Yatırımcı Arıyorum

Unicorn Şirket Nedir?

Unicorn Şirket Ne Demek?

Unicorn, değeri 1 milyar dolar veya daha fazla olan özel başlangıç ​​şirketleri için bir iş ve yatırım terimidir. Günümüzde modern iş dünyasının gerçek bir parçasıdır. Temmuz 2021 itibariyle, dünya çapında faaliyet gösteren 700’den fazla doğrulanmış Unicorn şirket vardır.

Unicorn Şirket Örnekleri

CB Insights’a göre dünya çapında 750 unicorn şirket var.

Türkiye’de bulunan bazı unicorn şirketler: Peak Games, Dream Games, Getir, Trendyol.

Yurtdışında bulunan bazı unicorn şirketler: Stripe, SpaceX, Instacart, Canva, Chime ve Robinhood gibi şirketler günümüzün en büyük unicorn şirketleri arasındadır.

Unicorn’lar Nasıl Çalışır?

Unicorn’ların çoğu, dünya genelindeki hemen hemen her şirket gibi, küçük girişimler olarak başlar. Her girişimin başarılı olmak ve sonunda daha fazla sermaye toplamak için sermaye artırması gerekir. Unicorn’lar, müşteri büyümesi veya ciro geliri ile erken başarı görme ve büyük risk sermayesi fonlarından dış yatırımları çekme eğilimindedirler.

Not: Unicorn’lara yatırım yapmak, genellikle yüksek getiri sağlama potansiyeli olan oldukça riskli bir girişim olarak görülür. Henüz halka arzdan geçmemiş özel şirketler olarak, unicorn’ların menkul kıymetlerini alıp satacak bir kamu piyasası yoktur. Bu, bir unicorn’un atın piyasası değerinin eldeki işin gerçek değerini yansıtmayabileceği anlamına gelir.

Genel olarak unicorn’ların yatırımcıları özel fonlar, zengin bireyler ve unicornları doğrudan sahipleri veya çalışanlarıdır. Bazı durumlarda; SEC kayıtlı yatırım fonları, borsada işlem gören fonlar (ETF) ve iş geliştirme şirketleri de tek boynuzlu atlara yatırım yapabilir.

Büyümek için, unicorn’ların bir dizi finansman turunda yatırımcılardan para toplaması gerekir. Yatırımcılar, şirketin değeri olan belirli bir değerlemede belirli bir yatırım tutarı yapmayı teklif eder. Birbirini takip eden her fonlama turunda, bir şirketin değerlemesi genellikle artar ve hisse başına satın alma fiyatı da buna göre artar.

Unicorn Teriminin Kökeni Nereden Gelir?

2013 yılında risk sermayedarı Aileen Lee tarafından ortaya atılan terim, o dönemde bu tür şirketlerin nadir olduğunu vurguladı. Aileen Lee, 2003 ve 2013 yılları arasında fon alan 60.000 yazılım ve internet şirketini inceledi ve sadece 39 yeni girişimin değerinin 1 milyar doların üzerinde olduğunu buldu. Bu da onları son derece zor ve uygun yatırımlar haline getirdi.

Neden Bu Kadar Çok Unicorn Şirketi Ortaya Çıkıyor?

Unicorn şirketlerindeki patlamanın bir açıklaması, özel ve kamu piyasaları arasında giderek artan yakınlaşmadır. Geçmişte şirketler, operasyonları ölçeklendirmek için ihtiyaç duydukları sermayeyi üretmek için genellikle halka arzlara güveniyorlardı. Ancak bugün şirketler, halka açılmadan milyar dolarlık değerlemelere ulaşmalarına izin vererek, erken dönemde daha büyük miktarlarda özel finansman sağlayabilmektedir.

Unicorn Şirket Türleri

Tüm unicorn’lar özel şirketlerdir, ancak bu şirketlerin neler yapabileceğine dair bir kural yoktur. Unicorn’lar genellikle hızla büyüyen teknoloji sektöründen çıkar. Ancak bir üretim, hizmet veya başka tür bir girişimin unicorn statüsüne ulaşamaması için hiçbir neden yoktur.

Dünya genelinde en çok bulunan unicorn şirketlerin çalıştığı sektörler aşağıdaki şekildedir:

 • Yapay zeka
 • Otomobil ve ulaşım
 • Tüketici ve perakende
 • Siber güvenlik
 • Veri yönetimi ve analitik
 • Fintech
 • Sağlık
 • İnternet yazılımı ve hizmetleri
 • Mobil ve telekomünikasyon
 • Tedarik zinciri ve lojistik

Unicorn Şirketlerin Artıları ve Eksileri

Unicorn şirketlerinin elbette hem artıları hem de eksileri vardır.

Artıları

Büyüyen işletmeler: unicorn’lar, genellikle uzun yıllar boyunca kanıtlanmış başarı göstermiş büyüyen işletmeleri temsil eder.

İyi bir iş görüşüne sahip olma eğilimindedir: Çoğu yeni unicorn, yerleşik büyüme varsayımlarına ve uzun vadeli olumlu bir görünüme sahiptir. Bir dizi finansman turuna dayanarak, unicorn’ların genellikle yüksek getiri sağlaması beklenir.

Yatırım uzmanları tarafından incelenir: unicorn’lar değerlerini iyi yatırım büyüme potansiyeline sahip şirketleri belirlemede uzmanlaşmış profesyonel yatırım firmalarından alırlar.

Eksileri

Yatırım yapmak kolay değildir: Çoğu bireysel yatırımcı, özel şirketler oldukları için unicorn işletmelerine fon yatırımı yapamaz. Genel olarak, varlıklı bireyler ve risk sermayedarları gibi özel fonlar unicorn’lara yatırım yapar.

Nispeten yüksek riskli yatırımlar: unicorn statüsüne giden yeni şirketler, özellikle perakende yatırımcılar için, borsa yatırım tipine göre yatırım yapmak için genellikle daha risklidir. Menkul kıymetler likit olmama eğilimindedir veya nakit olarak kolayca satılamaz. Ayrıca, yatırımın potansiyelini ölçmek için bir unicorn’un finansal bilgilerini elde etmek daha zor olabilir. Girişimci Şirketlerinde Risk Yönetimi

Unicorn Şirketlerinin 4 Özelliği

Dünyanın en değerli ve en ileri görüşlü şirketlerinden bazıları unicorn şirketleridir. Bu şirketlerin hızlı büyümelerinin bazı önemli özellikleri ise aşağıdaki gibidir:

 1. Bir “hızlı büyüme” stratejisi benimsemek: Bu strateji, bir şirketin kısa bir süre içinde mümkün olduğu kadar çok sayıda büyük finansman turlarından geçmesini içerir. “Hızlı büyüme” stratejisi, bir startup’ı rakiplerinden ayırmaya yardımcı olabilir ve pazarı ele geçirme fırsatı sağlayabilir. Ancak, iş bir moda haline gelirse veya giderek daha fazla şirketin gireceği bir pazardaysa, bu riskli bir hareket olabilir.
 2. Teknolojideki gelişmeler: Sosyal medyanın yükselişi, şirketlerin unicorn statüsüne ulaşmak için kullandıkları teknoloji kaynaklarından sadece biridir. Yatırım dünyasındaki insanlar da dahil olmak üzere daha önce erişemeyecekleri milyonlarca kişiye ulaşabilmek, yeni başlayanlar için çok sayıda fırsat yarattı. Yapay zeka, genel bilgi işlem, e-ticaret ve akıllı cihazların son yıllarda çok yol kat ettiğini ve yeni başlayanların bunları kendi avantajları için kullandığını söylemeye gerek bile yok.
 3. Satın Almalar: Daha büyük bir şirketin bir startup’ı ne zaman satın alacağı belli olmaz. Büyük bir şirket, piyasaya yeni giren biri nedeniyle kârlarının risk altında olduğunu düşünürse, girişimi kolayca satın alabilir. Bu, her iki şirket için de bir kazan-kazan durumu olabilir. Daha büyük şirket bir tehdidi ortadan kaldırır ve yeni başlayanların değerlemesi hızla artar. Ne de olsa, bazıları için bir şirketi yalnızca bir başkasının bunun için ödemeye istekli olduğu kadar değerli görüyor.
 4. Daha fazla kullanılabilir özel sermaye: Giderek daha fazla insan yatırım alanına giriyor ve servetlerini inandıkları şirketleri desteklemek için kullanıyor. Bu nedenle, özel yatırımcılardan gelen bir kullanılabilir sermaye akışı var, bu da yeni başlayanların sahip olmadığı anlamına geliyor. Şirketlerinin değerini artırmak için halka arz için acele etmektedirler. Sahip olabilecekleri özel finansman turları ne kadar fazlaysa, değerlemeleri de o kadar yüksek olur.

Bireysel Yatırımcılar İçin Unicorn Ne Anlama Geliyor?

Halka açık şirketler söz konusu olduğunda, bireysel yatırımcılar hisse senedi alıp satmak için kolayca bir borsa hesabını yönetebilirler. Bununla birlikte, riskin yüksek olduğu düşünüldüğünden, özel şirketlere yatırım yapmak genellikle varlıklı akredite yatırımcılarla sınırlıdır. Çok varlıklı bir birey değilseniz, unicorn şirketlerine yatırım yapmak için fazla seçeneğiniz olmayabilir

Bir unicorn şirketine yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, unicorn şirketi tarafından yetkili tayin edilen aracı yatırım danışmanlık şirketi üzerinden işlemler genellikle yapılmaktadır.

Bir yatırım kararı vermeden önce, sizin için doğru olup olmadığına karar vermek için bir şirketin hisselerini, ücretlerini, stratejisini ve geçmiş performansını inceleyin. Bir finansal danışman şirketinden rehberlik almayı da düşünebilirsiniz. Melek Yatırımcı ve Bireysel Katılım Yatırımcısı

Önemli Çıkarımlar

“Unicorn” terimi, değeri 1 milyar dolar veya daha fazla olan özel bir şirketi ifade eder.

Unicorn şirketlerine yatırım yapmak, genellikle yüksek getiri sağlama potansiyeli olan oldukça riskli bir girişim olarak görülür.

Genel olarak unicorn yatırımcıları; özel fonlar, zengin bireyler ve unicorn’un doğrudan sahipleri veya çalışanlarıdır.

Unicorn’lar, bireysel yatırımcı için ortak yatırımlar değildir.kobi vadisi

Yorumunuz