Tuhafiye Dükkanı Açmak

Tuhafiyeci Açmak

Tuhafiyeciler bir eve, kişiye gerekli olabilecek tüm detay eşyaların satıldığı yer şeklinde özet bir biçimde tanımlanabilir. Çorap, mendil, perde halkası, lastik, yün, boncuk gibi pek çok ince detay ürünlerin satışının gerçekleştirildiği dükkânlardır.

Satılacak ürün çeşidi oldukça fazla her eve ve kişiye gerekli ürünler. Talep konusunda bu sebeple endişe edilecek bir durum olmasa da dükkânın nerede açılacağı, talebin bölgesel durumu araştırma yapmayı gerektirir. Bölgede başka Tuhafiye var mı?  Var ise bölge Bir’den fazla Tuhafiye talebini karşılayacak özellikte mi?  İncelemek yararlı olacaktır.

Açılan bölgeye ve hedeflenen kitleye göre işinizin ne büyüklükte olacağını belirleyebilirsiniz. Az sermaye ile küçük bir Dükkân hedefliyorsanız seçeceğiniz bölgeler tuhafiye olmayan yerler olabilir bölge halkı örgüsü için yünü çarşıya inmeden hemen sizden temin edebilir ya da çorabı kaçan bayan çarşıya inmeden sokağında bulunan sizin tuhafiye mağazanızdan bu ihtiyacını karşılayabilir. İğne, iplik, Düğme için çarşıya gitmek yerine size geleceklerdir.

Büyük çapta bir yer planlıyorsanız o zaman daha merkez yerlerde olmayı tercih etmelisiniz çarşıya inen insanlar aradıkları ürün için Bir’den fazla mağaza dolaşacaklarından sizin seçenekler arasında bulunmanız gerekecektir. Kalabalıkların olduğu yerler çarşı merkez içinde bulunmak yararlı olacaktır.

Elbette dükkân fiyatları farklılık gösterecektir, çarşı merkezde bir dükkân fiyatı ile mahalle arasındaki bir dükkânın fiyatı aynı olmayacaktır. Mevcut sermaye çerçevesinde bir planlama yapılmalıdır. Tuhafiyede satılacak ürünlerin genel piyasa taleplerinde durum nedir öncelikle bu konuda biraz bilgi sahibi olmak girilecek yolu biraz aydınlatacaktır.

Tuhafiyede Neler Satılabilir?

Tuhafiyelerde en çok satılan ürünlerin başında örgü ipleri geliyor, Konfeksiyon sektörünün hızlı gelişmesi el örgü ipliği talebini düşürmüş fakat zaman içinde örgüye olan ilgi yeniden uyanmış insanlarda bu kez kendi emeği olan bir eşyayı üretip giymek kullanmak merakı doğmuş bu bağlamda örgü ipine olan talep yeniden canlanmaya başlamıştır.

Tuhafiyecilik hazır giyimin gelişmesi ile mağazacılık anlamında küçülme göstermiş, araştırma sonuçlarına göre Doksanlı yıllardan önce Sekiz Bin’ e yaklaşan dükkân sayısı, İki Binli yıllarda Üç Binlere düşmüş. Tuhafiyecilere mal veren üreticiler Tuhafiyecilik anlayışının değişememesinden yakınıyorlar. Modernleşmenin yaşamımızın her alanında yer alması nedeni ile Tuhafiyelerinde satış yaparken kimlik değiştirmeleri, kasvetli yerler olarak algılanmaktan kurtarılmaları gerektiğine modern insanın da örgü örebileceğine çeşitli hobi faaliyetleri ile ilgilenebileceğine vurgu yapılıyor.

Tuhafiyecilik faaliyetinin müşteri kitlesinin yönlendirilebileceğinden söz eden uzmanlar müşteri profilinin biçimlendirilebileceğinden söz ederken gelir seviyesi yüksek, boş zamanları bulunan insanların çeşitli hobiler edinmeye teşvik edilmesi bunlardan biri olabilir diyor.

Kaneviçe işlemek, dantel örmek, boncuk ya da pul işlemek modası geçmiş işlerdir anlayışının değiştirilerek yaşatılan kültür, el yeteneği bir tür sanatsal faaliyet anlayışı ile özendirilmesi ve tüketicinin yeniden tuhafiyelere ve geleneksel faaliyetlere yönlenmesi hedefleniyor.

Yeşil ekonomi iplik üretiminde de kendisini göstermiş iplik sanayi sentetik ipliklerden uzaklaşarak önceki dönemlerde pahalı olduğu için kullanılamayan yün ipliği üretmeye başlamış. Bilinçli tüketici yenileşmenin sonuçları ile üretilen ürünleri tercih etmekte gecikmemiş. Ülkemiz sayılı iplik üreticilerinden biri sektörün dev kuruluşları üretimlerinde geri dönüşe bilirlik niteliğini önemsiyor. (İplik Sektörü)

El Örgüsü Ürünleri

Türkiye el örgüsünde Bir numara olarak tanımlanıyor Uluslararası El İşi Ve Hobi Fuarına 2016 yılında katılan Türkiye 22 firma ile tanıtmış Türk ürünlerini, toplam katılım sayısı 939. Uluslararası alanda da el işi faaliyetleri özendiriliyor teşvik ediliyor. Hobi denildiğinde sadece örgü ile sınırlı olmadığı mum yapımı, takı ve kâğıt tasarımları gibi pek çok el ürününün üretiminin teşvik edildiğine vurgu yapılıyor. Gelişen ve yenilenen tüm sektörler gibi Tuhafiyeciliğin de gelişmesi ve yenilenmesi gerektiğini belirten üreticiler toplumda yeni anlayış ile hizmet verecek ve yeşil ekonomi anlayışı ile üretilen ürünlerin yer alacağı hobi amaçlı faaliyette bulunan müşteri kitlesine ulaşabilen tuhafiyelere gerek olduğu geleneksel anlamda faaliyette bulunan işletmeler ile hedefledikleri müşteri kitlesine ulaşamadıklarını belirtiyorlar.

Gelenekselde kendi perdesini kendi diken, kendi kazağını kendi ören, çarşafını seccadesini kendisi işleyen, nevresimine, yastık kılıfına dantel ören bir jenerasyon vardı. Televizyon reklâmları bile “Her genç kızın rüyası dikiş makinesi” biçiminde ifadeler ile dikiş makinesinin pazarlamasını yaparlardı. Çalışan modern kadının doğuşu, hazır giyimin ve ev tekstilinin gelişmesi bir süre cazibesini koruyarak bayanları el iş ve el becerisinden uzaklaştırsa da bayanlar bu yeteneklerine geri dönüş yapmaya başladılar, iplik üreticileri fuarlarla uluslararası alanda dahi el becerilerini teşvik etmeye başladı.

Tuhafiyecilik özellikle üreticilerin yakınarak belirttiği biçimi ile tüketiciye ulaşmak için bir ihtiyaç ancak gelenekselden kopmuş modern kadının ihtiyaçlarına cevap verecek biçimde dizayn edilmesi ve sunulması şartı ile.

Başarılar Dileriz


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Nurie can polat yorumu:

  Merhaba ben tuafiye açmak istiyorum ama buna ne sermayem nede bilgim var bursa gemlikye barışı olmasını isteyen fabrikalara sesleniyorum bu kara el veren kaybetmez burdaki hanımların yüzde 70 ev hanımı ve romeo severler *** bu benim atalım lütfen denediniz kaybetmesini.

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Sn. Nurie can polat

   Kobivadisi.com’a göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.

   Yatırımcı aramakta olduğunuz projeniz ile ilgili yapmanız gereken tek içerik; Yatırımcı Bul sayfamızı ziyaret ederek, detaylı bir şekilde tüm içeriklerinizi eklemeniz gerekmektedir.

   İlan kaydı tamamlandıktan sonra, gerekli kontroller yapılarak en kısa sürede yayına alınarak tarafınıza bilgi verilecektir.

   Saygılarımızla, iyi günler.

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Tuhafiye Dükkanı Açmak

okuma süresi: 3 dk
2