Yatırımcı Arıyorum

Türkiye’de Cam Sanayinin, Dünya Pazarındaki Yeri

Cam Sanayisinin Başlangıcı

Türkiye de cam sanayi yakın tarihte kurulmuş. TÜBİTAK raporlarına göre, cam sanayi Paşabahçe fabrikasının kurulması ile başlıyor, sene 1935.

Cam malzemesinin günlük yaşam içerisinde girmediği bir alan nerede ise yok gibi meşrubat, inşaat, otomotiv, ilaç gibi pek çok alan sayılıyor raporda. Şişecam, Güral cam gibi firmalar sektöre dahil olmuş zaman içinde cam sanayinde ki büyüme ihracat alanında göstermiş kendisini.

Cam sanayinin sürekli büyüdüğü büyümeye de devam edeceği son ürünlerinin Fiber optik, düz ekran camları, güneş pillerinin olduğu belirtiliyor. Cam sanayi yatırımlarının Doğu Avrupa, Asya ve Uzak Doğu ülkelerinde daha yoğun olduğu da aktarılan bilgiler arasında.

Türkiye’de Cam Üretimi

Ülkemizde cam üretimi iç talebi fazlası ile karşıladığı gibi yarım yüzyıla yakın bir süredir dış pazarın da ihtiyacına cevap verdiği ancak buna rağmen Rusya ve Uzak Doğu ülkelerinden gelen cam ve cam ürünlerin sektörü olumsuz etkilediği, maliyeti oluşturan ham madde fiyatlarının yüksekliği nedeni ile sektörün sorun yaşadığı, cam sanayide yoğun enerji kullanımının olması enerji maliyetlerinin ise rakip ülkelere oranla daha pahalı olmasının sektörün önemli sorunları olarak ifade ediliyor.

Şişecam Firması Tataristan’da düz cam ve otomotiv camları tesislerini 310 Milyon tutarında dev bir yatırımla 2016 yılında hayata geçirmiş, Rusya Federasyonunda 8 tesisi daha bulunduğu edinilen bilgiler arasında.

Cam sanayi sadece Şişecam grubu ile değil sektörün diğer yatırımcılarının da atağa kalktığı yatırımların artarak büyüyeceği bir sektör büyük istihdam yarattığı ve yaratmaya da devam edeceği görülüyor.

Cam maddesinin en büyük özelliği olarak sonsuz sayıda geri dönüştürülebilir oluşu gösteriliyor. Cam sanayi tesisleri genellikle İstanbul, Gebze, Mersin, Kırklareli, Denizli bölgelerinde bulunuyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının basında yer alan cam sektörü raporuna göre, maliyet giderlerini yurt içinden karşılayan yurt içi ihtiyacını karşılayan ekonominin öncü sektörlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Cam üretiminde kullanılan; kum, soda, kuvarstı dolamit maddelerinin bol miktarda ülkemizde bulunması nedeni ile cam sanayinin yerli sermaye ile üretilmekte olduğu üretimin yüzde doksanlık bölümünün Şişecam grubu tarafından karşılandığı belirtiliyor.

Basında yer alan bilgilerde, Türkiye’nin cam ticareti değerlendirilmiş verilere göre, ülkemizin senede 4,3 ton cam üretimine sahip bulunuyor ve bu üretim kapasitesi ile dünyanın ilk beşi içinde yer alıyor. Dünya cam üretiminin yaklaşık 120 Milyon ton düzeyinde olduğu belirtiliyor dünya cam ithalatında ilk sıralarda Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Çin’in bulunduğu dünya cam ihracatında ise ilk üç sırada Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’nın bulunduğu ifade ediliyor.

Cam Sanayi Üretimi

Cam sanayi üretiminde kullanılacak ham maddenin ülkemizde bol miktarda bulunması nedeni ile üretimin yerli olması sağlanmış dolayısı ile sektörün ülkede ve küresel düzeyde başarısını olumlu önde etkilemiş sektörün başarısının bir başka önemli nedeni cam maddesinin küresel anlamda dünyanın her yerinde tüm sektörlerin ihtiyaç duyacağı bir madde olması inşaat yapılıyor ise cam gerekecek meşrubat imalatı var ise şişe gerekecek, sera yapılıyor ise cam gerekecek ev gereçlerini düşündüğümüzde bardak sürahi kavanoz yapımı sağlık kuruluşları dediğimizde çeşitli şişeler ilaç şişeleri serum şişeleri otomotiv sektöründe araba camları üretimin kullanılacağı yaşamın nerede ise her anında her alanında ki ihtiyaçlar sebebi ile cam ürününün dünyada bitmeyecek bir pazarının olduğunu söylemek mümkün. Geri dönüşebilir bir ürün olması yüzde yüz geri dönüşebilir bir ürün olması çevre kirliliğini de önlediği için çevreci bir sanayi ürünüdür.

Son zamanlarda sektörü sarsan tek olumsuzluk pazara yeni ülkelerin girmesi rekabet koşullarının aynı olmaması bazı ham maddelere rakiplerin daha ucuza ulaşması daha ucuz iş gücü istihdam edebilmesi rakiplerin avantajı yerli cam sanayinin ise dezavantajını oluşturmuş.

Ülkemizde ki cam sanayi bazı sorunlar yaşasa da uluslararası platformda bazı dezavantajlı durumlara maruz kalsa da büyümesi devam etmekte ülke içinde ve uluslararası alanda başarısını devam ettirmektedir. Cam sanayine yapılan dev yatırımlar dev bir istihdamın gerçekleşmesine de olanak sağlamıştır.

Dünya pazarında varlığını sürdürmek isteyen her firma rekabet koşullarını rakiplerini avantajlarını ve dezavantajlarını başarılı uzman ekipleri ile gözden geçirerek rekabet koşullarına uygun yeni koşulları inşa eder ürünlerin yenileşme dayanıklılık çalışmalarına ağırlık vererek sektörün önünü açar Ülkemizde ki cam sanayi yurdumuzda ve uluslararası alanda bugüne kadar varlığını sürekli büyüyerek başarı ile sürdürmüş ve büyümeye aynı hız ile devam ediyor yatırımlar devam ediyor.

Cam Üretimi Nasıl Yapılır?

Cam sanayinin üretimi hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için, Paşabahçe Üretim Fabrkası adlı videoyu izleyebilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz