Yatırımcı Arıyorum

Taşıt Kredisi Alırken

Taşıt Kredisi Almak

Artık bir arabanız olsun istiyor veya mevcut arabanızı çok daha iyisi ile değiştirmek istiyorsunuz. Bunun içinde taşıt kredisine başvurmak niyetindesiniz. Taşıt kredisi için bireysel başvuru yapmadan evvel bu hususta bilgi sahibi olmak işlerinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Bugün otomobil bir zevk ve beğeniden öte artık bir ihtiyaçtır. Bugün bir çok bankadan cazip faizler ve taksit imkanları ile taşıt kredisi alabilir ve siz de hayallerinize kavuşabilirsiniz.

Araç kredisi alırken nasıl bir yol izlenmelidir?

Maksimum 48 aya kadar vadelendirebileceğiniz taşıt kredinizi alabilmeniz için on sekiz yaşını doldurmuş ve T.C. vatandaşı olmanız gerekmektedir. Ayrıca düzenli bir geliriniz ve SGK kaydınız olması gereklidir. SGK girişinizin en az üç aylık bir geçmişi olmalı ve sürüyor olması gerekmektedir. Bunlar ilk şartlardır. Diğer bir önemli şart ise kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Kredi geçmişinizin düzgün ve bankalar ile hukukunuzun düzenli ve düzeyli olması gerekmektedir. En uzun vade kırk sekiz ay olmakla beraber, taksitlerinizi ödemediğiniz taktirde banka aracınıza el koyma yetkisine sahiptir.

Araç kredisi, almak istediğiniz aracın fiyatının belirli bir kısmı kadarını karşılar. Oran araca göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 50.000 TL’ye kadar araçlarda yüzde yetmişi kadarı, 50.000 TL’yi aşan araçlarda ise yüzde ellisi kadarı taşıt kredilerinde karşılanmaktadır. Bütçenize uygun bir araç bulmak için iyi ve kapsamlı bir araştırma yapmanız ve eğer ikinci el bir araç alacak iseniz kriterlerinin krediye uygun olup olmadığı hususunda dikkatli olmanız son derece önemlidir. Özellikle aracın yaşı kredi bakımından teşkil edici olup önemli detaydır.

Bankaların dönem dönem taşıt kredilerinde kampanyalara gittikleri de sıkça görülen bir uygulamadır. Bu kampanyaları yakalamak ta maddi açıdan avantajlar sağlamanıza vesile olacaktır. Bu sebeple sık sık kampanyaları soruşturmanızı da özellikle öneririz. Otomobilin tamamını karşılayan krediler, masraf indirimi ve muhtelif bir çok avantaj bu süreçte sizi beklemektedirler. Kredinizi alır iken bütçenize nazaran en uygun ödeme koşullarının belirlenmiş olduğundan da emin olmanız gereklidir. İleride sıkıntı yaşamamak için bunu iyi analiz etmelisiniz. Ayrıca bankanız ile kasko husunda da konuşabilir ve yine kasko da muhtelif avantajlar kazanabilirsiniz.

Gelir ve gider durumunuzu iyi değerlendirdikten sonra bütçenize en uygun alacağınız araca karar verip, maksimum %75’e kadar banka kredisi kullanabilirsiniz. Ticari araçlar için kredi alımı ise yine sıfır veya ikinci el araçlar için de geçerlidir. Maksimum altmış ay vade ile ticari araçlar için kredi alabilir, otobüs, kamyon, minibüs, panelvan yahut tır için ticari araç kredisinden yararlanabilirsiniz. Kobiler yahut küçük ya da orta ölçekli işletmelerin kullanabileceği ticari araçlar için krediyi ayrıca ticaret, sanayi ve hizmet sektörlerinde iş gören gerçek ve tüzel şahıslarda bu krediden yararlanabilirler. Ancak iş makineleri ticari araç kredisi kapsamına girmemektedir. İş makineleri için bankalar kobiler veya büyük çapta sanayi şirketlerine işletme kredisi kullandırmaktadırlar.

Araç kredisi ödenmez ise nasıl bir süreç başlar?

Bankaların skorlama sistemleri vardır ve sizinle ilgili görüşleri bu skorlama sisteminde saklıdır. Bu skorlama sitemi neticesinde kredi alabilir yahut kredi alamaz kararına varılır ve başvurunuz sonuçlanır. Ancak hepimiz insanız ve istemediğimiz aksilikler meydana geldi ve krediyi ödeyemiyoruz. Mutlaka bankanız ile durumunuzu konuşmalısınız. Bankanız sizin için mutlaka bir yol bulacak yeni bir ödeme sistemine gidecektir. Yoksa hiç bir banka aracınıza el koymak istemez ve buna yanaşmayacaktır. Yeni bir ödeme planı ile size kolaylık sağlamaya çalışacaktır. Ancak yine de müşteri ödemeye yanaşmaz ise araca el koyacaktır. Avukata Düşen Kredi Borcu İçin Ne Yapılmalıdır?

Bankanın kanunen de buna hakkı vardır. İki ay kredi ödenmediği taktirde üçüncü ay ihtarname çekecektir. Hatta aracınıza trafikte iken emniyet birimleri tarafından da el konulabilir. Bu tarz bir durumun yaşanmaması için kredi ödeyeceğiniz zaman içerisinde harcamalarınızı ayarlayabilmeniz ve tüm diğer ödemelerinizi düzgün analiz edebilmeniz ve hesaplayabilmeniz yeterli olacaktır. Yaşanan her hangi bir beklenmedik durumda ise bankanıza karşı net ve şeffaf olmanız kafidir. Bankanız bu durumun üstesinden gelebilmeniz için sizin tarafınızda olacaktır. Hayallerinizdeki araca sahip olmak ve keyif sürüşünü yaşamak taşıt kredileri ile artık daha kolay.

Şimdiden keyifli sürüşler dileriz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz