Yatırımcı Arıyorum

Üretim Vadisi

Aslında Avrupa’nın ilk bisiklet üretim vadisi kurma fikri onlardan çıktı. Kimlerden mi söz ediyoruz? Tabii ki bisiklet üreticilerinden. Hatta bunun için proje bile geliştirmeye başladılar. Eğer devlet desteğini alıp bu projelerini hayata geçirebilirlerse, Türkiye Avrupa’nın bisiklet üretim merkezi olabilir. Ve üretim vadisi artık yavaş yavaş lugatta yerini almaya başladı bile.

4–7 Eylül tarihleri arasında Almanya’da 28. si düzenlenecek dünyanın en saygın bisiklet fuarına, bu yıl Türkiye’den 8 üretici firma katılacak. Dileğimiz yurt dışındaki fuarlara katılımın tüm üretici firmalarımızla en üst düzeyde sağlanması. Üretim sektöründe birleşmeler yaşandığında, çok daha fazla verimli işlerin ortaya çıkması gayet mümkün. Yani hangi hizmetleri üretirlerse üretsinler, her iş kolunda bir üretim vadisi açma fikri oldukça cazip geliyor. Fuar Vadisi

Türkiye ve Üretim Vadisi Çalışmaları

Türkiye’nin üretim alt yapısına baktığımızda, pek çok alanda çok geniş üretim faaliyetleri yapıldığını ve her yıl ülke çapında ve dünya genelinde bu ürünlerin satış ve pazarlama işlerinin yapıldığını biliyoruz. İhracat kapasitesi her yıl artış gösteriyor.

Özellikle devlet desteğini alan firmaların üretim hacmi oldukça yüksek. Bu destekler sayesinde dünya çapında çok başarılı işlere imza atılabilir. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı DOKA, Ordu ilinde Çikolata Vadisi kurma projesini başlattı bile. Yakında yapımı tamamlanacak olan projede 34 üretici firma bir araya gelerek üretim yapacak. Ayrıca butik işletmeler ve ürünlerin satılacağı dükkânlar da proje dâhilinde yer alıyor.

Böylece hem üretim, hem ihracat hem de turizm gelirlerinin yükselmesi hedefleniyor. Tesiste üretim ve satış bölümü olacak. Bir kısımda üretim gerçekleştirilirken bir diğer bölümde de satış merkezi kurulacak. Böylece üretim ve pazarlama tek bir noktadan sağlanacak.

Türkiye’nin Bir Silikon Vadisi Neden Olmasın?

Silikon vadisini pek çoğumuz duymuşuzdur. Dünyanın teknoloji kalbi olarak tabir edilen Silikon Vadisi, Amerika’nın Kuzey Kaliforniya eyaletinde, Santa Clara vadisinde yer alan teknoloji üssüdür. Kurulmasındaki en büyük etken de Stanford Üniversitesi’dir. Silikon vadisinde Türk firmalar da faaliyetlerini halen sürdürüyor.

Facebook, Google, Apple, Elon Musk’un şirketleri Silikon vadisinde bulunuyor. Silikon vadisinin olduğu alan, 2. Dünya savaşı sırasında tamamen meyve bahçesi iken bugün dünyanın teknoloji kalbi olarak hizmet veriyor. Silikon Vadisi, üretim vadisi projelerinin bir numaralı ismi.

Peki, neden Türkiye’nin de Silikon Vadisi benzeri bir üretim yeri olmasın. Aslında bu imkânsız bir hayal değil. Gelen talepler doğrultusunda, uygun alanlar belirlendiğinde ve devletin de desteği ile Türkiye pek çok alanda üretim ve ihracat yapan firmaların, tek bir alanda toplanması sağlanabilir. Yani bir bölümde yedek parça üretimi yapılırken, diğer bölümde montaj işi yapılabilir. Bir bölümde de satış ve ihracat gerçekleştirilebilir. Bu sayede dünya çapındaki rakiplerle daha sağlıklı mücadele edilebilir ve pek çok konuda Türkiye söz sahibi olabilir. Yakın gelecekte üretim vadisi projelerinin hızla artmasını diliyoruz.

Üretim Alanında İş Kurmak

Sizde hem kendiniz hemde ülkemizin geleceği için üretim/imalar alanlarında yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan üretim imalat iş fikirleri adı sayfası inceleyebilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments