Yatırımcı Arıyorum

Toptancı Bulmanın Püf Noktaları

Toptancı Bulmak

Sizde belirlediğiniz bir ürünü alıp satmak istiyorsanız, bu malları uygun fiyatlı alabileceğiniz güvenilir bir toptancıya ihtiyacınız var demektir. Güvenilir ve daha uygun fiyatlarla mal tedariki sağlayabileceğiniz toptancıları bulmak her zaman kolay olmayabilir.

Perakende satış veya e-ticaret mağazanız için toptancı bulmakla zorlanıyorsanız toptancı bulmak için işte size ipuçları;

Toptan Dağıtıcı Kanallarına Ulaşmak

Bir ürünün üreticiden perakendeciye gidebileceği birçok yol vardır. Endüstrinizin dağıtım kanallarını anlamak ve tedarik zincirinde nerede yer alacağınızı belirlemek, yapacağınız perakende veya e-ticareti için doğru toptan tedarikçisini bulmanıza yardımcı olabilir.

Farklı toptancı türleri şunlardır;

  1. Üretici: Bazı ürünler için doğrudan üreticiden satın alabilirsiniz. Bu temelde “butik” bir mağazanın yaptığı şeydir ve küçük üreticilerden ya da şahıs üreticilerden satın alır.
  2. İthalatçı: Satacağı ürünleri toptan ithal ederek ürün tedarikinin yapılmasıdır.
  3. DropShipper: E-ticarette stoklama risklerine girmeden ihtiyacınız olan malı tedarikçinin deposundan müşteriye satma işlemidir. Dropshipping Nasıl Yapılır?
  4. Tasfiyeciler: Tasfiye sürecinde orijinal ürünleri fiyatının %70-80 daha aşağısına alınabildiği ürün tedarik kaynağıdır.

Her ürün endüstrisinin kendine özgü dağıtım kanalları vardır. Bazı perakendeciler, iş alanlarını atlamaya yetecek kadar hacimli satışlar yapabilirler veya belki de daha küçük bir sektörde, ithalatçılar doğrudan perakendecilere satış yapabilirler.

Önce Üreticiyi deneyin

Eğer markalı ürünler satıyorsanız, doğrudan ürünün üreticisine gitmelisiniz. Üreticiler minimum sipariş miktarlarına bağlı olarak size ürün satabilirler. Onlar için çok küçükseniz veya yalnızca belirlenmiş dağıtım kanallarından satış yapıyorlarsa, onlardan iletişim kurabileceğiniz bir distribütör listesi isteyebilirsiniz.

Toptancı ile iletişim kurun

Üreticiden aldığınız toptan dağıtıcıların listesindekilerle iletişime geçin. Aradığınız şey; minimum sipariş miktarı ve toptan satış birim fiyatlarıdır. Aradığınız toptancı ile görüşmenizde en iyi yanıtları almak için, aradığınız ürün hakkında ve firmanız hakkında abartmadan dürüstçe bilgiler vererek dostça bir yaklaşımla görüşmelisiniz. Eğer ilk irtibatınızı mail ile gerçekleştirecekseniz mailiniz çok uzun olmamasına dikkat etmelisiniz.

Google’da toptancıları tarayın

Araştırmanız derinleştikçe, aradığınız ürünler hakkında daha spesifik olabilirsiniz. Toptancı veya dağıtıcı kelimeleri, ürünlerinizden veya niş alanınızdan bazı anahtar kelimeler ile Google aramaları yapabilirsiniz. Bu aramalarda Ürün adlarını, model numaralarını ve marka adlarını taramayı bir deneyin.

e-Bay’de Toptancı arayın

Eğer diğer yollar başarısız olursa, bazı perakendeciler veya küçük toptancılar eBay’de çok fazla ürün satarlar. E-Bay çoğunlukla perakende tüketicileri hedeflediğinden, burada bulacağınız toptan satış seçenekleri genellikle yalnızca çok düşük hacimli perakendeciler için uygundur. Ancak yeni başlıyorsanız, eBay’e-ticarete ve ürün göndermeye başlamanız için kolay başlangıç ​​olabilir.

Başlıca B2B Pazarlarını Kontrol Edin

alibaba, kompass ve tradeturkey adreslerinden başlayarak; üreticilerin, ithalatçıların ve toptancıların bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Diğer Profesyonel Ağlara Katılın

Diğer perakendeciler elbette tedarikçi bilgilerini rakipleriyle paylaşmak istemezler. Bu nedenle, küçük işletmeniz için mümkün olan en iyi toptancı tedarikçilerini bulmak için biraz ağ bağlantısı gerekebilir. Çevrimiçi forumlara katılın, LinkedIn profilinizi oluşturup bağlantılar kurmaya başlayın. Endüstriyel haber bültenlerine abone olun ve profesyonel ağınızı oluşturun.

Ticari Yayınlarına Abone Olun

Sektörünüzdeki perakendecileri hedefleyen dergi ve bültenleri takip edin. Dergideki her reklam veren firma, size ulaşmak isteyen bir ürün üreticisi veya dağıtıcısı için fikir olacaktır. Derginin arkasındaki reklamlardan yeni toptancı bilgilerine ulaşmanızda mümkündür. Ayrıca, internette bültenlere, bloglara ve kullanabileceğiniz diğer bilgi kaynaklarına abone olabilirsiniz.

Bir Ticaret Fuarına Katılın

Ticari fuarlara katılmak, işinizi kurmanın ve büyütmenin en güçlü yollarından biridir ve bu etkinlikler sizin gibi perakendeciler içindir. Üreticiler ve toptan dağıtıcılar ile yüz yüze konuşabildiğinizde, internet teki sizi yanıltabilecek bilgilerin oranını düşürmüş olursunuz.

Hata Yapmaktan Korkmayın

İlk toptan satıcınız, ömür boyu satıcınız olmayabilir. Mükemmel tedarik zincirinizi yaratmak, birçok deneme yanılma içeren bir süreçtir. Unutmayın, ilk tedarikçinizden ihtiyacınız olan tek şey, kazançlı olarak gönderebileceğiniz bir üründür. Bu sizin için en iyi toptan fiyat olmayabilir, ama yol kat etmek için biraz terlemeniz gerekiyor. İlk hedefiniz ürün göndermektir. Ardından, diğer toptancı tedarikçileri deneyerek kârınızı artırabilirsiniz.

Her zaman ilk adımları atmak zor ve sancılı olmuştur ve ilk toptancıyı bulduktan sonra bu sancının biteceği düşünülmüştür. Oysa ilk toptancının bulunması, müşteriye siparişin gönderilmesinden sonra bitecek bir durum değildir bu. Çünkü yeni müşterilere ulaşmak için genişletilen ürün yelpazesiyle birlikte yeni toptancılar bulma arayışı hep devam edecektir.

Tedarikçi Bulmak

Eğer sizde yeni bir toptancı veya tedarikçi arayışı içindeyseniz, Türkiye’nin ilk ve tek tedarikçi platformu Kobi Vadisi’nden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken: tedarikçi firmalar adlı sayfayı ziyaret edin ve kriterlerinize en uygun firma ile anlık olarak iletişim kurun.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz