Yatırımcı Arıyorum

Turizm Yatırım Teşvikleri

Ülkemizde kazancın arttırılması adına gelişimin denge sağlaması için çeşitli turizm yatırım desteği verilmektedir. Kültür ve turizm bakanlığı yatırım ve işletmeler genel müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup turizm yatırım alanında gelişmişlik düzeyini dengelemek hedeflenmiştir. Turizm destek kapsamında birçok seçenek bulunmaktadır.

Teşvik ve destekler şunlardır;

Devletin yardımları – Bakanlar kurulu kararı ile uygulanan teşvik ve destekleri; sektörleri araştırarak hangi desteklerden yararlanacağını belirleyerek diğer kurumlarla bağlantı kurularak teşvik ve destekler hakkında yönlendiriliyor. Sağlanan teşvikleri;

 1. Gümrük vergisinden muaf olmak için destek
 2. KDV istisnası
 3. Faiz indirimi
 4. Personel sigorta desteği
 5. Vergi indirimi destekleridir

KOSGEB sağladığı desteği; hizmet sektörü olarak geri ödemesiz ve geri ödemesi olan destekler ve hibeler sağlamaktadır. Geri ödemesiz olan en yüksek miktarı 150.000 TL’dir. KOSGEB’in vermiş olduğu diğer destekler ise;

 1. Tematik program alanında verilmiş olan destek
 2. Genel kapsamlı verilen destek
 3. Girişimciliği artırmak için verilen destek
 4. KOBİ desteği
 5. Kredi faizlerinin azaltılması için destek
 6. Proje desteği
 7. İşbirlikleri destekleridir

Emlak vergisi alan muafiyetleri; turizm belgesi almış kanunda yazıların uygulayarak sahip oldukları binalar ve oluşturan binalar bittikten sonra belge alındıktan beş yıl vergi muafiyetinden yararlanılabilinir.

Kredi desteği; turizm yatırımcılığı teşviki gelişimini sağlamak çeşitli konularda çalışmalar gerçekleştirmek adına faydalanılması amaçlanmaktadır. Kredi döviz yada TL cinsinden kullanılması önerilmektedir.

Uluslararasında turizm fuarlarına katılım teşviki; dünyaya sesini duyurmayı amaç edildiği tanıtımını gerçekleştirmek için fuar ve pazarlama alanlarına katkı sağlamak katılım masraflarını ve giderleri tespit ederek destek verilmektedir.

 1. Reklam giderleri
 2. Genel giderler (kira, ikram, sergi)

Sermaye desteği; yatırımların gelişmesi ve ülke ekonomisini yükselmesi için teşvik çalışmalarının asıl hedefidir. Sermaye desteği sağlayarak yatırım rahatlıkla gelişmesi sağlanır.

2023 yıllına kadar turizm yatırımları gelişmesi uluslar arasın rekabete hazır olmak adına çalışmalar sürüyor. Turizm bakanlığının vermiş olduğu desteklerle masraflar, tanıtım giderleri ve pazarlamanın aktif hale gelebilmesi için projeler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Dünyada turizm alanında yer edinmek ayrıca ülke ekonomisine büyük oranda katkı sağlamak  amaçlanıyor. Doğal güzellikler kültürel zenginliklerle dolu ülkemizi turistlerin ilgisini çekebilmek ve turistlik alanlar hakkında bilgilendirmek gerekiyor. Turizm yatırım teşviki burada devreye giriyor. Plan – projenizi yaptınız çalışmalara başladınız ama eksikleriniz var, bakanlar kurulu tarafında destekler burada devreye giriyor. Siz bu desteklerden yararlanmayı talep ederken ülkemizde sizden bu projeyi dünyaya adını duyuracak kapsamda faaliyet planlarınızı böyle bir algıyla gerçekleştirmenizi bekliyor.

Türkiye tarihi bulguları ve izlerini hala bünyesinde barındırıyor, üç tarafı denizlerle kaplı gerçek bir cennet. Tek eksiğiniz, çeşitli konularda desteklerse bu desteği de turizm yatırım teşvikleri desteği ile tamamlayabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz