Türk Ekonomisi İVME Kazanıyor

2019 finansman paketi olarak açıklanan İVME, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Ticari veriler, ekonomi stratejileri, enflasyon ve geleceğe dair yatırımlar gibi farklı faktörleri kapsayan paketin, cari açığı düşürmesi ve çeşitlik teşviklerin sağlanması planlanıyor.

Katma değerli teknoloji üretimlerinin desteklenmesini sağlayan ivme kredi paketi için 30 milyar liralık finansman planlanıyor.

İVME Finansman Açılım Projesi

“İleri, Verimli, Milli Endüstri” açılımıyla bilinen İVME kredisi, kamu destekli bankalar tarafından sağlanacak. Finansman paketi formunda sunulan İVME’nin, 3 temel faaliyet alanına özel dizayn edildiği, Bakan Albayrak tarafından belirtiliyor.

Teknolojik üretimin desteklenmesi için sağlanacak olan finansman desteği, ekonomide 3 yıllık yol haritası kapsamında değerlendiriliyor. Yeni ve desteklenebilir yatırım alanlarının oluşturulması ve geliştirilmesi için; ilaç ve kimya sanayi, petrokimya, enerji ve yazılım sektörlerine finans sağlanması planlanıyor.

İVME finansman programlarından ayrıca, makine ve teçhizat sektörleri de yararlanabilir. Katma değerli, ihracatın ve milli teknolojilerin geliştirilmesi için Yapısal Dönüşüm Adımları paketleri de, İVME projesini destekler nitelikte hazırlanıyor.

Milli Endüstri Finansman Paketi

İVME finansman paketinden yararlanabilir sektörler, 4 ana unsuru taşıyor olması gereklidir. Bu kapsamda;

  • İthalat bağımlılığı yüksek
  • Dış ticari açığı veren
  • İstihdam katkı oranı yüksek
  • İhracat potansiyeli yüksek

Sektör, firma ve kuruluşlar, İVME finansman paketinden yararlanabilecek. Projenin temelinde ise milli teknolojilerin desteklenmesi yer alıyor. Özellikle yüksek teknoloji üretimi ve orta yüksek teknolojik ürünler için ideal finansman paketleri oluşturulacak.

2018 yıl sonu verilerine göre, Türkiye’nin teknoloji ihracatı %39,9 oranında belirlenmiştir. İstatistik verilerle orta ileri ve ileri teknoloji üretimi paylarını sunan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, İVME projesi ile ihracatın daha yüksek seviyelere ulaşacağını belirtiyor.

30 Milyarlık Finansman Desteği

2019 ekonomi paketlerine dahil edilen İVME Finansman Paketi için 30 milyarlık destek sağlanacak. Teknoloji üretimi yapan ve proje mevzuatlarına uygunluk gösteren şirketler, 30 milyarlık finansmandan ve esnek ödeme opsiyonlarından yararlanabilirler.

Finansal ihtiyaçların karşılanması ve teknolojide dev adımların atılabilmesi, üretimde dışa bağımlılığın azaltılması ve milli teknolojilerin geliştirilmesi için başlatılan projenin, global alanda Türkiye ekonomisini güçlendirmesi planlanıyor.

Sanayi, endüstri ve teknolojinin ileri, milli formda üretilmesi, uluslararası ticarette etkin hacme sahip olunması için doğru zamanda oluşturulmuş bir proje olarak değerlendiriliyor. Özellikle ülkeler arası ticaret ve teknoloji dönüşümlerinin oluştuğu ve dünya aritmetiğinin değişim sağladığı dönemde, kazançlı gelişmeler sağlayacağı tahmin edilen bir projedir.

Hammadde Üretiminde Kapsam ve İçerikler

Küresel ekonomide üreticilere büyük destek sağlayacak olan İVME Finansman Paketi, 3 temel faaliyet alanında değerlendirilebilir. Hammadde ve ara malı üretimi, makine üretimi ve tarım alanı olarak belirlenen İVME, ithalatın azaltılması ve ihracatın kapsam kazanması için 30 milyar liralık bütçe ile hazırlandı.

Üretimde iyileşmenin, kalkınmanın sağlanması, cari dengenin elde edilmesini sağlayacak bir proje olarak değerlendiriliyor. İvme faaliyet alanları dahilinde;

  • Kimyasal ürünler
  • Medikal ve ecza ürünleri
  • Plastik, kauçuk ürünler
  • Suni, sentetik iplik
  • Kağıt, karton, mukavva

Üretimlerine finansman desteği sağlanacak. Projenin hayata geçmesiyle; temel eczacılık ürünleri, boya maddeleri ve plastik hammaddeler gibi pek çok sanayi, doğrudan finansal destek sağlayacak.

21 farklı alt başlıkta belirlenen imalat alanlarıyla, organik temel kimyasallardan inorganik temel kimyasallara dek imalat desteklenecek. İVME paketiyle; ham madde ve ara malı imalatında esnek ödeme modeli sunuluyor. 2 seneye kadar anapara geri ödemesiz şekilde dizayn edilen İVME desteği, 10 yıl programında sunuluyor.

150 milyon Türk Lirası yatırım kredi desteği sağlanacak İVME paketinde, alternatif olarak 30 milyon Türk Lirası ve 5 yıllık kredi desteği sunuluyor. İkinci sunumda ise ilk yıl anapara geri ödemesiz şekilde kredi programı oluşturuluyor.

Makine Üretiminde İVME Desteği

Makine imalatının destekleneceği İVME Finansman Paketinde; elektrikli makine imalatından elektrikli teçhizat makinelerine dek 6 farklı sektör destekleniyor. Genel endüstri makine ve aksamları, bilgisayar, elektronik optik ve motor – motor aksamları gibi üretimlerde finansal destek sağlanıyor.

22 farklı alt başlıkta belirtilen makine / teçhizat üretim seçkileri, 150 milyar TL kredi finansmanıyla destekleniyor. 10 yıllık kredi paketinde, ilk iki yıl anapara geri ödemesiz olarak sunuluyor. Kredi finansmanı ile temel hedef; 18 milyar Dolarlık ithalatın milli üretime dönüşmesi ve ihracatın desteklenmesi, cari açığın azaltılmasıdır.


Kobi Vadisi ios uygulama

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Türk Ekonomisi İVME Kazanıyor

okuma süresi: 2 dk
0