Yatırımcı Arıyorum

Ulaşımda Lojistiğin Önemi

Ulaşımda Lojistik Neden Önemlidir?

Ulaşım Projeleri

Son aylarını yaşadığımız 2017 yılının, Ocak ayı başlarında basında yer alan haberlerde, Ulaştırma yatırım projelerinin 2017 senesinin en büyük özelliği olacağı dev ulaştırma projelerinin hayata geçirildiği bir yıl olarak anılacağı ifade edilmişti.

Senenin başında hedeflenen Bakü-Tiflis-Kars Demir yolu Projesinin, Kanal İstanbul, projesinin Çanakkale Köprüsü Projesinin, Büyük İstanbul Tüneli projesinin hayata geçirilmesi idi. Yeni ulaşım projelerinin yapılması hayata geçirilmesi hedefleri konmasının temelinde bulunan amaç, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan ticaret yollarının ana ülkesi olan Türkiye’nin tarihteki önemine yeniden kavuşturulması idi.

Bu amaçlarla harekete geçen Türkiye dünyada deniz üzerine üçüncüsünün yapılacağı belirtilen Rize-Artvin Havalimanı 2017 yılı sonlarında başladı ve teslimatının 2020 yılında gerçekleştirilerek faaliyete geçeceği açıklanıyor.

Büyük İstanbul Projesi’nde İstanbul boğazının altından geçen tek tüplü tünel karayolu ve demiryolu ağından oluşuyor. 2017 yılı içinde proje hayata geçti ve sonuçlandırıldı. Büyüklüğü ile dünyada bir ilk olarak nitelenen proje 6,5 Milyon kişinin faydalanmasını hedeflemişti.

Çanakkale Köprüsü Projesinde hedef, Trakya ve Ege’den Akdeniz’e uzanan hat üzerinde Çanakkale Marmara bağlantısını sağlamaktı köprünün Gelibolu-Lâpseki arasında kurulması planlandı. İnşasına 18 Mart itibarı ile başlanan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 2023 yılında halka açılması bekleniyor. Yetkililer dünyanın en uzun asma köprüsü olacağını uzunluğunun 354 Km olacağını belirtiyorlar.

Otoyol Projelerinden ilki Ankara-Niğde Karayolu. Proje 275 Km otoyol ve 55 bağlantı yolundan oluşuyor. Tüm projelerin bir kısmı tamamlandı bir kısmı devam ediyor 2017 yılı başında ulaştırma alanında konan hedefler hayata geçirildi. Lojistik Hizmetlerde Kosgeb Desteği

Türkiye’de Ulaşım Altyapısı

Türkiye’nin ulaşımda dev projeler ile kendisini yenilemesi dünya ülkelerine açılacak olan yol ağını ulaşım araçlarını bağlantı yollarını inşa ederek kıtalar arası önemine yeniden kavuşması kalkınma hamlesinde ki en önemli adımı tamamlaması anlamına geliyor. Uluslararası ticaretin başka bir boyuta taşınacağı rekabet koşullarının değişeceği ülkelerin birbirlerine daha hızlı ve daha kolay ulaşmalarının, neticelerinin uluslararası ve ulusal düzeyde ticaret yaşamında fark edileceği bir gerçek.

Ulaşımda eksiklerin giderilmesi, gelişmesi, dünya deniz kara ve demir yollarına bağlanması bireysel anlamda toplumların yaşamına kolaylık hız ve konfor getirmesi dışında ekonomik anlamı ile farklılıklar yaratmakta devletlerin ekonomik ilişkilerine de yön vermektedir. Avrupa ekonomik tarihine kısaca göz gezdirdiğimizde On Yedinci yüzyılda sularda On Dokuzuncu Yüz Yılda demir yollarında ki atılımlarının Avrupa ülkelerinin ekonomik kalkınmasına ne gibi bir fayda sağladığını gözlemlemek mümkün.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz