Yatırımcı Arıyorum

Turizm Sektöründe Son durum

Ülkemiz için turizm sektörü fevkalade önemli bir sektör olup ülke ekonomisinde büyük bir paya sahiptir. Ancak son zamanlarda gidişatın endişelere neden olduğu da bir gerçek. Turizm sektörü bu yılı sürekli mücadele hali içerisinde geçirdi diyebiliriz. Ancak yine de oldukça dirayetli bir duruş sergilediği de aşikar. Özellikle diplomatik krizler bir çok turizmciyi üzmüş olsa da genel olarak sektörün yine beklentilerin üzerine çıktığı görülmekte. Peki gerçekten turizm sektöründe son durum nedir?

  • En önemlisi kalifiye turistin, maddi durumunun belirli bir çizgi üzerinde olan kafilelerin bu yıl ülkemizi tercih etmemeleri hanemize eksi olarak yazılmış olsa da ülke olarak beklenen kötü senaryoların gerçekleşmemesi bir yerde teselli olmuş durumda. Bu da turist sayısı artsa dahi gelirlerde düşüşü göstermektedir.
  • Geçen yıllarda yabancı turistlerin bıraktığı meblağları son bir kaç yıldır görememiş olmak can sıkan bir durum olsa da krizleri yine de olabildiğince az hasarla bertaraf edebildiğimizi düşünen uzmanlar, bu durumun gelecek sene devam etmeyeceğini, önümüzdeki sezondan çok daha umutlu olduklarını söylemekteler. Kaybetmememiz gereken ve turizmi büyük ölçüde destekleyen ülkelere karşı biraz daha stratejik davranmamız gerçeğini de unutmamak gerektiğinin altını çizen uzmanlar, etkinlikler düzenlemenin de büyük katkı sağlayacağı görüşündeler. Geçen yıla oranla turizm gelirlerinde yüzde onu geçen bir düşüş bunun kanıtı olarak görülebilir.
  • Avrupa’ dan gelmesi gereken turistleri boş veremeyeceğimizi söyleyen uzmanlar, turizmin sadece Orta doğu ve Arap ülkeleri ile yürümesinin mümkün olmayacağı kanaatini taşımaktalar. Beklediğimiz günleri henüz yakalayamamış olsak ta çok negatif bir dönemde olmadığımızda kesin. Turizm demenin sadece yaz aylarına ait bir kavram olmadığı, sağlık turizminin, iş ve kongre turizminin üzerine de daha fazla düşülmesi gerektiği belirtilmekte.
  • İstanbul ve Antalya, Avrupa kentlerine bakıldığında fevkalade ekonomik ve uygun destinasyonlar. Bu sebeble aslında hala oldukça cazip noktalar. Üzerimize düşen görevleri yerine getirdiğimiz sürece ileri ki yılların parlak geçmesinde hiç bir engel bulunmamaktadır. Acentelerin, bazı turizm erişim sitelerinin üzerine de oldukça görev düşmektedir.
  • Turizm sektöründe hizmet veren her kademede çalışanın müşteri ilişkileri hususunda destek almaları, konuk ağırlama konusunda artılar kazandıracak, böylelikle kalite çıtasını çok daha yukarılara taşımamıza vesile olacaktır.

Turizm sektöründeki düşüşlerin nedenini iyi kotarmak ve ortadan kaldırmak gerekmektedir. Çünkü turizm sektörü istihdama da direk olarak yansımaktadır. Turizm ülkemiz için yükselen ve ülkeyi de yükselten bir sektördür. Siyasi istikrarsızlıklar ve çekişmeler ister istemez yerli ve yabancı turistlerin olduğu kadar bir yerde yatırımcılarında güvenini sarsmaktadır. Turizm sektörünü hep birlikte iyileştirebileceğimizi, üstelik bu hususta doğal kaynaklarımız ve güzelliklerimiz sayesinde çok zorlanmadan başarabileceğimizi, bu düşüşlerin geçici bir durum olduğunu unutmamamız gerekir. Üstelik uzmanlar gelecek yıllardan da son derece ümitliler. Evet, zor bir dönemden geçtik ancak önümüzde çok daha iyi sezonlar bizleri bekliyor.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz