Yatırımcı Arıyorum

Turizm Sektörüne Kosgeb Yaklaşımı

Turizm sektörünün devamlılığını sağlamak ve geliştirmek amacı ile Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB yaklaşımı ile 2007 yılında Avrupa Komisyonu İşletme ve Sanayi Genel Müdürlüğü tarafından Avrupalı Seçkin Destinasyon Projesini uygulamaya koymuş, amaç henüz turizm değeri keşfedilmemiş yerlerin turizm değerini artırmak talep yaratacak çalışmaları turizm ilkelerine bağlı kalarak turizm potansiyelini yükseltmek bölgenin ve turizmin kalkınmasını sağlamak.

KOSGEB kedi resmi yayımlarında Turizm sektörüne verilecek desteğin ana hedeflerini şöyle sıralamış turizm talebini yükseltmek sektörün sosyal ekonomik çevresinin geliştirilmesi uluslararası iş ortaklarına ulaşmak.

Turizm sektöründe kıyı deniz ve güneş ön plana çıkan bir nitelik gibi görünse de araştırmalar farklı niteliklerin olması şartları olduğunu da ortaya koymakta özellikle kültürel miras uluslararası turizmde büyük etken. Bulunduğumuz coğrafya da pek çok medeniyetlerin tarihi kalıntılarının olduğu düşünülür ise Avrupalı turistlerin büyük medeniyetler mirasını ziyaret etmek isteyecekleri kesin bir yaklaşımdır.

Öncelikle kültürel miras yaklaşımları üzerinde durmakta fayda var madem Avrupa ile turizm ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz Yurdumuzda kültürel mirasa sadece resmi değil sivil olarak da yeterince sahip çıkıyor önemsiyor muyuz bu konuda halk olarak da yeterince bilinçli miyiz sorularını sormak Avrupalının kültürel miras yaklaşımını incelemek ve karşılaştırmak gerekli.

Avrupa devletleri devlet olarak birlik içinde hareket etmeye başladıklarından itibaren sadece ekonomik sebeple değil değerlerine sahip çıkmak maksadı ile de ortak kültür miraslarına sahip çıkılması ile ilgili resmi yaklaşımlar içinde olmuşlardır.

Avrupa Miras Becerileri Vakfı, UNESCO, OECD ve daha pek çok kuruluşlarla ortak kültür miraslarına sahip çıkmaktadırlar ve sivil kuruluşlar resmi kuruluşlar kadar bu faaliyetleri önemsemekte halk olarak bilinçli bir hassasiyet içine oldukları araştırmalarda belirtilmektedir.

Türkiye, 1983 yılında UNESCO Dünya Miraslarını Koruma Sözleşmesini imzalamış. Gerçekleştirilen bilimsel bir çalışmada kültürel turizmi geliştirmek için yerine getirilmesi gereken faaliyetler tespit edilmiş araştırma çalışmalarına göre, antik kentler ziyarete açılmalı Türk kültür miraslarına hak ettiği değer ve önem verilmeli Türk geleneklerini ve mimarisini yansıtan turizm anlayışı ile hareket edilmeli

El sanatları geleneksel tarım ürünleri ve geleneksel Türk yemekleri turizmin önemli bir unsuru olarak öne çıkmalı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2007 yılında yayımladığı Türkiye Turizm Stratejisi adlı yayında 2023 Türkiye’sinin uluslararası pazarda turizm alanında ilk beş ülke içerisinde olması hedefleniyor, bölgeler arası kültürel gelişme farklarının ortadan kaldırılması ki bu yönde en büyük adım atıldı ulaştırma alanında yapılan yatırımlar bölgeler arası gelişme farklarının ortadan kaldırılması hususunda büyük fayda sağlayacaktır.

Turizm bölgelerini markalaştırma çalışmalarını gerçekleştirmek en önemli stratejik çözümlerden biri olarak 2023 yılı hedefleri doğrultusunda Turizm Yatırım Projelerine teşvik sağlayarak turizm yatırımlarını artırmak Kültür ve Turizm Bakanlığı 2023 hedefleri yayımında yer alan bilgiler arasında.

2023 hedeflerine ulaşmak yolunda 2007 de başlayan Turizmde kalkınma çalışmaları halen devam etmekte yapılan açıklamalara göre sağlık turizminde yatak kapasitesi yüzde 3 iken 2023 yılı sağlık turizmi hedeflerinde yatak kapasitesinin 1 Milyona çıkarılmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Araştırma sonuçlarına göre, yurdumuz sahip olduğu termal su kaynakları bakımından Avrupa’da birinci dünyada yedinci sırada yer alıyor. Sağlık turizminde uluslararası hasta kapasitesinin yükseltilerek 25 Milyar Dolar civarında gelir beklendiği ifade ediliyor.

Kendisine ait otel pansiyon gibi işletmesi olanlar turistik işletme kurmak isteyenler girişimci eğitim programına katıldıktan sonra kredi başvurusu yapabiliyorlar. Turizm alanında yatırım yapmak isteyen girişimci adayları KOSGEB il müdürlükleri ile bağlantıya geçebilirler.

Türkiye’nin 2023 kalkınma hamleleri içinde turizm sektörünün yeniden yapılandırılması, geleneksel kimliğimizin vurgulanması çalışmaları ile markalaşma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi kültürel miraslarımızın korunarak turizm bölgesi olarak yapılandırılması ve tanıtılması Türk gelenekleri yemekleri sanatı ile net bir tanıtım kimliği ile uluslararası platformda yeni konumunu oluşturarak hedeflenen turizm gelirlerine ulaşılması.

Sağlık turizmi termal turizmi yaz kış aktivitesini koruyacak yatırımcıya cazip gelecek en çok gelecek vadeden verimli turizm alanlarından biri. Kırsal turizm ise yeni turizm yaklaşımı yapılandırılması döneminde ilgi gören turizm faaliyetlerinden, doğa ile iç içe henüz toplum tarafından tam keşfedilmemiş alanlara turizm niteliği kazandırarak sektöre kazandırmak amacını taşıyor.

Yatırım yapılan kalkınma planları içine alınarak stratejik yöntemleri belirlenmiş programlanmış yatırımcısına teşvik destekleri programa dahil edilmiş Kalkınan Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri.kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    HASAN TAHSİN BATMAZ yorumu:

    2023 Türkiye’sinin, uluslararası pazarda turizm alanında ilk beş ülke içerisinde olması hedefinin gerçekleşmesi dileğiyle…

Yorumunuz