Yatırımcı Arıyorum

Temizlik Kağıtları Sektöründe İş Kurmak

Temizlik Kağıtları Sektöründe İş Yapmak

Temizlik kâğıtlarının ham maddesini tamamen beyazlatılmış selüloz ya da üzerinden mürekkepleri temizlenmiş kağıtlar oluşturuyor. Kâğıt peçete ve havlu tüketimi ne zaman yaygınlaştı ilk nerede üretildi sorusuna net bir cevap verilmemiş fakat 14. Yüz Yıl Çin olabileceği tahmininde bulunulmuş kaynaklarda.

Üretimi de tüketimi de her geçen dönem artış göstermiş kullanımı yaygınlaşmış özellikle hipermarketler, süper market gibi alışveriş merkezlerinin doğuşu ve yaygınlaşması, sektörü gittikçe büyütmüş. Dünyanın en büyük temizlik Kâğıdı üreticilerinin başında Amerika Birleşik Devletleri hemen ikinci sırada Almanya, Fransa, İngiltere ve Kanada geliyor. Türkiye ithalat yapan ülkelerin listesinde yer almakla beraber tuvalet kâğıdı üretimi bulunuyor.

Bu yıllarda üretimi 462 Tona yakındır ve ülkemizde 48 fabrika faaliyet göstermektedir. Sektör ülkemizde hızlı gelişmiş üretim alanında 20 den fazla markaya ait makine çeşidi kullanılmış. Sektörde bazı girişimciler fabrikalara fason üretim yaptırarak kendi atölyelerinde kendi markaları ile paketleyerek piyasaya sürmüşler.

Çağımız yeşil ekonomi uygulamalarının önem kazandığı ve geri dönüşüm teknolojilerinin kullanıldığı bir dönem olduğundan atık kâğıtlar da ham madde seçenekleri arasında yerini aldı ve kâğıt toplayıcılarına gelir yaratan yeni bir iş alanı oluştu. Dağıtım alanları arasında marketler, bakkallar, toptancılar ve perakendecileri saymak mümkün. Sektör ülkemizde ihracat yapar niteliğe sahip ve 2016 verilerine göre Avrupa’ da imalat sanayinde 5. Sırada bulunduğu belirtiliyor. Küçük atölye, küçük fabrika veya iş yeri açmak konusunda KOSGEB destekleri de devam ediyor.

Temizlik Sektöründe Başarı Öyküleri

Söz konusu girişimci temizlik kağıtları üretimine 50 Milyon Lira ile kurduğu fabrikada başlar, bugün %200 kapasite ile üretim yaptığı açıklanan firma 2017 senesi gelirini 465 Milyon Lira olarak açıklarken, 2018 ciro hedefinin 600 Milyon olduğunu belirtmiş. Yurt içi temizlik kâğıtları pazarının %12 civarında bölümünü firma elinde bulunduruyor.

Girişimci sektöre 2005 yılında girer bu dönem kişi başı temizlik kâğıdı tüketim miktarı 2 kg’dır. Araştırmalarda, temizlik kâğıdı tüketiminin en önemli iki etkeni eğitim ve gelir seviyesi olarak tespit edilmiş. Tüketim rakamları Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’ da 15-20 Kg aralığında iken Türkiye’de o dönem 2 Kg olan kişi başı tüketim bugün 5 Kg’ a yükselmiş.

Toplumda henüz genel yaygın bir tüketim anlayışı yerleşmediğine göre pazarda halen bekleyen tüketici potansiyeli bulunuyor sektör, mevcut faaliyet gösteren firmaların kâr ve Pazar paylarını büyüterek gelişmesini sürdürmekte.

Bir başka örnek girişimci, sektöre 2006 yılında giriş yapar fakat temizlik kâğıdı sektörüne girdiğinde başka alanlarda ticari faaliyetlerini sürdüren bir işletmedir. Sektöre girdikten 2 yıl sonra üretim kapasiteleri 150 Bin Tonu bulur ayrıca Rusya coğrafyasında bulunan ülkeler ile Avrupa ülkelerine yatırımlar gerçekleştirerek büyümesini dış pazarda sürdürür. Özellikle ifade edilen ise tamamen yerli sermaye olduğudur.

Şirket liman sahibi olarak lojistik avantajlarını da yükseltmiş, ulusal büyümesini yeterli bulmayan kuruluş bölgesel bir güç olmayı hedeflemiş ve prensip olarak yabancı ortaklık düşünmediklerini açıklamışlar. Temizlik kağıdı sektöründeki istihdam katkısı 3.500, tüm işletmeleri ile birlikte istihdama katkısı ise 7.500 kişi olarak açıklanmış.

Temizlik Kağıtları Çeşitleri

Temizlik kâğıtları dediğimizde ürün gruplarına tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu, Peçete dışında çocuk bezleri, kadın petleri de dahil ve her birinin ciddi Pazar büyükleri bulunuyor. Firma pazarda boşluk olmadığını herhangi bir fırsattan yararlanarak sektörde yer almadıklarını da belirtiyor. Milyar Dolarlık yabancı sermaye markalarına karşı yerli sermaye ile kurulmuş bir firmanın rekabet savaşından yerli sermaye sahibi firma galip çıkar ve sektörde yerini alır. İşletmenin Genel Müdürü kitapta yer alan söyleşisinde şöyle der: Başarı tesadüf değildir, şans da değildir. Biz bilgi sahibiydik.

Pazarlamayı biliyorlardı, sektörde rakiplerini tanıyor ve güçlerini biliyorlardı, pazarı biliyorlardı, sektörü biliyorlardı ve koşulları nasıl değerlendireceklerini biliyorlardı. Tabi ki burada belirtilen başarı firmanın genel başarısıdır yoksa her firma gibi başarılı olamadıkları ürünler de olmuş baş etmeyi bilmişler, fabrikada yangın çıkmış ardından ülkede ekonomik kriz patlak vermiş atlatmayı bilmişler.

Başarıya hiç sorunla karşılaşmayarak değil de kayıpları ve başarısızlık dönemlerini doğru yöneterek ulaşmışlar. Genel Müdürün ilginç ve anlamlı bir yaklaşımı da var. Diyor ki: Bilgi yerine mantığın kullanılmasına kızarım çünkü herhangi biri benden daha mantıklı olabilir fakat herhangi biri bilgiye ulaşamaz, bilgi edinmek güç bir iştir.kobi vadisi

Yorumlar(5)

 1. Cevap yaz
  Yusuf senturk yorumu:

  Bayilik sartlari

 2. Cevap yaz
  bahadır özyurt yorumu:

  fason üretim için iletişime geçebilirsiniz bizlerle ***

  • Cevap yaz
   TUNCAY yorumu:

   fason üretim için görüşebilirmiyim, iletişim bilgileriniz nedir.

  • Cevap yaz
   Süleyman yorumu:

   Merhaba nasıl iletişime geçebiliriz?

 3. Cevap yaz
  hasan kırmış yorumu:

  BU SEKTÖRDE ÜRETİM YAPMAK İÇİN NE KADAR SERMAYE LAZIM, ŞARTLAR NE

Yorumunuz