Yatırımcı Arıyorum

Ticari Başarı Elde Etmek

Ticari Başarı Sağlamak

Ticaretin Tanımı

Ticaret en sade ve sözlüklerde yer alan hali ile tanımlanacak olursa, kazanç elde etmek amacı ile mal alıp satma eylemi biçiminde ifade edilebilir. İslam aleminin peygamberi; ‘Rızkın Onda Dokuzu Ticarettedir’ diyerek ticaret yapmaya böylece daha refah bir yaşam sürmeye teşvik etmiş insanları.

Ticaret sadece iki kişi arasında gerçekleşmez elbette alıcı, satıcı, tedarikçi dediğimiz bir de aracılar bulunur. Alım satım faaliyetlerinde çalışan personeller, lojistik faaliyetleri yürüten kimseler derken iletişimde bulunulan kişiler ve paranın el değiştirdiği alan genişler. Ticari faaliyetin başlaması ile birçok insan kazanç elde etmeye başlar. Herkesin kazanç elde etmek için harekete geçtiği alanda elde edilecek gelir Türk toplumunda rızık olarak adlandırılır ve kutsal bir anlam ifade eder insanların ihtiyaçlarını zamanında gidermeleri, vaktinde malı teslim etmeleri ya da almaları gününde ödemelerini gerçekleştirmeleri veya tahsil etmeleri ticaretin doğasında olması gereken ahlâkı doğurur.

Batı toplumlarında da durum farklı değildir gerek ticari faaliyete taraf olan kimseler gerek ticari faaliyet içinde görev yapan iş görenler arasında hak ve adalet anlayışına dayalı hizmet ve ödeme işlevlerinin yerine getirilmesi işletmeleri başarıya götürmüştür.

Ticari başarı nasıl elde edilir sorusuna yanıt veren onlarca başarılı meslek erbabı ticarete yeni atılan ya da ticari hayata atılmış fakat güçlükler yaşayan kimselere hayati önerilerde bulunuyorlar.

Ticari Başarı Nasıl Elde Edilir?

 • İşinize isteyerek ve erken gidin
 • Sabah aklınızda sadece işiniz olsun
 • Güne mutlaka o günkü iş planınızı yaparak başlayın
 • İşiniz hakkında düşünün acil olanlar ile sonra yapılabilecekleri eleyin günümüz tabiri ile iş analizi yapın
 • İş yerinizin temizliğine ve düzenine özen gösterin
 • Kendiniz ve personeliniz temiz ve bakımlı olsun
 • Aynı anda birden fazla işe başlamayın sıralamanız ve öncelikleriniz olsun
 • Çabuk karar vermeyin
 • İşi işte bırakın
 • Önerilere ve yeniliklere karşı ön yargılı olmayın
 • Dinlenmeye zaman ayırın dinlenmeden çalışmak daha fazla gücünüzü düşürebilir
 • İşlerinizi ertelemeyin
 • Başladığınız işi yarım bırakmayın
 • Kendinizi her zaman eğitin mutlaka her gün yeni bir gelişme olur, işiniz ile ilgili asla bilgi eksikliği yaşamayın
 • Yeni uygulamalara açık olun ki işinizi daha kısa sürede daha etkin yapabilecek yolları da öğrenin ya da olanakları elde edin

Teknik bilgi, iş bilgisi ve çalışkanlık ticari başarının ana koşulları olsa da öz disiplin ve hakkaniyet ile birleşmediğinde her zaman sorunlar doğurmuş elde edilen başarıyı baltalamış. Bu nedenle ticari başarı ancak tüm değerler uygulandığında gerçek olabilmiş.

Ticari Başarı Elde Etme Yöntemleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Yıldız Teknik Üniversitesinde gerçekleştirdiği konuşmasının basında yer alan bölümünde başarı hakkında inandığı 3 değeri dile getiren ifadeleri yer alır.

 1. İnsan yönetimi
 2. Bilgi Yönetimi
 3. Para yönetimi

Para Yönetimi Nedir?

Para ticari gücünüzdür dolayısı ile size hareket etme kolaylığı sağlayacak ve hareket ederken para kazandıracak dinamizm içinde olmanız parayı yönetmekteki ana hedefinizdir. Paranın yönetimini, kâr ile alınmış ya da alınacak risklerin dengelenerek işletmenin değerinin yükseltilmesi amacının gerçekleşmesi olarak açıklayabiliriz.

İşletmenin büyüklüğüne göre varlıkların yönetimi, parasal gücün planlanması ve denetimi yönetim kapsamı içinde yer almaktadır. Paranın yönetimi para ile ilgili tüm kaynakların banka, firmalar, sermaye piyasası gibi tüm unsurların dikkate alınmasını, üzerinde çalışılmasını gerektiren profesyonellik isteyen çabadır. Türkiye Para Politikası Nedir?

İnsan Yönetimi Nedir?

İnsan kaynağından iş yerinde bulunduğu çalışma saatleri içinde olabilecek maksimum verimi almaktır şeklinde bir tanım kullanılsa da içeriği biraz daha farklıdır. İş veren iş görenden maksimum verimi almak için çalışanın mutluluğunu, iş yerindeki çalışma koşullarının uygunluğunu, iş görenin iş tatmini duyup duymadığını, iş görenin ihtiyaç duyduğu eğitimlerin sağlanması veriminin artırılmasını amaç edinen bir anlayış ile iş görenden en fazla verimi almaya çalışmaktadır. Çağımızın insan yönetimi anlayışının temelinde iş görenin ihtiyaçları önem taşımaktadır.

Bilgi Yönetimi Nedir?

Bilginin yönetilebilmesi için önce elde edilebilmesi gerekir. Elde edilen bilginin saklanması ve aktarılır olması ise bilginin yönetilmesi aşamalarını meydana getirir. Günümüzde teknolojinin yoğun kullanımı bilginin daha hızlı ve kolay bir biçimde aktarılmasını sağlarken yüksek miktarlardaki verilerin saklanmasını da yedeklenerek korunmasını da mümkün hale getirdi. Bilgi yönetiminin önemi sağladığı faydalardan kaynaklanıyor.

 • Öğrenme seviyesini yükseltir
 • Hızlı öğrenme ve hızlı gelişme sağlar
 • Örgüt içi bilgi alışverişini kolaylaştırır
 • Doğru bilginin en kısa sürede doğru kişiye ulaşmasını sağlar

yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz