Yatırımcı Arıyorum

Tükenmişlik Sendromunun Girişimcideki Etkileri

Girişimcilikte Tükenmişlik Sendromu Yaşamak

Bir girişimci, her zaman düşünür. Yeni iş fikri, yeni bir ürün, yeni bir hizmet, ihtiyaç duyulan herhangi bir şey… Bu düşünceleri sonucunda karar verdiği alanda iş kurma aşamasına girer. Daha ilk aşamada bile önüne onlarca engel çıkar. Örneğin bir iş planı hazırlarken finansal açıdan 1 yıl içerisinde nerede olduğunu görmek bu zorluklardan birisidir. Veya işin kurulacağı lokasyonun seçiminde zorluk yaşanabilir.

Bu sadece ilk aşamada karşınıza çıkabilecek engellerden birkaçıdır. İş hayatına başladıktan sonra da hiç bitmeyecekmiş gibi gelen engeller başta sizi ve dolaylı olarak da işinizi etkileyecektir. Engeller karşısında diğer işlerinizi düşünmekten kendinize vakit ayıramayacak ve tükenmişlik sendromuna yakalanacaksınız.

Peki, girişimci tükenmişliğinin etkileri nelerdir?

Girişimci Tükenmişliğinin Etkileri

Girişimcilerin birçoğu kendilerini sorun ve engellerle çalıştırmaya zorlayan doğal bir dayanıklılığa sahiptir. Bu dayanıklılığın hem yararı hem de zararı bulunmaktadır. Yararı, karşısına çıkan engellere rağmen hareket etme kabiliyetini onlara vermesiyken zararı ise, kendi dirençlerini hafife almaya başlamalarıdır. Bu durum uzun süre sürdüğünde ise tükenmişlik sendromunun girişimci üzerindeki etkileri ortaya çıkar.

Azalan Enerji

Psikolojik olarak enerjiniz düşecektir. Enerjinizin azalması ve bu şekilde çalışmanız yaptığınız işten sizi soğutacaktır. Aynı zamanda yanınızda çalışan kişilerin de çalışmasını negatif yönde etkilemiş olacaksınız. Daha az üretken olurken gün içerisinde daha uzun süre çalışmaya başlarsınız. Bunun sonucunda ise işiniz riske girer.

Motivasyon Kaybı

Girişimci olabilmenin nedenlerinden birisi de kendi kendini denetleme yetisine sahip olabilmektir. Çünkü kendini denetlemeyi başarabilen insanlar iş hayatında, hem işini hem de çalışanları da denetleyebilir. Bu sayede planlı bir iş süreci geçirmiş olursunuz. Fakat kendinizi ön plana almaya başladığınızda bir süre sonunda motivasyon kaybına uğrarsınız. Bu ise kendinizi denetleme mekanizmasını bozar ve tüm iş hayatınız motivasyon kaybından dolayı riske girer. İşyerinde Motivasyon Sağlamak

Fiziksel Belirtiler

Fazla stres, psikolojik etkiler dışında fiziksel etkiler de bırakır. Vücudunuz fazla stres sonucunda farklı belirtiler göstermeye başlar. Örneğin migren veya ülser gibi hastalıklara yakalanabilirsiniz. Bu yüzden stresinizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.

Girişimci Tükenmişliğinin Erken İşaretleri

Girişimci tükenmişliğini tamamen kontrol etmenin yolu yoktur fakat onu erken safhada yakalayabilirseniz buna engel olabilirsiniz. Girişimci tükenmişliğinin erken belirtilerini göz ardı etmemelisiniz. Eğer göz ardı ettiğiniz bir belirti olursa bunun sonucunda daha büyük sorunlar yaşamanız olasıdır.

Ofise Gelmekten Korkmak

Girişimci tükenmişliğinin en belirgin işaretlerinden birisi ofise gelmekten korkmaktır. Pazartesi sendromunun devamı niteliğinde kendini gösterir. Her gün uyanırsınız ve ofise gidene kadar sürekli aklınızda bu düşünce olur ve korkarsınız.

Yorgun ve Stresli Hissetmek

Gün içerisinde pek bir iş yapmasanız da kendinizi sürekli yorgun hissetmeye başladıysanız bu iyiye işaret değildir. Girişimci tükenmişliğinin erken işaretlerinden biri olan yorgun ve stresli hissetmek kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Ailenizden veya Arkadaşlarınızdan Endişe Sözleri Duymak

Aileniz ve arkadaşlarınız her zaman sizi desteklemek isterler. Hep sizin yanınızda olurlar. Onlar sizi dışarıdan gördükleri ve daha objektif davranabildikleri için sizin göremediğiniz şeyleri görebilirler. Eğer sizin hakkında endişe duyduklarını dile getiriyorlarsa bunu kesinlikle değerlendirmelisiniz. Çünkü girişimci tükenmişliğinin erken işaretlerinden birisi sizin göremediğinizi başkalarının görmeye başlamasıdır.

Girişimci Tükenmişliğinin Önüne Geçmek İçin Neler Yapılabilir?

Girişimci tükenmişliği pek çok kötü sonucu ile sizi ve iş hayatınızı büyük oranda etkileyebilecek bir güce sahiptir. Ve her şey gene sizde bitmektedir. Çünkü girişimci tükenmişliğine yakalanmamak ve hayattan daha çok zevk alabilmek için yapabileceğiniz küçük şeyleri yapmaktan kaçınmamalısınız. Örneğin sabah daha erken bir saatte kalkıp güzel bir kahvaltı yapmak, gazetenizi okumak, çayınızı veya kahvenizi yudumlamak bu aktivitelerden birisidir.

Bunun dışında egzersiz yapmaya başlamak. Egzersiz yapmak öncelikle vücudunuzu dirayetli kılacaktır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve sizi her daim zinde hissettirecektir. Bu sayede girişimci tükenmişliğinin önüne geçmeniz oldukça kolay olacaktır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz