Yatırımcı Arıyorum

Tedarikçi Firma Arayanlar

Türkiye’de Tedarikçi Bulmak

İyi bir tedarikçi firma ile çalışmak, hemen hemen her işletme için çok önemlidir. Sattıkları her şeyi yapacak üreticiler olmadan hem üretim yapılamaz, hem de işletmenin büyümesi zorlaşır. Ayrıca, işletmede kullandığınız ataçtan internet erişimine kadar, işletmenizin genel ek yükünün bir parçası olarak tükettiği birçok malzeme ve hizmet vardır.

Tedarikçiler ve satıcılar (birbirinin yerine kullanılan terimler), size iş yapmak için ihtiyaç duyduğunuz malzeme ve hizmetleri sağlamaktan çok daha fazlasını yapabilir. Ayrıca yeni ürünlerin potansiyelini değerlendirmenize, rakiplerin eylemlerini izlemenize ve gelecek vaat eden fırsatları belirlemenize yardımcı olan bilgi kaynakları olabilirler.

Satıcılar, iş ortaklarına dönüşerek maliyetlerinizi düşürmenize, ürün tasarımlarını iyileştirmenize ve hatta yeni pazarlama çabalarını finansa etmenize yardımcı olabilir. İyi tedarikçileri ve satıcıları seçmeyi, büyüme planınızın bir parçası yapmazsanız, büyük olasılıkla pişman olursunuz.

Tedarikçi Firmaları Değerlendirme

Tedarikçiler dört genel kategoriye ayrılırlar.

Üreticiler

Çoğu perakendeci, birkaç farklı şirketin mallarını, işleyen şirket satış görevlileri veya bağımsız temsilciler aracılığıyla satın alır. Bu kaynaklardan gelen fiyatlar, perakendecinin konumu, hakliye navlunu maliyetli hale getirmedikçe genellikle en düşüktür.

Distribütörler

Toptancı, komisyoncu veya işçi olarak da bilinen distribütörler, birkaç üreticiden miktar olarak satın alır ve malları perakendecilere satmak üzere depolar. Fiyatları bir üreticinin fiyatından daha yüksek olmasına rağmen, perakendecilere çeşitli üreticilerin küçük siparişlerini tedarik edebilirler. Daha düşük bir navlun faturası ve yakınındaki bir distribütörden hızlı teslimat süresi, genellikle daha yüksek ürün başına maliyeti telafi eder.

Bağımsız Zanaatkârlar

Benzersiz kreasyonların özel dağıtımı, genellikle temsilciler aracılığıyla veya ticari fuarlarda satış yapan bağımsız zanaatkârlar tarafından sunulur.

Kaynakların İçe Aktarımı

Birçok perakendeci, yerli bir toptancı gibi çalışan yerli bir ithalatçıdan yabancı mallar satın alır. Veya denizaşırı kaynaklara olan aşinalığınıza bağlı olarak, mal satım almak için yurt dışına seyahat etmek isteyebilirsiniz.

Tedarikçi Firmalarda Arayacağınız Özellikler

Birçok büyüyen şirket, tedarikçilerin bir özelliğine odaklanır. Fiyat. İşinizi büyütme aşamasında size eşlik edecek olan tedarikçileri seçerken fiyat kesinlikle önemlidir. Ancak bir tedarikçi için faturadan daha fazlası vardır ve bir tedarikçiyle iş yapmanın maliyeti, bir satın alma siparişindeki tutardan daha fazladır.

  • Fiyat

Tedarikçilerin para kazanmak için iş yaptığını unutmayın. Tedarikçiden malı aldıktan sonra faturalarınızı hemen ödemezseniz, sizinle iş yapmayı bırakacaklardır.

  • Güvenilirlik

Fiyattan sonra güvenilirlik, muhtemelen tedarikçilerde aranacak anahtar faktördür. İyi tedarikçiler, iyi durumda olmaları için doğru sayıda ürünü, söz verildiği gibi zamanında göndereceklerdir. Bazen büyük tedarikçiler en güvenilir firma olabilir. Bu şirketler yedekleme sistemlerine ve kaynaklara ayıracak kaynaklara sahiptir. Böylece ters giden bir şeyler olduğunda, yine de size karşı sorumluluklarını yerine getirebilirler.

Ancak, küçük tedarikçilerin de ihmal edilmemesi gerekir. Küçük bir şirketin büyük bir müşterisi iseniz, büyük bir tedarikçinin küçük müşterisi olmanızdan daha fazla ilgi ve muhtemelen daha iyi hizmet ve güvenilirlik elde edersiniz. Ayrıca siparişlerinizi iki küçük firma arasında bölmeyi düşünün. Bu size bir yedekleme ve yüksek bir profil sağlayacaktır.

  • İstikrar

İyi bir tedarikçi firma istikrarlıdır. Uzun süredir iş dünyasında olan ve bunu birkaç yılda bir iş değiştirmeden yapan satıcılarla kaydolmak isteyeceksiniz. Üst düzey yöneticileri olan bir şirket, iyiye işarettir ve diğer müşterilerle sağlam bir itibar, bir şirketin istikrarlı olduğunun umut verici bir göstergesidir.

  • Konum

Başka bir ilde bulunan bir tedarikçiden sipariş edilen ürünlerin size en kısa sürede ulaşması ve hızlı bir şekilde ek navlun ücretleri oluşturması, biraz uzun zaman alabilir. Bir gönderinin en erken sizin yükleme alanınıza ulaşmasının ne kadar süreceğini öğrenin. Acil bir şeye ihtiyacınız varsa, uzaktaki bir tedarikçi sorun olabilir. Ayrıca, sipariş vermeden önce, tedarikçi navlun politikalarını öğrenmelisiniz.

Örneğin belirli bir miktar sipariş verirseniz, ücretsiz kargo alabilirsiniz. İki veya daha fazla siparişi, tek bir siparişle birleştirebilir ve navlundan tasarruf edebilirsiniz. Daha da iyisi, maliyet tasarruflarını ve sipariş esnekliğini korumak için daha yakın bir tedarikçi bulabilirsiniz.

Son olarak, genel olarak yetkinlik olarak adlandırılabilecek bir özellik vardır. En yeni, en gelişmiş ürünleri ve hizmetleri sunacak tedarikçileri isteyebilirsiniz. Mallarını satmak ve hizmet vermek için eğitimli çalışanlara ihtiyaçları olacak. Ayrıca size satın alımlarda çeşitli cazip finansal şartlar sunabilmeleri gerekir. Ve size, müşterilerine karşı gerçekçi bir tavırları olmalı, böylece işinizi de büyütmek için sizinle çalışmaya istekli olmalıdırlar.

Tedarikçi Firmalardan Beklentileriniz Neler Olmalıdır?

Yeni bir anlaşma almak için yeni tedarikçiler bulmanız gerekmeyebilir. Mevcut tedarikçilerinizden bir talepte bulunarak genellikle indirimler alabilir, iyileştirilmiş hizmet alabilir ve ihtiyacınız olan diğer şeyleri alabilirsiniz. Ancak tedarikçinizden memnun değilseniz, kendilerinin yerine yenilerini bulabilirsiniz. Peki, bir tedarikçilerden beklentileriniz neler?

İndirimler Almak

Bir mağazaya girip bir ayakkabı satın almak istediğinizde, muhtemelen aynı model ayakkabı için diğer müşterilerle aynı bedeli ödeyeceksiniz. Ancak, işletmeler arası ticaret daha karmaşıktır. Diğer işletmelere satış yapan işletmeler, genellikle satın alınan miktara, koşullara, ilişkinin uzunluğuna ve diğer hususlara bağlı olarak %50 veya daha fazla indirimler sunan bir dizi teklif ücretine sahiptir.

Bu gereksinimlerden bazılarına rahatça uyabilir ve daha düşük bir fiyata hak kazanabilirsiniz. İndirimler ve bunları kazanmak için neyin gerekli olduğunu sorun. Faizsiz bir kredi biçiminde erken ödeme için önemli bir indirime kadar her şeyi alabilirsiniz.

Hizmetin İyileştirilmesi

Daha önce çalıştığınız bir tedarikçi hizmeti ile ilgili bir sorununuz varsa, bunu birinin dikkatini sunun. Memnun kalmazsanız, istediğiniz şeyi elde edene kadar emir-komuta zincirinde yukarı çıkın. Muhtemelen, birisi çalışmayı bırakmanızdan dolayı endişelenecek ve durumu düzeltmek için yeterli yetki kullanacaktır. Sadece daha iyi bir hizmet istiyor ve alamıyorsanız, ilişkiyi kesmelisiniz.

Daha İyi Bir İlişki

Tedarikçilerle daha sıkı bir çalışma ilişkisi istiyorsanız, onlara bildirin. Tedarikçilerinizle iyi ilişkide olmanız hem sizin hem de tedarikçileriniz açısından yararlı olacaktır. Tedarikçilerinizin kaliteyi iyileştirmek, kusurları azaltmak ve maliyetleri düşürmek için sizinle yakın çalışmayı teklif etmemesi, mutlaka istemedikleri anlamına gelmez. İsteksiz biri olduğunuz izlenimine kapılmış olabilirler. İyi ilişkiler içinde olmadığınız tedarikçilerle çalışma ilişkinizi sonlandırabilirsiniz.

Tedarikçi Firma Aramak

Daha önce belli bazı firmalarla çalıştınız ancak bazı özeliklerini kaybetmeye başladıklarını ve artık size uygun olmadıklarını görmeye başladınız. Peki, nedir bu özelikler?

Bir satıcının gönderileri sürekli olarak geç, eksik, hasarlı ya da başka bir şekilde yanlış ulaşmaya başladıysa, yeni bir tane aramayı düşünmenin zamanı gelmiştir. Ancak her şirketin zamanla bazı sorunları olduğundan, tedarikçinizle anlaşmayı fesih etmeden önce bir görüşme yapın.

Satıcılar, sevkıyat prosedürü yeni bir ürün grubu ya da eğitim programının bir sonucu olarak geçici zorluklar yaşayabilir. Bu durum bu zorluklar aşılsa bile pala devam ediyorsa, tedarikçinizle anlaşmanızı iptal edin ve yeni tedarikçi arayışına girin.

Bazı tedarikçiler, fabrikalarını ziyaret etmenize, işçileriyle konuşmanıza, yöneticilerini sorgulamanıza, referansları almanıza, mülakat yapmanıza hatta mali tablolarını incelemenize izin verir. Bunlar aramanız gereken tedarikçi özellikleridir.

Tedarikçileriniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, onlarla iş yapmaya devam edip etmemeniz gerektiğini daha iyi değerlendirebilirsiniz. Eğer buna izin vermezlerse, ilişiğinizi kesebilirsiniz.

Tedarikçi Firmalar

Tedarikçi firma bulmanın en iyi bilinen yolu ilanlardır. Tedarikçi yada toptancı firmalarının ilan verdiği ve sizinde rahatça ulaşabileceğiniz bir web sitesi olan Kobi Vadisi, birbirinden faklı kategorilerde tedarikçiyi, tedarikçi arayan müşteriler ile buluşturuyor. Tek yapmanız gereken, Kobi Vadisi Tedarikçi Firmalar sayfasında bulunan ilanlara bakarak, kendinize uygun tedarikçiyi bulmak. Tedarikçi firma ile iletişime geçip, sektörünüzdeki en iyi tedarikçilerle çalışma şansını elde edebilirsiniz.

Tedarikçi Olmak

Eğer sizde ister bulunduğunuz bölgede ister Türkiye genelinde yeni müşteriler kazanmak istiyorsanız, Kobi Vadisi’nin ücretsiz olarak sunmuş olduğu tedarik ağından faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken; tedarikçi olmak adlı sayfayı ziyaret edin ve firmanız için yeni müşterilere hızlı bir şekilde ulaşın.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz