Yatırımcı Arıyorum

Turizm Sektörü Dijital Pazarlama Fikirleri

Turizm Sektöründe Sosyal Medya

Küresel turizm pazarı çok büyüktür ve yılda 1,3 trilyon dolar gelir elde edilmektedir. Böyle geniş bir kitle ve büyük bir potansiyel kazanım ile turizm ve seyahat sektörü son derece rekabetçidir. Bunun yanında sağlık turizminin gösterdiği yükseliş bu sektörü de son derece ilgilenmeye değer kılmaktadır. Bunun yanında bu karlı olduğu kadar rekabetçi sektörde, markalar öne çıkmak için yenilikçi dijital pazarlama stratejilerini kullanmalıdır.

Bu yazımızda seyahat ve dijital pazarlamanın kesişim noktasında bir başarı elde etmek için 5 temel ipucu ve strateji ile ilgili bilgiler bulunmaktadır:

Hedef Kitleyi Merkezde Tutmak

Pazarlama; eğitimin her safhasında basitten başlayarak bir şekilde verilen bir ders olsa da genellikle unutulan bir derstir. Kime hizmet etmek üzere tasarlandığını bilmeden başarılı bir kampanya oluşturmak imkânsızdır. Bu durum seyahat ve turizm alanındaki şirketler için diğer tüm endüstriler için geçerlidir. Özellikle endüstrinin kendisi, başarının bir ölçüsü olarak kullanıcı deneyimine odaklandığından, pazarlama kampanyalarının doğru kitleye göre uyarlanması gerekir veya başarılı olmazlar! Bunun için şunlara dikkat etmek gerekir.

Hedef müşteri tanımlamak: İlk adım, hedef müşteri tanımaktır. Satılan seyahat ürünleri düşünüldüğünde; ailelere, genç çiftlere, yalnız maceracılara, yaşlı gezginlere veya birden fazla demografinin karışımına mı yönelik olacak belirlemek gerekir. Oradan, markanın alıcı kişiliğini oluşturan özellikleri ortaya çıkarmaya başlanabilir. Türkiye’de Turizm Yatırımları

 • Açık olmak: Örneğin, ürünlerinin büyük bölümünün genç çiftlere en iyi hizmeti verdiğini varsayalım. Bu bilgileri bilerek, hemen hedeflemeye başlayabilecek bazı müşteri özellikleri vardır. Bu, 35 yaşın altındaki kişileri, çocuksuzları ve yakın zamanda evli olan çiftleri içerebilir. Balayı pazarı sunulan ürün veya hizmet için uygun olabilir ve bu nedenle pazarlama stratejisinin bir kısmını bu özel alana odaklamak mantıklı olacaktır.
 • Karşısındakinin duygularını hissetmek: Kendini hedef kitlenin yerine koymak da yararlı olabilir. Örneğin, kişi kendisini ailesi için seyahat planlayan bir anne ya da baba olarak düşündüğünde, hangi destinasyonlar, etkinlikler, eğlence ve iyi değerlerin en iyi karışımını sağlayacağı konusunda fikir edinebilir. Ve ürünler hakkında nereden bilgi edineceği de düşünülmelidir. Standart Google aramasının yanı sıra, ebeveynler Facebook’taki incelemeleri kontrol edebilir veya bir tartışma forumundan fikirler toplayabilir. Başka herhangi bir pazarlama faaliyetine başlamadan önce, hedef müşterilerin bir profilinin hedeflenerek sabitlenmesi kritik önem taşır. Bu diğer tüm pazarlama süreçlerini bilgilendirir.

Sosyal Medyada Turizm

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanmak

Sosyal medyanın dijital pazarlama üzerinde ne kadar derin bir etkisi olduğunu söylemeye gerek yoktur. Seyahat sektöründe, Facebook, Instagram ve Pinterest gibi platformlar, gezginlerin tatil destinasyonları için ilham bulmasına, mükemmel oteli seçmesine ve heyecan verici aktiviteler ve cazibe merkezleri keşfetmesine yardımcı olur.

Sosyal medyanın gücünden faydalanmak için yapılacakları kısaca şu şekilde sıralayabilir:

 • Anlamlı katılım sağlamak: Potansiyel müşteriler zaten sosyal medya kullanıyor, bu yüzden bulundukları yerde olmak önemlidir. Seyahat / turizm markalarının amaçlı bir sosyal varlığı olmalıdır.Başka bir yerde yayınlanan bir hesap oluşturmak ve içeriği yeniden oluşturmak yeterli değildir. İşletmeler, tartışmalara başlayarak, yorumları yanıtlayarak, soruları yanıtlayarak ve olağanüstü müşteri hizmetleri sunarak kitleleriyle anlamlı bir etkileşim kurmaya hazır olmalıdır. Tüm bu faaliyetler, bir markanın hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı oldukları bağlamında alınan daha geniş bir dijital pazarlama kampanyasının yönleridir.
 • Görsel medyadan yararlanma: Sosyal medya, özellikle seyahat ve turizm endüstrisinde rekabet ile doludur, ancak bu şirket yararına kullanmak ve öne çıkmak için yaratıcı yolları vardır.Seyahat, başkalarının seyahatinde oynayabileceği benzersiz bir satış noktasına sahiptir, böylece resimler ve videolar harikalar yaratabilir.
 • Ücretli reklam kampanyaları: Markaların doğrudan Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlarda da reklam verebileceği açıktır. Her platformda bir hesap oluşturmak kolaydır ve bir kampanya yürütmek nispeten kolaydır. Ayrıca, hem şimdi hem de gelecekte, içeriği ve stratejileri geliştirmek için yararlı olan etkileşim verilerine ve öngörülere erişilebilir.

Turizm Pazarlaması Aşamaları

Rezervasyon Sürecindeki Önemli Anları Belirlemek

Seyahat genellikle dürtüsel bir satın alma değildir. Birçok kişi aniden bir bilet rezervasyonu yapmaya, bir çanta paketlemeye ve bir maceraya başlamaya aniden başlamaz, tabi ki istisnalar kaideyi bozmaz. Aslında, başlangıçtaki ilgi alanından kapsamlı araştırmaya, fiyat karşılaştırmasına ve rezervasyona kadar seyahat düzenleme süreci uzun ve kapsamlı olma eğilimindedir.Seyahat müşteri yolculuğunu anlamak, seyahat / turizm sektöründeki pazarlama profesyonelleri için inanılmaz derecede faydalıdır.

Google bunu dört aşamaya ayırır:

 • Hayal etme süreci: İlk aşamada, potansiyel gezginler tüm olasılıklara açıktır. Nereye gidecekleri ve ne yapacakları konusunda kesin bir karar vermemişlerdir ve fikir arıyorlardır.
 • Planlama: Bu aşamada, gezginler bir hedefi tespit etmişler, ancak tarihler, oteller ve etkinlikler hakkında hala esneklerdir.
 • Rezervasyon: Tarihler, uçuş saatleri ve konaklama tercihlerinin tümü onaylanmıştır Gezginlerin rezervasyon yapma zamanıdır.
 • Deneyim: Gezginler seyahatlerinde ve maceralarını çevrimiçi olarak paylaşıyorlar. Bu aşamada, hala varış noktasında geçici faaliyetler ve deneyimler arıyor olabilirler.

Her aşamada potansiyel müşterileri nasıl hedefleyebileceği düşünülmelidir. Örneğin; ürün şehir turuysa, ziyaretçileri hedeflerinin birini seçme konusunda etkileme yapılabilir. Bu etkileme, yılın hangi zamanlarını ziyaret etmenin en iyi olduğunu bildirme, rezervasyon işlemlerini ne kadar kolay olduğunu vurgulama ve varış noktasındayken biletleri esnek bir şekilde satın alınacağı konularında olabilir.

Müşterinin Hangi Cihazları Ne Zaman Kullandıklarını Bilmek

Çok aşamalı seyahat rezervasyon işlemi genellikle birden fazla cihazda gerçekleştirilebilir. Seyahat ürünlerinin araştırılması, karşılaştırılması, rezerve edilmesi ve satın alınmasıyla herkesin bir anda gerçekleşmesi olası değildir. Örneğin, hayal etme gibi bir aşamada hedefler için ilk arama, kasvetli bir sabah gidişi sırasında bir mobil cihazda gerçekleşebilir. Otellerin karşılaştırılması bir tablet üzerinde gerçekleştirilebilirken, müşteri son rezervasyonunu bir dizüstü bilgisayarda yapmayı tercih edebilir.

Seyahat şirketi içeriğini, tasarımını ve yerleşimini gezginlerin satın alma yolculuğunun her aşaması için optimize edilmelidir. Yukarıdaki örneğe dönersek, hayal etme ve planlama aşamalarında ziyaretçilere hitap etmek için tasarlanan içerik, mobil cihazlara uyarlanırsa en etkili olabilirken, rezervasyon aşaması için özel teklifler masaüstü için daha iyi optimize edilebilir. Ve son aşamada, müşteriler hedefte yapılacak işleri ararken, en iyi seçim mobil cihazlara odaklanmaktır, çünkü potansiyel müşterilerin kullanması en muhtemel olan budur.Her zaman olduğu gibi, bu hedef müşterilerin tercihlerine ve davranışlarına bağlıdır.

İnceleme Siteleri ve Sosyal Kanıt

Gezginler, satın alma kararlarını yönlendirmek için rutin olarak TripAdvisor, Google ve Yelp gibi inceleme sitelerini kullanmaktadırlar. İnceleme sitelerine marka ve ürünlerini gösteren yüksek kaliteli resim ve videolar sunarak proaktif olunabilir. Bu, işin izlenimini bir ölçüde yönlendirmeye yardımcı olur.Elbette tarafsız inceleme siteleriyle mevcut içeriklerin çoğu bir şirketin kontrolü dışındadır. Fakat olumlu veya olumsuz yapılan tüm incelemelere yanıt vermek önemlidir.

 • Negatif yorumlar: negatif yorumlarda iyi değerlendirildikten sonra yapıcıdır. Bu eleştiri alınırsa, yapılan yorumu ele alan tarafından her noktayı ele alan nazik bir yanıt verilmelidir. Mesela gemi seyahati ile ilgili bir yorumsa bu seyahatler konusunda tavsiye alabileceği gösterilebilir ve daha önce üstlenmiş olan iyileştirici çalışmalar paylaşılarak gösterilebilir. Bu sadece gözden geçirenin izlenimini dengelemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel müşterileri dinleyip hızlı bir şekilde harekete geçildiğinin açık bir işaretidir. Unutulmamalıdır ki, görünüşte küçük bir eylem, satın alma kararında büyük fark yaratabilir.
 • Pozitif Yorumlar: İncelemeler ve sosyal kanıt, pazarlama kampanyalarının etkili bir parçasını oluşturur. Hiçbir şey başkalarının iyi önerileri gibi satmaz!Dolayısıyla, geri bildirim veya referans verenlere teşvikler sunarak insanların şirket için pazarlama yapmasına izin verilmelidir.


kobi vadisi

Yorumunuz