Yatırımcı Arıyorum

Ticari Olarak Büyümek

Ticari İşleri Büyütmeye Çalışmak

Hangi sektörde çalışırsanız çalışın yaptığınız işin en iyisi olmayı kendinize amaç olarak belirlemelisiniz. Bir terzi olabilirsiniz ya da bir bakkalın sahibi… Hiç fark etmeksizin yaptığınız işin en iyisi olmak için uğraş vermelisiniz. Zirveye ulaşmak için basamak basamak ilerlemelisiniz. Büyümek, hiçbir zaman gözünüzü korkutmamalı.

İşleri büyütmenin temelinde yatan mantık size olan talebin artmasıdır. Size olan talebin artmasını sağlamak için birkaç yol izleyebilirsiniz.

Ticaret Yapılan İşler Nasıl Büyütülebilir?

Reklam Yapmak

İnsanlar adınızı ne kadar sık duyarlarsa sizi tercih etmeyi o kadar fazla seçerler. Tabi ki bunu yaparken de insanlara sunduğunuz reklamı en güzel şekilde oluşturmalısınız. Günümüzde reklamcılık sektöründe hizmet veren birçok kaliteli firma var. Bu firmalardan birini seçebilirsiniz ya da bölgesel ve daha amatör reklamlar yapabilirsiniz. Bölgenizdeki radyolara bu reklamları verebileceğiniz gibi broşürler hazırlatarak da reklamınızı yapabilirsiniz. Ayrıca sattığınız ürünlerin yanında insanlara kartınızı vermeyi seçenek olarak sunabilirsiniz. Ya da reklamınızı içeren küçük promosyonlar hazırlayarak insanlara verebilirsiniz. Bu durum memnuniyeti de arttırıcı bir etki yapacaktır.

Promosyonlar

Rakiplerinizin önüne geçebilmek için sizinle ticaret halinde olan insanlara promosyonlar sunabilirsiniz. Aslında bu durum kendinize yapacağınız düşük bütçeli bir yatırım olarak da değerlendirilebilir. Bu yatırım ona ayırabileceğiniz bütçe ile şekillenecektir. Ancak en basitinden belli miktarda harcamanın üzerine çıkan insanlara hediye çekleri verebilirsiniz. Hem bu çekler dönüp dolaşıp yine size geldiği için daha az zarar yapmış olursunuz hem de insanları sizden alış veriş yapmaları için teşvik etmiş olursunuz.

Fiyat Kalite Oranı

İnsanlar her zaman harcadıkları paranın elde ettikleri ürüne ya da hizmete değmesini isterler. Bunun için koyacağınız fiyatlarda açgözlülük yapmalısınız. Ürünün kalitesi ile belirlediğiniz fiyatı iyi oranlamalısınız ki insanlar kazık yedikleri algısına kapılmasınlar. Hatta sizden olabildiğince memnun ayrılsınlar ki tekrar dönsünler.

Memnuniyet

İnsanlar her zaman güler bir yüzle karşılanmayı, iyi hizmet almayı beklerler. Bunu onlara vermelisiniz. Biliyoruz hayat sizi zorlayabilir, o gününüz kötü geçmiş olabilir. Fakat müşterilerinizi kaybetmemek için de olabildiğince pozitif ve enerjik olmalısınız. Sırf sizinle olan iletişimleri için sizi tekrar tercih edebilecek insanlar olacaktır. Bu durumu varsa altınızda çalışan insanlar için de uygulamalısınız. Müşteri veli nimetiniz olmalıdır. Marka Olmaya Çalışmak

Çekilişler

Aynı promosyonlar gibi kendinize yaptığınız bir yatırım olan çekilişler, insanlara yaptıkları alış verişler sonucunda kazanabilecekleri bir hediye sunar. Bu hediye ona ayırabileceğiniz bütçeye göre şekillenecektir. İnsanlar ucunda bir şans olduğunu bildikleri için yaptıkları alış verişleri olabildiğince sizden yapmayı isteyeceklerdir. Bu durumda satışlarınızı arttırmanız da size yardımcı olacaktır.

Size olan talebi arttırdıktan sonra kazandığınız parayı büyüme yolunda harcamak istediğinizde önünüzde nasıl büyümek isteyeceğinize dair birkaç temel seçenek çıkacaktır. Bu seçenekler iş yaptığınız sektöre göre farklılıklar gösterebilir. Temelde ise insanlara size gelebilmek için daha fazla seçenek sunmanız yatar. Gelin, biz birkaç temel yöntemi inceleyelim.

Ticari İş Hacmini Büyütmek

Size olan talepler arttıktan sonra sadece kendi bölgenizle yetinmenize gerek kalmayacaktır. İsterseniz aynı kulvarda isterseniz farklı kulvarda aynı isimlerle yatırımlar yapıp daha fazla yere yayılmalısınız. Ne kadar fazla insana ulaşırsanız adınız o kadar iyi duyulacaktır. Bir market işletiyorsanız ve büyüdüyseniz size uzaktaki bir yerleşim yerine de kendi markanızı taşıyabilir, burada da kendi bölgenizdeki hizmeti insanlara sunabilirsiniz. Her adımda bir önceki adımı olabildiğince güvenceye almalısınız.

Bu noktada olabildiğince güvendiğiniz insanlarla çalışmayı seçmelisiniz. Ayrıca yeni çıktığınız basamağı istediğiniz şekilde şekillendirmek için de direkt olarak o işin başına geçmeyi isteyebilirsiniz. Ya da size gelen insanlara istediğiniz şartları yerine getirmeleri durumunda bayilik verebilirsiniz. Böylece hem isminizi iyi bir şekilde yapmış olursunuz hem de marka ücreti olarak aldığınız paranın keyfini sürebilirsiniz. Bura dikkat etmeniz gereken şey ise denetleme olmalıdır. İsminizi verdiğiniz insanlar sizin markanızı temsil edecekler. Sizi temsil edecek insanların da olabildiğince iyi temsil etmesini istersiniz elbette. İleri ki zamanlarda sadece bu denetleme işine bakan küçük bir ekip bile kurabilirsiniz.

Ayrıca markanız için marka satışı yapmak için de Kobi Vadisi’ni kullanabilirsiniz.

Pazar Hacmini Büyütmek

Sahibi olduğunuz konsepti ya da satışını yaptığınız ürünü bulunduğunuz ilin dışındaki illere ya da ülkenizin dışına satabilirsiniz. Bunu sağlamak için sağlam dostluklar ya da anlaşmalar kurmalısınız.

Farklı firmaların yakınınızda bulunan ofisleri ile iletişime geçerek konseptinizi ya da ürününüzü onlara pazarlayabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz