Yatırımcı Arıyorum

Türkiye’de Öncelikli Yatırım Araçları

Kazançlı Yatırım Araçları

Ülke sınırlarımız içerisindeki ekonomi göz önüne alındığında para kazanmanın gün geçtikte zorlaştığı bir devir içerisinde yaşamlarımızı sürdürüyoruz. Bu durumlarda kişilerin paralarının kıymetini bilmeleri ve nereye yatırım yapacaklarını sağlıklı bir şekilde düşünmeleri gerekiyor.

Genel olarak bakıldığında Türkiye’de yatırım yapılabilecek bazı sektör ya da iş grupları meydana geliyor.

Bunlardan bazıları;

  • Hisse senetleri
  • Yatırım fonları
  • Altınlar
  • Devlet bonoları
  • Vadeli mevduatlar ve benzeri durumlardan bazıları ön plana çıktığı gözlemleniyor.

Hisse Senedi Üzerinden Kazanç

Ülke sınırlarımız içerinde bireylerin kazanç elde edebilmeleri için en üst sıralarda hisset senetleri yer aldığı görülüyor. Bireyler herhangi bir hisse senedi alarak herhangi bir şirkete ortak olabiliyor. Bireylerin zihinlerinde oluşturduğu düşüncelerin gelişimine ve büyümesine inandıkları sektörler ve firmaların, bununla doğru orantıda yönetim ve güvenilir bir firmanın yer aldığı gözlemleniyor.

Genel olarak hisse senedi almak büyük bir risk taşıyor. Fakat büyük bir risk taşıması ile birlikte getireceği kazançlar da bir hayli yüksek olduğu belirtiliyor. Kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan bir tanesi de hisse senedi üzerinde piyasa ve pazarları yakından takip etmeleri olacaktır. Kişilerin hisse senetleri hakkında bilgileri yok ise başlangıç olarak yüzde beş gibi bir oran ile girişim yapabilecekleri nitelendiriliyor.

Yatırım Fonlarının Yükselişi

Kişilerin çalışmaları sonucunda biriktirmiş oldukları paraları değerlendirmeleri için oldukça büyük fırsatların meydana geldiği görülüyor. Meydana gelen durumlardan bir tanesi de yatırım fonlarının olduğu gözlemleniyor. Kişinin birikimi olduğu takdirde ve de zamanının olmaması durumunda ortaya yatırım fonları çıkıyor. Uzman kurumlar kişilerim zamanlarının kısıtlı olduğunu düşünerek yatırım fonlarını oluşturdukları belirtiliyor. Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonları genel olarak bakıldığında portföylerinde bulundurdukları hazine bonoları, devlet tahvilleri, hisse senetleri gibi faktörleri iç bünyesinde barındırması ile biliniyor. Bu araçlar sürekli olarak fiyat değişimleri gerçekleştirmesi durumunda değer kaybetme olasılıkları oldukça yüksek olduğu belirtiliyor.

Genel olarak bakacak olursak iç bünyesinde ağırlıklı olarak hisse senedi taşıyan fonların, taşıdığı senetlerin birçoğu İstanbul Borsası’ndaki fiyat hareketlerinden doğan değişimler sayesinde etkileşim gösteriyor. Eğer ki fon üzerinde bulunan senetlerin borsa içerisinde değer kaybeder ise fon da doğru orantıda değer kaybettiği belirtiliyor.

Günümüz Yatırımı Olan Altın

Ülke sınırlarımız içerisinde yatırım aracı olarak tercih edilen araçların en üst seviyelerinden biri olarak altınlar geliyor. Altınlar kısaca huzursuz ortamlardan beslenen bir birikim aracı olarak nitelendiriliyor. Dünya üzerindeki yaşanan gelişmelere bağlı olarak altınlar da etkileşim gösteriyor. Birikim araçlarından en uzun vadeli olanı altınların olduğu belirtiliyor.

Kişilerin yapmış olduğu her tasarrufun belirlenmiş bir yüzdesi altınlar olabiliyor. Fakat bu durum içerisine tamamını yansıtmak pek olumlu bir davranış olduğu söylenemez. Eğer ki altın üzerine yatırım yapmak isteyen bir girişimci, öncelikle ağırlık vermesi gereken çalışmalardan biri de bankaların da altın hesaplarının olduğunu, altın yatırım fonlarının da iç bünyesinde barındırdığını bilmesi gerektiğidir.

Yatırım Aracı Olarak Devlet Bonoları

Günümüz yaşantısında Hazine Bonoları, Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarmış olduğu kısa süreli bir yatırım türüdür. Bonoların yanı sıra Tahviller ise bir yıl ve daha fazla süreli yatırım aracı olarak belirtiliyor. Kişinin yatırım yaptığı bono ve tahviller, sene sonuna kadar dokunulmaması durumunda zaman içerisindeki getirisi hesaplanarak, önceden belirlenebilen bir yatırım aracı olarak meydana geliyor.

Son zamanlarda oldukça tercih edilen yatırım araçlarından biri olarak gözlemleniyor. Çoğu girişimci bu yöntem ile gelir sahibi olduğu belirtiliyor.

Vadeli Mevduatlar

İş hayatı ve ülke sınırlarımız içerisinde en risksiz yatırım aracı olarak vadeli mevduat yer alıyor. Bu yatırım aracının getirisi daha önce hesaplanabiliyor vadenin sonu gelene de oluşabilecek faiz hareketlerinden etkilenmediği belirtiliyor. Kişinin kenarda parası var ise vadeli mevduata yatırmadan önce ne kadar kar etmesi gerektiği belirlenebiliyor. Bu duruma ek olarak vade tarihlerini belirleme şansı da meydana gelen faktörlerden biri olarak yerini alıyor.

Günümüz bankaları farklı para çeşitleri ve miktarları için değişim gösteren faiz oranları meydana getirse de eşit olarak uygulanan faiz oranlarını da girişimcilere sunmakta özgür oldukları nitelendiriliyor. Son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş olan vadeli mevduat, yatırım araçları üzerinde oldukça rekabet meydana getirdiği belirtiliyor. Bu nedenle meydana gelen durumlardan bir tanesi de vadeyi bozdurma gibi şansınız olmadan da çekme şansının meydana geldiği gözlemleniyor.

Siz de yeni bir yatırım aracı bulmak ya da farklı fikir ve projelere yatırım yapmak istiyorsanız, Kobi Vadisi portalında yer alan binlerce yatırımcı arayan iş modelleri ilanlarını inceleyerek, anlık olarak ilan sahipleri iletişime geçebilirsiniz.

Not: bu sayfada yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz