Yatırımcı Arıyorum

TÜBİTAK’tan Yeni İş Fikirlerine Destek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), yeni iş fikirlerine 200 Bin TL destek veriyor. Genç girişimcileri bireysel olarak destekleyen kuruluş, 10 Haziran 2019 itibariyle tüm başvuruları kabul ediyor.

Türkiye’de bilim ve teknolojinin geliştirilmesi için teşvik sistemleri geliştiren kurum, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlıdır. Bakanlık dahilinde yürütülen proje ile BİGG programı sunuluyor. Teknolojinin hemen her alanından fikirleri ve bilimsel projeleri destekleyecek olan TÜBİTAK’a bireysel başvurular yapılabilir.

BİGG 200 Bin TL Destek Projesi

TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişim (BİGG) programı, 6 farklı alanda iş fikirlerini desteklemek üzere hibe veriyor. Teknoloji ve bilim alanında çalışmaları olan genç girişimciler için sunulan program, enerji ve temiz teknolojiler gibi pek çok alanı kapsıyor.

Ulaşım, sağlık ve akıllı ulaşım gibi alanlarda yeni iş fikirleri olan genç girişimciler başvuru yaparak, bu fırsattan yararlanabilirler. Bu sene ilk kez uygulanan program dahilinde, Haziran ayı itibariyle başvurular başlıyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda projesi kabul edilen genç girişimcilere, 200.000 TL’ye kadar geri ödemesiz nakit desteği veriliyor.

BİGG Programına Kimler Başvuru Yapabilir?

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BİGG) programı için başvurular, TGB’ye yapılacak. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB), 10 Haziran ve 31 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılan başvuruları kabul edecek. BİGG programında desteklenen yeni iş fikirleri alanları şu şekildedir;

  • Akıllı Ulaşım
  • Enerji ve Temiz Teknolojiler
  • Akıllı Üretim Sistemleri
  • İletişim ve Sayısal Dönüşüm
  • Sağlık ve İyi Yaşam
  • Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme

Bu başlıklar kapsamında proje sunumu yapan tüm genç girişimciler başvuru yapabilirler. Ön başvurular TGB’lere yapılabilecek.

TÜBİTAK Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ön başvurular sonrasında değerlendirme yapacak olan TÜBİTAK, 20 ve 29 Ağustos 2019 tarihleri arasında ikinci aşama başvurularını kabul edecek. Program dahilinde hazırlanan mevzuatlara, TÜBİTAK resmi web sitesi üzerinden erişim sağlanabilir.

İlk başvurular için 10- 31 Haziran, ikinci başvurular için 20- 29 Ağustos tarihleri arasında başvuru yapılabilir. Program dahilinde verilecek olan 200 bin Lira destek, Tekno Girişim Sermayesi Desteği olarak sağlanıyor.

Tüm başvurular sonrasında; Ekim ve Kasım aylarında 2. Aşama değerlendirmeler başlayacak. Projesi kabul edilen ve desteğe hak kazanan girişimciler, Aralık ayında TÜBİTAK tarafından duyurulacak.

BİGG Programı Başvuru Merkezleri

TÜBİTAK, Bireysel Genç Girişimci programı dahilinde; girişimcilere yönelik eğitim desteği de sağlanacaktır. Girişimcilik eğitiminin yanı sıra teknik ve ticari konularda da rehberlik edileceği, TÜBİTAK tarafından belirtildi.

Programın amacı; yenilikçi iş fikirlerinin desteklenmesi ve ticari konseptlere dönüştürülerek hizmet alınmasıdır. Yeni iş fikirleri ürün – süreç ve hizmet dönüşümünün desteklenmesi için proje başlatan kuruluş, 3. Aşamalı değerlendirme sonrasında kabul edilen iş fikirlerine melek yatırım formülü sunacak. 30 farklı kuruluştan başvurular yapılabilecek. Başvurular, aşamalar ve programla alakalı tüm detaylar için www.tubitak.gov.tr adresinden bilgi edinebilirsiniz.

Tübitak Desteği Online Başvuru Sistemi

Tübitak resmi internet sitesinden, Teknogirişim Sermayesi Desteği için başvuru yapılabilecek. İlgili üniversitelere doğrudan başvurunun yanı sıra e-başvuru formunda değerlendirmeler yapılabilecek. Ancak ikinci aşama başvurularının yapılabileceği online sistem; http://eteydeb.tubitak.gov.tr adresi üzerinden sunuluyor. TÜBİTAK Teknogirişim Sermaye Desteği Programı

Uygulayıcı kuruluşun hazırladığı aşama sonrası, çağrı takvimine uygun şekilde online başvuru yapılabilir. Proje Değerlendirme ve İzleme Sistemi (PRODİS) uygulamasıyla internet üzerinden kolay şekilde yapılabilen 2. Aşama başvuruları, elektronik imza yöntemi kullanılarak, güvenli şekilde yapılıyor.

Başvuruların eksiksiz ve esaslara uygun şekilde yapılması için Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı Uygulama Esasları, yine TÜBİTAK web sayfasından incelenmelidir. Başvuru tarihleri, süreç ve aşama opsiyonları hakkında bilgi almak içinse Teknogirişim Sermayesi Desteği Çağrı Duyurusu başlığı değerlendirilmelidir.

Yeni İş Fikirleri Geliştirme Sistemi

Türkiye Bilim ve Teknolojik Araştırma Kurumu, yeni iş fikirlerinin desteklenmesi ve buluş niteliğindeki yepyeni projelerin hayata geçirilmesi için çalışmalar sunuyor. Parlak fikirlere sahip olan ve fakat melek yatırımcı bulamayan genç girişimciler için harika bir fırsat sunan TÜBİTAK, 6 farklı alanda en iyi projeleri ödüllendiriyor.

Ürüne dönüşebilecek ve ticari verim sağlayacak yeni iş fikirleri, hizmete ve toplumsal yarara dönüşecek teknolojik iş fikirleri, ulaşım ve beslenme alanlarında çığır açacak yepyeni tasarımlar için 200.000 TL destek sağlanıyor. Ayrıca uzmanlar aracılığı ile tüm teknik konular ve alt yapı sistemleriyle alakalı eğitimlerin yanı sıra girişimcilik eğitimleriyle, projeler desteklenecek.

Türkiye’nin en büyük iş fikirleri platformu

Yeni bir iş kurma konusunda sizde kararlıysanız, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan yüzlerce farklı yeni iş fikirleri‘ni inceleyebilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz