Yatırımcı Arıyorum

Tatil Satışları Nasıl Arttırılır?

Turizm’de Tatil Satışlarını Arttırma Teknikleri

Eğer bir tatil yöresinde iş yapıyorsanız ya da özel günlerde satışların patladığı bir e-ticaret şirketinin ortağı değilseniz, tatil günlerinde ya da tatil süresi boyunca, tatil satışlarınızı artırmak için bir hayli uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Tatil zamanları, dünya genelindeki işletmelerin gelir tablolarındaki kar veya zararı görme mevsimidir. Örneğin Kara Cuma adıyla tabir edilen, alışveriş çılgınlığının yaşandığı günlerde, satış tahmin hedeflerinizi gözden geçirmek ve tatil kampanyalarınızla bunları karşılamak için, bir strateji geliştirmek için de harika zamandır.

Tatil Satışlarını Artırmak ve Müşteriyi Etkilemek

2010 yılında American Express, Şükran Günü’nden sonraki cumartesi gününü, “Küçük İşletmeler Cumartesi“ olarak atadı ve insanları da “Küçük Alışveriş Yapmaya” teşvik etmek veya Kara Cuma ile Siber Pazartesi arasında, yerel işletmeleri desteklemek için görevlendirdi.

Küçük bir işletme sahibi iseniz, böyle günlerde mağazanıza yaya trafiğinde bir artış bekliyorsanız, sadık düzenli müşterilerinizin yanı sıra, yeni müşteriler de gelmesini istiyorsanız, tatil zamanları farklı, yeni müşteri tabanıyla bağlantı kurmanız için harika bir fırsattır. Müşterilerin, sizi ilk ziyaretlerinde yaşadıkları büyük hizmet seviyesini koruyabiliyorsanız, tekrar tekrar size gelmesini sağlayabilirsiniz.

Bir işletmenin en önemli unsuru müşteridir. Müşteri gelmezse, firma zarara uğrar ve bir süre sonra kapanır. Bu da emeğin, zamanın ve sermayenin kaybı demektir. Müşteri velinimettir sözü klişe bile olsa, aslında tüm işletmeler için en büyük gerçektir.

Tatil Satışlarını Artırma Yöntemleri

Tatilde satışlarınızın artması ve müşterilerinizi etkilemenin yollarını bildiğiniz takdirde, pek çok rakip işletmenin de önüne geçerek, satışlarınızı artırabilirsiniz.

Karşılamalar ve Vedalar

Müşteriniz, işletmenize ilk adım attığından itibaren misafirinizdir. Tıpkı evinize gelen misafiri nasıl karşılıyorsanız, müşterinin de misafir olduğunu ve iyi karşılanması gerektiğini unutmamanız gerekir. Müşteri, güler yüzle karşılanmalı ve nazik davranılmalıdır. İşletmenizden çıkıncaya dek, bu tutumunuz devam etmelidir. Müşteri için ilk izlenim çok önemlidir. Asık suratlı, işini severek yapmayan, insanların sorularına kaba yanıtlar veren ve müşterinin bir an önce ürünü ya da hizmeti satın alıp gitmesi için çabalayan insanların olduğu bir yerden, hiç kimse alış veriş yapmak istemez.

Bu durumda çalışanlar için uygulayacağınız tatil günü çalışma primi, personelin müşteri ile özellikle ilgilenmesini sağlayacaktır. Bu taktiği kullanın. Böylece personeliniz, tüm gün gülümseyen yüzü ve kibar tarzıyla hizmet edecektir ki, bu da müşterinin başka müşteriler getirmesine neden olacaktır.

Müşteri, işletmenizden ayrılırken hoşnut ayrılmalıdır. Bu da tıpkı karşılama gibi, müşteri işletmeden ayrılırken de güler yüzle ve kibarca uğurlanmalıdır. Dostça yapılan vedalar, her zaman müşterinin sizi tercihini sağlayacaktır. Müşteri tatil süresi boyunca sizi tercih edecektir.

Birkaç Özel Dokunuş Sunun

Müşterilerinizin işletmenizde kaldığı süre boyunca, birkaç özel dokunuşla, mutlu olmalarını sağlayın. Sıcak bir tatil yöresinde iseniz, giriş kapınızın iç kısmının yanına bir serinleme masası oluşturun. Soğuk limonata ya da soğuk su ikramları, emin olun müşteriyi ferahlatacaktır.

Müşteriniz geldiğinde küçük miktarlarda bile olsa, bazı ürünler için indirim kuponu verebilirsiniz.

Ürünün yanında hediye ürün verin. Kadın müşteriniz bir bluz aldığında güzel bir kolye, hediye olarak verebilirsiniz. Erkek müşteriniz bir pantolon satın aldığında da bir çorap hediyeniz olabilir. Hediye küçük bile olsa sevindirir ve müşteriyi memnun eder. Yaratıcı düşünün. Müşterinin eğlenceli vakit geçirmesi için elinizden geleni yapın. Sizin ne kadar çok harika bir alışveriş işletmesi olduğunuzu müşterilerinize gösterin. Böylece mutlu ayrılan müşterinin, bir sonraki gelişinde birkaç arkadaşı ile gelmesi olasılığı çok yüksek olacaktır.

Sosyal Medyada Erişiminizi Genişletin

Bazı müşterileriniz, işletmenizin hafta sonu da çalıştığını bilmeyebilir. Ya da işletmenize hafta içinde çalıştıkları için gelemeyen müşterilere, hafta sonu için davet bırakmanız gerekebilir. İşletmenize ya da mağazanıza, müşterilerin hafta sonu da gelmeleri için davet etmek üzere, sosyal medya takipçilerine ulaşın. Turizm Sektörü Dijital Pazarlama Fikirleri

Büyük satışlarınız ve özel etkinlikleriniz olduğunu bildirin. Onları yorum yapmaya ve paylaşmaya teşvik edin. Hediye çekilişiniz olacaksa, müşterilerinize bildirin. Kapınızdan ne kadar çok kişi geçerse, o kadar iyidir. Yoğun bir mağaza her zaman iyi izlenim bırakır.

Diğer yerel İşletmelerle İşbirliği Yapın

Diğer küçük işletmelerle ortak olarak da satışlarınızı artırabilirsiniz. Örneğin dükkânlarınızda broşür dağıtmayı kabul edin. Diğer küçük işletmelerle ilgili tanıtımlar yapın. Mesela, size bildiğiniz bir restoran var mı diye sorarlarsa, ortak çalıştığınız ve kalitesinden emin olduğunuz restoranı önerebilirsiniz. İnsanlar, yerel olarak alışveriş yaptıklarında, topluluktaki herkese yarar sağlarlar.

Müşterilere Mağazanızda Harika Bir Deneyim Sunun

Bir müşterinin mağaza arkadaşı, ona ürünler hakkında bilgi veren çalışanınızdır. Bu yüzden cumartesi gününden evvel, çalışanlarınıza, mükemmel hizmetin nasıl verileceğini hızlı bir şekilde anlatmanız gerekmektedir.

  • İstediğiniz elbise modeline karar verebildiniz mi?
  • Bu ürünün fiyatını bilmiyorum ama hemen öğreneceğim.
  • Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz gibi sihirli kelimelerin sıklıkla söylenmesini sağlayın.
  • Stresli anlarda ne yapılacağı ya da ne söyleneceği konusunda daha az deneyimli ekip üyelerine koçluk yapın.

Sorular Sorarak Müşteriyi Tanımak

Ticaretin en önemli unsurlarından biri, her zaman müşteriyi tanımak olmalıdır. Mağazanıza ilk gelen müşteriye, mümkün ise küçük bir ikramda bulunarak mini bir sohbet ortamı yaratın. En çok neyi sevdiğini, hangi renkleri tercih ettiklerini, herhangi bir ürüne karşı alerjisi var mı? onları sorun. Bir kıyafet mağazası işlettiğini düşünürsek, bazı müşteriler polyester ürünleri asla kullanmazken, bazı müşteriler de saten kıyafetleri sevmeyebilir. Bir müşteri klasik giyinmeyi bir diğeri de tatil gününde spor giyimi tercih edebilir.

Her müşteriyi hatırlayamazsınız ama bu en azından bir sonraki gelişlerinde kendilerini hatırlatmalarını sağlayacaktır. Fotoğrafik hafızanız olmasa bile en azından sohbet ortamından hatırlayabilirsiniz. Tercihlerin kayıtlarını tutmak da iyi bir stratejidir.

Müşterilerden Geri Bildirim İsteyin

Müşterinin memnuniyeti her işletme için önemlidir. Müşteriniz sizi ziyaret edip ürün satın aldığında bir süre sonra geri bildirim yapmaları için bir anket düzenleyebilirsiniz. Anketler ve müşteri hizmetleri, geri bildirim için uygun araçlardır.

Müşterilerinize, kendilerine daha iyi nasıl hizmet edebileceklerini sorun. Önerilerini dinleyin. Varsa mail adreslerini alın ve anketlerinizi maillerine gönderin. Ya da ürün makbuzu ile poşete koyduğunuz bir anket, geri bildirim sağlayabilir.

Eğlenceli Olun

Tatil sezonundan en iyi şekilde yararlanın. Dekorasyonunuzun renkli ve iç açıcı olmasına önem verin. İçeceklerin ferahlatıcı. Yiyecek ikramlarının sağlıklı olmasına dikkat edin. O yöreye özgü ikramlarda bulunabilirsiniz. Tatilde hava soğuk olmayacak ya da yağmur yağmayacak diye bir kural yok. Çünkü mevsimler de değişti.

Mağazanıza soğuk havada gelen müşteri içeri girince sıcaklığı ve rahatlığı hissetmelidir. Ayrıca çalışanlarınıza, müşteriye harika tatil hediyesi olabilecek ürünleri de belirtmelerini hatırlatabilirsiniz. Turizm Sektörüne Kosgeb Destekleri

Müşterilerinize Sosyal Medyadan Teşekkür Edin

Çok sayıda fotoğraf çekin ve müşterilerinizden izin almak kaydıyla, bunları sosyal medyada yayınlayın. Son zamanlarda özellikle bazı cafelerin ve restoranların, müşterilerin fotoğraflarını yayınlayarak, kendilerini tercih ettikleri için teşekkür ettikleri sıkça görülen bir durumdur. Mesajınızın, yeni ve sadık müşterilere samimi bir teşekkür içerdiğinden emin olun. İnsanların, sizlerle ne kadar eğlenceli olduklarını belirtin.

Müşterilere, onları takdir ettiğinizi bildirmek, mükemmel kişiselleştirilmiş hizmet sunmak, tatilde satışları artırmak için, tüm işletme sahiplerinin tüm gün yapması gereken bir şeydir.kobi vadisi

Yorumunuz