Telefonda Satış Teknikleri Nelerdir?

Telefonda Pazarlama Teknikleri

Çağrı merkezi elemanı olarak görev yapacaksanız ve görev içeriğiniz satış ise kendinizi geliştirmeye sadece satış-pazarlama tekniklerini öğrenmekle başlamanız asla yeterli olmayacaktır. Ülkemizde küreselleşmenin de etkisi ile dünyanın gelişmiş ülkeleri ile aynı standartların uygulanmasının yoğun çabaları gösterilmektedir. Pek çok alanda uluslararası anlaşmaların gerçekleşmesi, mesleki faaliyetlere standartlar getirilmesi ve mesleki faaliyeti yerine getirecek kimselerin bu alanda eğitimli ve yeterli olduğunu bir belge ile belgelemesi de yine resmî uygulamaların bir sonucudur.

Çağrı merkezlerinde çalışacak iş görenler mesleki standartlar gereği mutlaka ilgili kurumda bu eğitimleri alacaklardır fakat her işte olduğu gibi telefon ile satış faaliyetinde de öğrenilecek yeni bir teknik gözden kaçmış bir alan ya da yeni uygulanmaya konulmuş yöntemler olabilir. Mesleğinizi en verimli biçimde yerine getirebilmek için sürekli araştırma içinde olmalısınız.

Satış-pazarlamanın konusu ürün ya da hizmet olsa da muhatabı insandır. Ve insan belirli özellikleri asla değişmeyen bir canlıdır koşullar karşısında tepkileri değişse de aynı etkilerin aynı tepkileri doğurduğu değişmeyen özellikleri de kadın erkek ayrımı olmaksızın doğasında barındırır. Psikoloji alanında yürütülen bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya konulan tespitler iletişim teknikleri gibi yeni çalışma alanlarını ve sonuçlarını meydana getirmiş elde edilen bilgi birikimleri pek çok alanda kullanılmaya başlamıştır.

Satış-pazarlama faaliyetinin bir noktasında yer alacaksanız iletişim teknikleri konusunda da kendinizi geliştirmeniz doğru ve yerinde bir çaba olacaktır. Değişmeyen yasalardan biri nezaket diyelim ki siz çok naziksiniz, konuyu da çok iyi biliyorsunuz tüketiciye ürünü gayet iyi bir biçimde en anlaşılır hali ile anlattınız fakat görüşme satışa dönüşmedi. Neden?

Siz telefonu belirli bir sonucu elde etmek için aldınız elinize aradığınız tüketici elinizde ki ürün ya da hizmeti beğensin satın alsın istiyorsunuz ve ürün ya da hizmet geri çevrilmeyecek kadar iyi peki tüketici neden almadı sebep maddi yetersizlik de değilse Neden almadı?

Burada tek sebep geliyor akla demek ki konuşma yeterince etkili değildi, daha iyi açıklamak gerekirse görüşme amaca götürecek etkinlikte gerçekleşmedi peki neden Etkili değildi? Burada etkili konuşma teknikleri bilgisi giriyor devreye kast edilen güzel konuşma değil, elbette iyi bir diksiyon gerekli fakat görüşmeyi satışa dönüştüren asıl etken etkili konuşmaktır. Peki nasıl etkili konuşacağız? Aslında sözünü ettiğimiz her alan oldukça uzun açıklamalar gerektiren bilgi kaynakları ile dolu fakat burada olabildiğince sınırlandırarak önemli noktaları aktarmaya çalışacağız.

Etkili Konuşma Nedir?

Etkili konuşmak kısa ve vurucu konuşmaktır. İnsanlar, tanımadıkları birini tanımadıkları bir ürün ya da hizmet hakkında uzun süre dinleyemezler bu nedenle sahip olduğunuz birkaç saniye ya da belki bir iki dakikayı çok iyi değerlendirerek bir den fazla işlevi yerine getirmelisiniz.

  • Saygı uyandırmalısınız
  • Güven vermelisiniz
  • Dikkatini çekmeyi başarmalısınız
  • Kısa konuşmalısınız

Vurucu konuşmak ifadesinden kast edilen tüketicinin ürüne dikkatini çeken etkili kelimelerin seçilmesidir konuyu biraz daha açacak olursak insanlar kendi yararına olan bir konuya dikkat kesilir işte vurucu olan da bu etkiyi yaratacak kelimelerdir. Siz karşınızdaki kişiden bir talepte bulunuyorsunuz peki neden yapsın sizin isteğinizi? Kendi yararına olacak bir durum gördüğünde beklenen tepkiyi verecektir. Etkili iletişim tekniklerini yaşanmış bir olay ile örneklemek konuyu daha anlaşılır kılacaktır.

GERÇEK ÖYKÜ

9. Cumhurbaşkanımız, Sn. Süleyman Demirel özel radyoların faaliyetleri ile ilgili o dönemde yaşanan sorunlar hakkında toplantı çıkışı hiçbir gazetecinin sorusunu yanıtlamaz arabasına binmek üzeredir kimse Süleyman Demirel’i konuşturmayı başaramaz ancak bir gazeteci hariç. O gazeteci seslenir ve arabasına binmek üzere olan Cumhurbaşkanı döner onu cevaplar.

Peki neden? Neden hiçbir gazeteciyi cevaplamayan Cumhurbaşkanı o gazeteciyi yanıtlamıştır o diğerlerinden farklı ne söylemiştir? Ne demiş olabilir. Tüm gazeteciler şöyle seslenmişlerdi ‘sayın Cumhur başkanım ne olacak bu radyoların hali?’, ‘Sayın Cumhurbaşkanım radyolar ne olacak?’ Hiçbiri yanıtlanmamıştı.

O gazeteci şöyle seslendi ’Baba Ne olacak bu radyolar?’ O, ‘Baba’ demişti ve baba lakabı ile anılan Cumhurbaşkanı gayrı ihtiyari dönüp onu yanıtlamıştı. Burada Süleyman Demirel’in yararına olan kendisine milleti tarafından yakıştırılan sen bu milletin babasısın onuruydu. Bir kelime sadece bir kelime onu mutlu etmiş ve dönüp gazeteciyi yanıtlamak durumunda kalmıştı. Etkili konuşmak doğru kelimelerin seçilmesi ve kısa olmasıdır. Bu bilgi satış-pazarlama alanında ürüne olan güvenin tüketiciye aktarılması, dürüstlük en iyi politikadır anlayışının tüm iletişim alanlarında yer alması Bir İki dakikayı en verimli biçimde değerlendirmenizi sağlayacaktır.kobi vadisi

Yorumunuz

telefonda satış teknikleri nelerdir
Telefonda Satış Teknikleri Nelerdir?
Müşteri Odaklı Pazarlama Nedir?
Müşteri Odaklı Pazarlama Nedir?
En Başarılı Satış Pazarlama Teknikleri
En Başarılı Satış Pazarlama Teknikleri
İşletmelerde Kullanılan Etkili Kitle İletişim Araçları
İşletmelerde Kullanılan Etkili Kitle İletişim Araçları
Katalog Ürünleri Pazarlamada Etkili Yöntemler
Katalog Ürünleri Pazarlamada Etkili Yöntemler
Satış ve Pazarlamada Kazandıran Teknikler
Satış ve Pazarlamada Kazandıran Teknikler
İşletme Sahiplerinin Kaçınması Gereken Pazarlama Hataları
İşletme Sahiplerinin Kaçınması Gereken Pazarlama Hataları
Satış Öncesi ve Sonrası Destek Sistemi
Satış Öncesi ve Sonrası Destek Sistemi
İşletmeler İçin Düşük Bütçeli Çevrimiçi Pazarlama Taktikleri
İşletmeler İçin Düşük Bütçeli Çevrimiçi Pazarlama Taktikleri