iş rehberleri

Ticari Markadaki Sınıf Nedir?

Farklı ürün ve hizmetler içeren pek çok işletme vardır. Bir marka tescil ederken, iyi sınıflandırma tüm uygulamaları farklılaştıran önemli unsurlardan biridir. Bir marka, işletmeye bir kimlik ve müşteriler arasında tanınırlık sağlar. Ticari Marka Sınıfı, kayıt işleminin gerekli bir parçasıdır ve başvurunuzda önemli bir fark yaratır.

İş zihinleri, genellikle her şeyden önce markalarını güvence altına alarak, olumlu ve daha uzun getirilere sahip olmasını ister. Ticari marka herhangi bir işletmeye kalkan görev görür ve ona farklılık katar. Ticari fikirlerinize başladıktan sonra ticari markayı tescil ettirmek gerekir.

Ticari marka sınıflandırması, farklı mal ve hizmet türlerini, ayrı ayrı kategorize eden birkaç sınıfın bir listesidir. Bir ticari markayı kaydetmek, ne tür bir iş yapmak istediğinize ve hangi sınıfta olduğuna bağlı olarak değişir.

Ticari Marka Sınıfı Türleri

İşletmelerin ilgili ticari markalarını kaydedebilecekleri mal ve hizmet türlerini sınıflandıran 45 farklı ticari marka sınıfı bulunmaktadır. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, uluslar arası pazarlama standartlarına göre çalışır ve NICE sınıflaması olarak bilinen benzer bir sınıf yapısını izler.

Bu sınıflandırmada ürünleri ve hizmetleri birbirinden ayıran iki bölüm vardır. Başvuranın pazarlamak istediği iş türünü kesin olarak belirlemesine ve ticari markayı seçilen sınıf türüne göre kaydetmesine yardımcı olur.

Ticari Marka Sınıfının Önemi

Marka tescili için başvururken sınıftan doğru bir şekilde bahsetmek gerekir. İşletmeniz hem ürün hem de hizmet içeriyorsa, birden fazla sınıf altında, her ürün için tek bir başvuruda bulunabilirsiniz. Kayıt sırasında bahsettiğiniz sınıf işletme türünüzü tanımlar ve formda yanlış bir sınıf açmanız durumunda başvurunuz reddedilir.

Örneğin;

Bir kişi kimyasallarla uğraşırsa, ticari markayı Sınıf 1 altında kaydettirmek gerektirir. Benzer şekilde müzik aletleri için marka sınıf 15 altında tescil edilecektir. İşiniz için ticari marka sınıfına karar vermeden önce, her zaman sınıflandırma listesini kontrol edebilirsiniz, böylece karışıklık olmaz.

Ticari marka sınıfı, iş yapmak için piyasada bulunan farklı ürün ve hizmetleri tanımlar. Ticari markayı daha belirgin ve ilişkilendirilebilir hale getirir. Mevcut sınıfları kontrol ederek ticari markanızın onaylanma kapsamını da bilirsiniz.

Ticari Marka İçin Doğru Sınıf Nasıl Seçilir?

Ticari Marka Sınıfı, markayla ilişkilendirilen işletmenizin veya hizmetinizin niteliğini temsil eder. Bu nedenle, bir ticari markayı kaydetmek için ticari markanızın temsil edeceği ürünleri ve hizmetleri tanımlamanız gerekir.

Ticari markanız için doğru sınıfı seçmelisiniz, çünkü yanlış seçerseniz, tüm ticari marka başvurusu boşa gider ve reddedilebilir. Bu, tüm ticari marka kayıt sürecini tekrar geçmeniz gerektiği anlamına gelir.

Ticari Markanızın Sınıfını Nasıl Sınıflandırırsınız?

Aynı sınıftaki özdeş ya da benzer sınıflandırmanın, müşteri karışıklığına neden olma riski yüksektir ve bu nedenle bu işaretlere koruma verilmez. İlk kez başvuracaksanız, ticari marka sınıflarını anlamak zordur.

Mallar Ve Hizmetler Arasında Seçim Yapmak

Bir ticari marka başvurusunda bulunmaya çalışmadan önce, ister mal ister hizmet sunun seçiminizi daraltmanız gerekir.

McDonald’s ve Starbucks’ın ürünleri için tescilli ticari markası vardır. Her iki şirkette Starbucks markalı kahve çekirdekleri, çekilmiş kahve ve kahve fincanları sattığı için bir marka kaydetmiştir.

İşleve veya Amacına Göre Bir Sınıf Seçme

Bitmiş bir ürünün amacı, şirket veya devlet sitesinde verilen sınıflandırmadan bir sınıf seçerken, belirleyici faktör olacaktır. Sınıf başlığında ürünün işlevi belirtilmemişse, ürün veya hizmetlerin açıklanmasına göre sınıfı seçebilirsiniz. Tescilin tüm şirket için mi yoksa tek bir sınıf için mi olacağını seçin.

Ticari marka başvurusu sadece tek bir sınıfta yapılabilir. Bir ticari markayı birden fazla sınıfta kaydetmek istiyorsanız, birden fazla ticari marka başvurusu yapmanız gerekecektir. Bu nedenle tescilli ticari markanın, bir şirket ya da tek bir ürün hattı için olduğundan emin olmanız gerekir. Bu, ticari marka kaydının tek bir veya daha fazla sınıf için yapılacağını belirler.

Sınıflarda Arama Yapma

Ürünün veya hizmetin niteliğine göre, ticari markanızla ilgili tüm sınıfları size sağlayacak bilgileri Türk Patent ve Marka Kurumu web sitesinden öğrenebilirsiniz. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için: Marka Tescil Sınıfları içeriğini inceleyebilirsiniz.

Ticari Marka Açıklaması

Sınıflarda görülen mal veya hizmetler, ürünün ait olduğu alanlarla ilgili genel göstergelerdir. Bir markanın açıklaması, markanın tescilli markayı, ihlal edip etmeyeceğini belirleyen faktörlerden biri olacaktır. Hazırlanan ticari marka açıklaması, dar veya çok geniş olmamalıdır. Çünkü bu, listede bulunmayan bazı ürünler üzerinde hakkınızı bıraktığınız anlamına gelir.

Örneğin; Google ve Disney, ürünleri için uygun gördükleri sınıfları seçmişlerdir.

Eğer açıklamalar hakkında bir bilgi sahibi değilseniz, bir ticari marka uzmanının yardımını almanız yararınıza olacaktır. Ürününüzün açıklaması, ticari marka denetçisinin, markanızın zaten kayıtlı olan tesciline, kafa karıştırıcı bir şekilde benzer olup olmayacağını belirleyecektir. Bu nedenle, marka tescil süreci ve başvurunun hazırlanması konusunda bilgili bir ticari marka uzmanının yardımına başvurulması önerilir.

Ticari Marka Kaydı

Ticari markanızı doğru sınıfa kaydettirdiğinizden emin olmak için, ticari marka avukatı gibi bir uzmana danışmaktan çekinmemeniz gerekir. Henüz herhangi bir ürün satmadığınızda, ticari markayı kullandığınızı belirtirseniz, kullanım tarihi çakışmasıyla karşılaşabilirsiniz.

Bir ticari markayı kaydetmek markanızı, adınızı ve çalışmalarınızı koruyabileceğiniz en yararlı yöntemler arasındadır.

Bir ticari markayı yanlış adla dosyalamak sık görülen bir hata olabilir ki, aslında en yaygın hatalardan biridir. Başlamak için hiç kimsenin kullanmadığı bir ticari marka ve adı kaydettiğinizden emin olmalısınız.

Ticari marka kaydında her kayıt türü için farklı ücret talep edilmektedir. Ticari marka başvuru maliyeti, ticari markanızın sınıfına ve niteliğine göre değişmektedir. Tek bir marka için yapılan ücretlendirmeler, diğer markaya yansıtılamaz. Her marka tescili için ayrı ücretlendirmeler yapılacaktır.

Ticari marka sınıfının her biri farklı bir ürün ve çözüm grubunu temsil eder. Ancak bazı ülkelerde sınıflandırma bulunmaz. Mesela Hindistan’da ticari marka yasasında herhangi bir sınıflandırma yoktur ve bu nedenle başvuru ücreti her zaman aynıdır.

Ticari marka sembolünde de dikkatli olunması gerekir. Başka birinin adını ya da sembolünü ihlal ediyorsanız, bunu değiştirmeniz gerekecektir. Kendinize uygun benzersiz ve kolay akılda kalan logo ya da sembol bulmanız, akılda kalan ancak başka isimleri çağrıştırmayacak özel bir isim bulmanız gerekecektir.

Ticari marka kaydı, ilk adımdan itibaren doğru bir şekilde ele alınması gereken karmaşık bir süreçtir. Başvurmak, kaydı garantilemez. Ticari marka uygulaması, bir ticari marka için NICE sınıflandırmasıyla 45 ayrı sınıf altında oluşturulur. Böylece miktar, uygulama ile değişecektir. Bir tescil yaptırılırken, başvuruyu uygun sınıfta yapmak önemlidir.

Bir ticari marka, işletmenizin pazardaki marka kimliğini korumayı amaçlar. Marka tescil sınıfları 11’i hizmet, 34’ü ticari sınıflarından oluşmaktadır. Her sınıfın altında da pek çok hizmet ve mal emtiaları bulunmaktadır.

1–34 grupları arası ticaret sınıfları, 34 ve 45 arasındaki ise hizmet sınıflarıdır. Marka tescili ülkemizde Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır. Tescil başvurusu yapılır. Başvuru sınıflandırılır ve incelenir. Yayınlanır. Eğer itiraz var ise itirazlar incelenerek değerlendirilir. Başvuru eksiksiz yapılmış, eğer eksiklik var ise giderilmiş, yayınlanmasından sonra herhangi bir itiraz gelmemiş ise ya da itiraz sonucu herhangi bir hata görülmemişse, marka tescillenir ve belgesi marka başvurucusuna verilir.


şirket kurmak

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Ticari Markadaki Sınıf Nedir?

okuma süresi: 6 dk
0