Yatırımcı Arıyorum

Temizlik Ürünleri Satışı Yapmak

Temizlik Sektöründe İş Kurmak

Kadınlar ile temizlik malzemeleri arasında anlaşılamayan bir bağ vardır. Yeri gelir özendiği bir ürün için fedakârlık yapar ama temizlik malzeme stoğunu asla eritmezler. Sanki bu stok tükendiğinde evleri kirli olacak gibi bir hisse mi kapılıyorlar! Bilinmez ama herkes için hijyen demek = temizlik maddesi demektir. Market sepetlerinde özellikle eş ile beraber yapılan alışverişlerde kasaya gelene kadar eleştiriye maruz kalmasın diye başka ürünlerin altına sıkıştırılan temizlik malzemeleri muhakkak olmuştur.

Uzun lafın kısası; günlük hayatımızın vazgeçilmez parçalarından olan temizlik malzemeleri evler başta olmak üzere, kurumlar, okullar, işletmeler, araçlarda yoğun olarak tüketilen maddelerdir.

Temizlik Ürünlerinin Çeşitliliği

Pek çok alanda kullanılan bu ürünler üreticiler tarafından da hedef alan olarak seçilmiştir. Genel temizlik ürünlerinden tutunda, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, araç yıkama, manuel, otomatik, konsantre, beyazlar için, renkliler için, hassas ciltlere gibi pek çok çeşidiyle ürün yelpazesi gittikçe genişletilmiştir. Geleneksel temizlik ürünleri birçok şekle sokulmuş, ambalajlamasında renk psikolojisine başvurulmuş, kokularına bin bir çeşit esanslar ilave edilmiştir. Gün geçmiyor ki insan sağlığını korumada hijyen odaklı olarak üretilen bu ürünler farklı bir görsel ve duyusal şovlarla reklamlarda boy göstermesin. Üzerinde bu kadar varyasyonlar yapılan temizlik malzemeleri birçok girişimciye de ilham olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

Girişimde bulunmak isteyenler öncelikle, elbette piyasada uzun ömürlü ürünlere yatırım yapmak isterler. Şekiller, ebatlar, içerikler değişse de insanlık olduğu sürece tükenmeyecek sektörlerden biri de temizlik ürünleridir. Bu yüzden geniş bir girişimci kitleye hitap eden temizlik ürünlerinde, bayilik almak ta cazip hal almıştır. Kalite ve sağlık dostu olduğu takdirde iyi karlar edilebilecek bu sektör, son yıllarda çevre sağlığı farkındalığı ile farklı bir ivme kazanmıştır.

Temizlik Sektöründe Bayilik Almak

Temizlik ürünlerinde bayilik veren firmalar; bayilik veya franchise almak isteyen firmalara sundukları desteklerle alan firmaların başarılı olma şansını da yükseltmektedirler. Bayilik veren firmaya göre çok değişken kapsamlı fırsatlar sunması, girişimciler için de bu bayiliği cazip kılmaktadır. Lokasyon desteğinden tutunda, bölge koruması, pazarlama ve eğitim desteği, farklı bayilik rakamları ile kendi marka bilinirlikleri için uygun bayilik alacak firmaları hedeflemektedirler.

Bu sektörde bayilik sistemi; hem üreticiye hem alıcıya hem de bayiliği veren firmaya kendi alanlarında çok farklı fırsatlar sunabilmektedir. Bayilik almak isteyen firmaların karlılığı; hangi markanın ürünlerine bayilik alacağına, ürünlerin mevcut sertifikalarına, hedef kitleyle etkileşimine, pazardaki gücüne bağlı olmakla birlikte ürünlerdeki yenilik hareketine de bağlıdır. Çünkü alışkanlıklarını değiştirmek istemeyen kadınlar aynı ürünleri daha estetik bir açıdan görünce müşteri sadakati perçinini bir kez daha sağlamlaştırır.

Temizlik ürünü bayiliği veren firmaların şartları yukarıda da değindiğimiz gibi firma bazında değişiklik gösterebilmektedir ve buna bayilik ücreti de dâhildir. Hatta bayilik ücreti alır diye tahmin ettiğiniz çok büyük markalarda bile bayilik ücreti almadan bayilik verenler vardır. Girişimde bulunmak isteyen fakat sermaye sıkıntısı çeken girişimciler için bu sektör avantajlı olabilmektedir. Böyle bir girişimde bulunmadan önce şartlarınızın hangi firmaya uygun olup olmadığının analizi yapılmasıyla birlikte bölge seçimi de önemlidir. Pazardaki şansı kanıtlanmış olan bu ürünlerin satışında özellikle kurumlarla bağlantısı olan kişiler daha büyük avantajlar elde edebilirler.

Not: bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz bayilik veren firmaları da incelemenizi mutlaka öneriyoruz. Arzu ederseniz, Kobi Vadisi platformunda yer alan temizlik sektöründe bayilik veren firmaları araştırarak başlayabilirsiniz.

Temizlik ürünü satmak ve bunu da bayilik alarak yapmak isteyen girişimciler buna karar vermeden önce bayilik almak istediği firmanın kalite anlayışını iyice gözden geçirmelidir. Ürün yelpazesinde kalite yanında sürekli yenilik yapan firmaların satış şansı her zaman daha yüksek olduğunu da belirtmekte fayda vardır. Alerjik problemler yaşanmayan, kalıplaşmış kalite anlayışıyla ağızdan ağıza pazarlamada yüksek bilinirliğe ulaşmış markaların, yapılan yatırımın geri dönüşü hızlı olmaktadır.

Ayrıca fiziki satışları zorlayan bir satış alanı olan internet pazarlamasıyla online bayilik alma şansları da mevcuttur.

Temizlik Ürünleri Satış Ağı Kurmak

Günümüzde sosyal medyada, forumlarda, kadına yönelik site ve programlarda, kadın sohbetlerinde ya da televizyonda açık ve gizli ürün reklamları ile sürekli bir etkileşim sağlanmaktadır. Çok duymuşsunuzdur komşunuz bu deterjanı alıp çok memnun kaldığı için diğer bayanın aldığı deterjanları. Bu da temizlik maddeleri satan firmalarla kadınlar arasındaki etkileşimin ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesidir.

Bildiğiniz üzere temizlik sektörü oldukça geniş bir hizmet ağı olarak yer almaktadır. Ev temizlik ürünlerinden, araç temizlik ürünlerine, otel temizlik ürünlerinden kişisel bakım ürünlerine kadar oldukça geniş bir yelpaze de bulunmaktadır. Öncelikle size ve bütçenize en uygun olan alana yönelmenizde kesinlikle fayda olacaktır.

Örneğin; araç temizlik ürünleri. Bu sektörü hiç bilmezseniz bile biz kısaca bilgi verelim. Bir araç yıkama işletmesinde en az 10 farklı kimyevi temizlik madde bulunmaktadır.

İşte seçeceğiniz alanın önemi de burada başlamaktadır.

Ortalama 50 bin TL’lik bir bütçe ile ilk etapta rahatlıkla iş kurabilirsiniz. Lakin önemli olan konu işi kurduktan sonra satış ağınızı genişletmek olacaktır. Elbette bu aşamada devreye: satış-pazarlama-tanıtım üçlüsü girecektir.

Temizlik Ürünleri Üretimi Yapmak

Umut ediyoruz bu alanda işleriniz gayet başarılı ve yolunda gider. ve hatta ürün satmayı geliştirip artık üretime geçecek bir yol alırsınız. Şayet bu aşamaya geçmeyi düşünüyorsanız, Temizlik Ürünleri Üretimi Yapmak adlı içeriği de okumanızı öneriyoruz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz