâğıt israfıdır. Kâğıdı israf etmek yerine, kâğıt toplama merkezlerine başvurarak, gelen özel kutularda bu kâğıtlar biriktirilerek israf önlenir çünkü o kâğıtlar geri dönüşüme gitmektedir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  Ebru yorumu:

  Merhabalar,

  İstek değil ihtiyaç alışverişi yaparak, sıfır yerine ikinci el kullanımını teşvik ederek daha bilinçli bir alışveriş yapabiliriz. Bilinçli ve tasarruflu alışveriş konusunda yazdığım makalemi sizinle de paylaşmak isterim: ***

  Sevgilerimle,

Yorumunuz