Hoş Geldiniz

Bu alanda amacımız; siz değerli ziyaretçilerimize İş Dünyası hakkında merak ettiğiniz birçok soruya yanıt vermemiz. Kendi sektörlerinde birbirinden uzman kişilerin desteğiyle size yanıt vermeye hazırız.

Şimdilik 8 uzmanımız sizden gelecek soruları bekliyor. Şirket Yönetimi, İnsan Kaynakları, Bayilik Franchising, İş Sağlığı Güvenliği, İşletmecilik, İş Hukuku, Kobi, Yenilenebilir Enerji ve Kripto Para kategorileri ile merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.


Soru: Merhaba,ben 31 yaşında yetkili servis ve sanayi tecrübelerine sahip oto kaportaciyim bunun yanında pasta cila,aksesuar bilgi ve deneyimlerim var,uzun zamandır planını yaptığım dükkanı buldum ancak resterasyon ve ruhsat işleri için araştırmalarım devam ediyor sizden öğrenmek istediğim aslında yasal ve piyasa gözü ile nasıl düşünülür’ün cevabı ? Biraz daha açmak gerekirse benim devren alacağım yer oto yıkama ama ben orda arabayla ilgili belki 3 4 sektörün yaptıüı işini tek adreste yapmak istiyorum çünkü genelde araç sahiplerinin birden çok istekleri oluyor konu biraz uzun ama fikrimin temelini buraya da atmak istemiyorum 🙂
*Müşteri kaza yaptı veya çürük vuruk işlerini yaptrmk istiyor (BU KAPORTA İŞİ)
* Aynı veya bir başka müşteri de pasta cila & boya koruma vs istiyor
* Dükkan yıkama detaylı temizlik yeri olsada bu işlere de müsait
*Aksesuar malzemeleri satışı ve montajı da orda isteğe özel yapmak istiyorum
SORUM ŞU ; Dükkanın ismi kaporta mı aksesuar tarzında mı yoksa tuning gibi mi olmalı veya örnek veriyorum ismi(( + )arabacım )
olsa bütün bu işlerin tek adreste olduğunu insanlar hoş karşılar mı yasal durumu nedir kafamda deli sorular :))

Rıdvan K.

Cevap: Merhaba, öncelikle yeni işinizde başarılar diliyoruz. Sorunuza objektif bir gözle yanıt vermek gerekirse; eğer bir işletme çatısı altında birden fazla iş modelini gerçekleştirecekseniz ve bu iş türü otomotivse bizim önerimiz …. garaj olacaktır.

Elbette sizi yönlendirmek istemeyiz, ama genelde ülkemizde bu tip iş modelini yapan işletmelerde örn: Ankara garaj, 34 garage, Tuning oto garajı gibi vb. isimler kullanılmaktadır.


Soru: Öncelikle selamlar benim sorum şu, benim bir iş fikrim var örneğin yiyecek içecek tarzında bir dosyam var. logo hakkım isim hakkım tasarım hakkım, konsept hakkım herşeyi resmi olarak aldım. ve hepsi benim adıma. ama iş yerimi açacak bütçem yok. yinede bayilik verebiliyormuyum ? teşekkürler

Kadir K.

Cevap: Merhaba, bayilik vermek için (şayet resmi bir lisans vb. bir durum gerekmiyorsa) herhangi bir yasal zorunluluğunuz yoktur. Unutmamanız gereken en önemli nokta: bayilik vereceğiniz kişi yada kuruma karşı bir güven havası yaratmak için, resmi bir şirket olmanız oldukça önemlidir. Eksik bütçeniz ile ilgili olarak da, yeni bir yatırımcı bularak ilerleme kaydedebilirsiniz. Bu aşamada Kobi Vadisi’nin sunmuş olduğu: yatırımcı bul sayfasını incelemenizi öneriyoruz.


Soru: İyi çalışmalar işletme lisans mezunuyum. 25 yaşındayım. Şuan parekende sektöründe çalışıyorum. Kendi işimi kurmak en büyük hayalim. Ne tür yol izlemeliyim.

Mesut K.

Cevap: Merhaba,

sizin yaşınızda biri için gerçekten en doğru sorulardan biri.

Ünv. mezunu olmanız elbette iş kurma aşamanızda size birçok desteği olacaktır.

Fakat dürüst olmakta fayda var, şayet bu yaşınıza kadar iş kurmadıysanız bundan sonraki süreçte kararsızlık içerisinde olabilirsiniz. sebebi ise, genellikle genç girişimciler 18-23 yaşlarında daha cesur hareket ederek yollarını çizebilirler.
ama elbette her yaşın ayrı bir güzelliği var. Bu yaşlarda tıpkı evlilik kararları gibi, düşüncelerin ve fikirlerin tam doğru noktaya ulaştığı girişimcilik için dopru zamanların olduğu bir dönemdir diyebiliriz.
Bizim size en büyük önerimiz; en az 10 kez düşünün ve önce şuna karar verin: hangi sektörde rol alacağım (hangi işi yapacağım değil)?

Size uygun olan sektörü seçtikten sonra ilk etapta genel bir izlenim ile sadece bulunduğunuz şehir değil, ülke genelinde hangi iş modellerinin trend olduğunu araştırın.
Sonrasında şayet belirli bir sermayeniz var ise imkanlar dahilinde bayilik veren firmaları araştırın.
Yerel işletme mi yoksa bayilik sistemi mi hangisi size cazip gelecek bunun kararını verin.

elbettte bundan sonraki süreçler sizin iş gücünüze, sermaye yapınıza, ekibinize göre değişkenlik gösterecektir.

Özetle, yeni bir iş kurma düşünceniz çok güzel. fakat sadece kısa planda değil uzun vadede bir fizibilite çalışması yaparak sadece bugünkü duygularınız ile değil, geleceği de hesap ederek adım atmaya başlayın.


Soru: Bir internet sitesi kurup şirket açmak istesem muhtemelen ne kadar maliyetim olur

Cevap: Merhaba,
öncelikle birçok kişinin merak ettiği örnek bir soru sorduğunuz için teşekkür ederiz.
Özellikle belirtmek isteriz ki, internet projeleri(bilişim-yazılım sektörü) özellikle son 5 yıllık dönemde ülkemizde çok ciddi bir yatırım alanına sahip.
Ama unutmamanız gereken en önemli nokta, şu anda ilettiğiniz soruda bir internet mecrası facebook da bir internet mecrası ?
Yani özetle, internet üzerine bir projeniz var ise bizim ilk önerimiz, iyi bir fizibilite ve ar-ge ile bu yola baş koymanız. Sebebi ise, milyonlarca rakibinizin olması. Ama gerçekten mükemmel bir fikriniz var ise, DURMAK YOK YOLA DEVAM…
Bir internet sitesinin ilk kurulum maliyeti sadece 100 tl civarıdır. (domain + hosting ücreti)
Bu rakam dünya genelinde yer alan hemen her web sitesi için aynı durumdadır. Fakat iş yazılım, tasarım, modelleme, pazarlama, reklam, tanıtım, özel sunucular, güvenlik önlemleri vb…. girdikçe milyon dolarları bulmaktadır. Bu konuda birazda iş size düşüyor. Yani, ilk girişim zamanlarında ortalama 2-10 bin tl arası bir bütçe ile çalışmalara başlayabilirsiniz. ardından hedeflemenize ve bütçenize göre bu rakamlar gittikçe artacaktır.
Ofis konusu ise; Örneğin istanbul bostancı da bir ofis kiraladınız. İçini hazırladınız, bir personel işe başladı, muhasebe çalışmaları, şirket açılışı, amortisman giderleri vs… derken 1 aylık süreçte ortalama 10-20 bin tl arası bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır. elbette bu konu göreceli.

Umut ediyoruz bir nebze size destek olabilmişizdir.

Saygılarımızla.


Soru: merhaba
bir iş fikrim var ve bana yatırımcı lazım. üretim yapacağım şey bi tür dondurma ki türkiyede ilk olacak bu nedenden patent yapamıyorum. peki sorum şu ki nasıl iş fikrime güvenli bir şekilde yatırımcı bulabilirim?
Teşekkür ederim

Cevap: Kobi Vadisi’ne göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
Yatırımcı aramakta olduğunuz fikriniz ile ilgili yapmanız gereken tek içerik; Yatırımcı Bul sayfamızı ziyaret ederek, detaylı bir şekilde tüm içeriklerinizi eklemeniz gerekmektedir.
İlan kaydı tamamlandıktan sonra, gerekli kontroller yapılarak en kısa sürede yayına alınarak tarafınıza bilgi verilecektir.
Saygılarımızla, iyi günler.


Soru: merhaba. Bir süredir aklımda olan denizci mesleği hakkında bilgi ve varsa önerilerinizi almak istiyorum. Internet ortamından sağlıklı bilgi edinemedim. Çok iyi diyen de var amann! Diyen de. Bu mesleğin beni etkilemesinin iki büyük nedeni var. İlki vaad edilen dolar bazında maaş ikincisi uzun süreli yolculuk. Bildiğiniz yurt dışı gemileri var mı  hani bi sefer 3 4 ay sürecek olan. Güvenilir olan. Bazı denizcilik firmaları maliyeti 2000 2500 tl olan gemi adamı cüzdanını satmak için böyle ilanlar veriyor diye duydum.. benim çalışmak istediğim gemi maaşı ve çalışma şartları iyi olsun yolculuk süresi hiç önemli değil. 1 ay 3 ay 8 ay fark etmez.

Cevap: En sağlıklı başvuru İŞKUR üzerinden gerçekleşecektir. Güvenli bir biçimde işe girmeniz için denizcilik alanındaki iş arayışınızı halen kaydınız yok ise İŞKUR a kayıt olarak uluslararası prosedürleri uygulayan Resmî bir kurum aracılığı ile sürdürmenizi öneririz. Size atanacak olan Meslek Danışmanınız ile birlikte iş arayış sürecinizi belirler, görüşmeler yapar ve yine işe giriş aşamanızda Resmî prosedürler İŞKUR aracılığı ile gerçekleşir.

Ayrıca belirtmek isteriz ki; Kobi Vadisi İnsan Kaynakları platformunda yer alan Türkiye genelinde bulunan birçok denizcilik firması iş ilanları vermektedir. Müsait olduğunuzda da göz atarsanız mutlak suretle size yardımcı olacaktır. Ayrıntılı bilgi için: Gemi İş İlanları


Soru: Merhabalar. sadece filo çalışmak için fabrika açısından sanayileşen ve kiralık araçların çoğaldığı bir ilde oto servisi açmak istiyorum . nasıl finansör bulabilirim

Cevap: Kobivadisi.com’a göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.

Yatırımcı aramakta olduğunuz projeniz ile ilgili yapmanız gereken tek içerik; Yatırımcı Bul sayfamızı ziyaret ederek, detaylı bir şekilde tüm içeriklerinizi eklemeniz gerekmektedir.

İlan kaydı tamamlandıktan sonra, gerekli kontroller yapılarak en kısa sürede yayına alınarak tarafınıza bilgi verilecektir.

Saygılarımızla, iyi günler.


Soru: Genç bir girişimci olarak bir is yapmak istiyorum ne yapacagima karar veremiyorum.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.
Eminiz son birkaç yıldır sizin gibi bu soruyu soran birçok genç girişimci mevcut. Fakat genellikle herkesin aklına ilk gelen ya yeni bir işyeri açmak yada hazır bir işe girip çalışmak.
Yeni bir iş yapmak isteyenlerin aklına ilk gelen seçenekler: cafe açmak, oto yıkama açmak veya e-ticaret işi yapmak ?
bu durum gerçek olduğu kadar, bir o kadar da vahim esasında. Sebebi; koskoca T.C.’de sanki farklı bir iş yokmuş gibi yeni girişimcilerin aklına benzer iş modelleri gelmektedir. Bizim size özetimiz yeni bir iş yapmadan önce iyi bir fizibilite yapmanız. Bulunduğunuz bölgenin kapsamlı bir analizini yaparak ona göre adım atmanız. Elbette herkes yüksek karlı, uzun vadeli işler yapmak istiyor. Ama gerçek olan birşeyi de es geçmemek lazım: ekmek aslanın midesinde…..

Bizin size öngörümüz:

  1. Kobi Vadisi iş fikirleri sayfasını sürekli olarak takip etmeniz.
  2. herhangi bir yapacağınız işe karar verseniz de, müşteri devamlılığı olan, tabela değeri oluşacak yenilikçi iş fikirlerine göz atmanızdır.

Umut ediyoruz bir nebze olsun yardımcı olabilmişizdir.

Soru: Merhabalar benim bir konuda bilgiye ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Konu şu;ben yurt dışında hublot marka saat mağazası açmak istiyorum bunun için nasıl bir yol takip etmeliyim? Kimlerle irtibata geçmem gerekli?

Cevap: Merhaba,

öncelikle şunu belirtmek isteriz ki (birçok ülkede) yurtdışında bulunan çalışma modelleri ağırlıklı olarak franchise iş modelini içermektedir.

ve böyle bir durumda da ticaret yapacağınız ülkede ilgili markanın genel merkezine ulaşarak franchise talebinde bulunabilirsiniz.

marka yetkilileri birçok konuda size bilgi vererek gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.


Soru: Günlük cirosu yaklaşık  2.000-TL olan yeni ve konforlu bir işletme (DÖNER BAYİ) için istenen 100.000-TLdevir fiyati uygun mudur?
Bu 100.000-TL için bankadan kredi almak mı yoksa ortak almak mı daha uygun olur?
Yaklaşık cirosu 2.000-TL ile 100.000-TL kredi taksiti aylık muhtemelen 3.000 x 60 aylık geri ödemeli kredi ve diğer işletme gideri  (kira eleman fatura vs.) ödenir mi? Böyle bir GİRİŞİMCİLİK makul ve mantıklı mıdır?
Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Saygilarimla

Cevap: Merhaba,
Kobi Vadisi’ne göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
Sorularınıza elimizden geldiği kadar piyasa nabzınca cevap vermeye çalışacağız.
100.000 TL devir parası gayet uygun. (lakin gerçekten son 3 aylık süreçte günlük 2.000 TL ciro yapıyorsa)
Eğer iyi bir sözleşme yapıp, vergi levhasına da %50 adi ortaklık alırsanız ve noterden de tasdik ettirirseniz ortaklık daha mantıklı gözüküyor. Kredi ise aralık 2019 tarihleri için oldukça faizi yüksek bir dönem.
Bizim yorumumuzla girişimcilik, her zaman kazandırır. Ama en ama en önemli konu iyi bir analiz ve fizibilite çalışmasıdır. Yani herşeyi bir kenara bırakın, siz bir müşteri gibi bahsettiğiniz işletmeyi birkaç gün aralıksız olarak ziyaret edin. O popülasyonu görebiliyorsanız, zaten beklemeniz hatadır. Ama dediğiniz gibi, amortisman giderleri oldukça hassas bir konu. Kredi konusunda tekrar söylemekte fayda var, bu tarih aralığı için oldukça yüksek. Ama yarın faiz oranlarında her an ciddi düşmeler veya yükselmeler de yaşanabilir.
Ortaklık konusunda da iyice analiz edin, şayet düşünürseniz. Karşınızdaki kişi, ilk etapta çok sıcak olabilir. Ama bir zaman sonra herkesin ve her konunun ciddiyeti daha çok ortaya çıkar.


Soru: Yeteneğime göre iş yapmak istiyorum/ kendi işimin olmasını istiyorum. Parasal yönden sıkıntım var yemek yapmayı sevdiğim için evimde son yılların popüler olan youtube kanalında video çekip atmayı düşünüyorum fakat onlardan nasıl ayrı olup ilgiyi kendime çekebileceğimi bilmiyorum ve bu konu da danışmak istiyorum.sizce bir kız diğer kızlardan nasıl ayrıt edilebilir ?

Cevap: Sevgili ziyaretçimiz;
Öncelikle büyütmeyi düşündüğünüz ve ilerlemek istediğiniz iş sektörüne karar vermelisiniz. Hangi işin size ve evinizde büyütmeye uygun olup olmadığını belirlemek ise tamamen sizin becerilerinize, eğitiminize ve boş vaktinize bağlıdır. Günümüzde Home Ofis İşler oldukça popüler durumdadır ve birçok alternatif bulunmaktadır.
Karar verme aşamasını tamamladıktan sonra,yürütülecek işin nasıl bir ortam gerektirdiğine dikkat edin. Evinizin kullanıma en uygun alanını ofis olarak seçebilirsiniz.
Kendinizi tanıyın.
Bulunulan ortamda kedini iyi hissetmek, iş motivasyonunu üst düzeyde tutarak iş verimini de maksimum seviyede artırır. Sizi nelerin rahatsız ettiğini, nelerden ve nasıl ortamlarda çalışmaktan keyif aldığınıza iyi karar verin.
Çalışma ortamında sizi rahatsız edecek, dikkatinizi dağıtabilecek tüm unsurlardan kaçının. Örneğin fazlalıktan hoşlanmıyor, sade bir ortamda bulunmak sizi rahatlatıyor ise çalışma alanınızda minimum eşya kullanımına özen göstererek işiniz için daha verimli bir ortam oluşturabilirsiniz.
Büyütmek istediğiniz işe aktif olarak devam ediyorsanız evinizi gerekli unsurlara göre uyarlamanız gerekmektedir. Henüz bir karar almadıysanız evinizde bulunan alternatiflere göre işinizi seçebilirsiniz.
Dikkat edilmesi gereken en önemli şey, oluşturduğunuz ortamın sizi günlük ev yaşantınızın dışında tutarak işinize adapte edecek durumda olmasıdır.

Saygılarımızla.


Soru: Bayilik almak için neler gerekli

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, ilginiz için teşekkür ederiz.
Sizinde takdir edeceğiniz üzere, sorunuz oldukça geniş bir kapsama sahiptir.
Bayilik veren firmalar genellikle bu soruyu böyle yanıtlar:
Bayilik açılacak olan işletmenin konumu ve büyüklüğü
Çalışacak olan personel sayısı
Yatırım bütçeniz
Doğru sektördemisiniz
Yatırım yapacağınız bölge doğru bölgemi?
vb. daha birçok soruya karşı soru ile yanıt bulabilirsiniz.
Sizleri daha doğru bir şekilde yönlendirebilmek adına bayilik başvurusu yapacağınız firmadan doğru içerikleri almanız en doğru olandır.
Ama yinede tarafımızdan hazırlanan; Bayilik Fiyatları adlı makaleyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Saygılarımızla.


Soru: kahve şahane firması adı altında çanakkale 17burda avm de 6 m2 lik yer açsam kar marjım olur mu acaba

Cevap: Sizlerinde bildiği üzere kahve zincirleri bayilik / franchising sistemi, artık Türkiye genelinde fazlasıyla oturmuş bir iş modelidir.
Birçok kahve markası, avm’lere özel kiosk tarzında konsept sunmaktadır. Bu iş modelini güzel bir sunum ile Türkiye genelinde bulunan herhangi bir avm’ye sağlarsanız rahatlıkla işletme açmanıza müsaade alabilirsiniz.
Çanakkale hem yerel kitlesiyle hemde sürekli yerli turist alan bir şehir olduğundan böyle bir yatırım yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.
Bilmenizde fayda var; yapacağınız yatırım ile sadece kar elde etmekle kalmazsınız, aynı zamanda sonraki süreçte de devir etme durumunuzda yüksek kar marjı ile satış sağlayabilirsiniz.
Avm iş yeri açılış maliyetleri ilk kurulum aşamalarında sokak/cadde işletmelerine göre biraz yüksek olabilir, ama içiniz ferah olsun. Öngörümüz ortalama 6 aylık süreçten sonra rahatlıkla kar durumuna geçebilirsiniz.

Soru: Merhaba, yurt dışına tedarikçi olacak bir firma kurmak istiyorum. Fakat yurt dışında sağlam güvenilir bir şirket yada şahıs tanımıyorum. Ayrıca yurt dışında ürün çıkarırken her iki ülke için gerekli prosedürleri doğru ve sağlam şekilde nerede öğrenebilirim. Teşekkürler

Cevap: Mehmet bey merhaba, sorunuz için teşekkür ederiz.
Dürüst konuşmak gerekirse sorunuza %100 net doğru cevabı veremeyiz ama elimizden geldiğince bilgileri paylaşmak istiyoruz.
Öncelikle bunu net olarak bilmelisiniz ki; yurt dışı ile ticaret yapmanız için sadece Türkiye değil ticaret yapacağınız diğer ülkenin ticari şartları ve gümrük işlemlerine hakim olmakla beraber diğer ülke de yer alan gümrük işlemlerini takip edecek oranın kanun ve koşullarını iyi bilen kişi kurumlarla çalışmanız gerekmektedir.
Çünkü uluslararası ticarette olan koşullar ve şartlar yerel pazar gibi değildir.
Şu an birçok büyük şirkette (ithalat ihracat yapan) üniversitenin uluslararası ticaret vb. bölümünden mezun birçok kişi çalışmaktadır.
Bizim size önerimiz farklı bir ülke ile ticarete başlamadan önce, hangi ülkeler ile ticaret yapacağınıza karar verin. Ardından o ülkede bu işlemleri yöneten danışmanlık firmaları/gümrük firmaları ile ön görüşme yapın. Daha sonrasında aranızda sözleşme imzalayarak yatırım yapmanızı tavsiye ederiz.


Soru: Arkadaşımla ortak bir kafe açmayı düşünüyoruz. Bu ortaklığın hukuki prosedürü nasıl olmalıdır?

Cevap: Mehmet bey merhaba, sorunuz için teşekkür ederiz.
Şahıs veya ortak iş kurma aşamasında, şirket kurma aşamaları standart bir prosedürle başlamaktadır.
Bu işletme ister cafe olsun ister market olsun hiçbirşey değişmez.
Yapmanız gerekenler:
Firmanız için şirket kurma aşamasında bir muhasebeci ile anlaşın. Muhasebeciniz sizden yapılacak işin içeriği hakkında detaylı bilgiyi alacaktır. Sonrasında muhasebecinize siz ve ortağınız vekalet vererek şirket kurma ve sonraki süreçte bu şirketin mali işlemlerini devam ettirmeye yetkili kılmak için noter kanalı ile vekalet hazırlarsınız.
daha sonrasında muhasebeciniz size bu soruyu sorar: şirket tipi hangisi olsun.
Adi ortaklık, Limited şirketi veya Anonim şirketi.
(muhasebecinizin sizi yönlendirmesiyle doğru olan seçilir)
Örneğin, Limited şirketi kurmayı seçtiniz. Bununla ilgili prosedürleri yapılması gerekir. Ticaret odası kaydı, vergi dairesi kaydı vb.
birkaç günlük çalışma sonucunda tüm işlemler biter. siz ve ortağınız bir şirketin hissedarı olmuş olursunuz.
yasal olarak süreç bu şekilde başlar. Hisse payınıza göre Örneğin %70 – %30 veya %50 – %50 olarak şirket ortağı/hissedarı olursunuz.


Soru: Bir fikrim var dunyada yok satmak istiyorum alici bulamiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim Teşekkürler

Cevap: Kobivadisi.com’a göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
Yatırımcı aramakta olduğunuz fikriniz ile ilgili yapmanız gereken tek içerik; Yatırımcı Bul sayfamızı ziyaret ederek, detaylı bir şekilde tüm içeriklerinizi eklemeniz gerekmektedir.
İlan kaydı tamamlandıktan sonra, gerekli kontroller yapılarak en kısa sürede yayına alınarak tarafınıza bilgi verilecektir.
Saygılarımızla, iyi günler.

Soru: Merhabalar

Şu anda kripto para yatırımı yapılmalı mı? eğer yapılacaksa al sat şeklinde mi uzun vadeli yatırım mı önemli ? binlerce kripto para var hangisine yatırım yapacağımızı nasıl bileceğiz son olarak da güvenlik açışında cüzdan sahibi olmak mı gerekiyor.  teşekkürler

Cevap: Merhaba,
Kripto paralar, 2017 gösterdiği yüksek performanstan sonra, 2018 yılını ağır bir kayıpla kapatıyor. Kripto para piyasasının lokomotif coini olan Bitcoin, düşüşü ile beraberinde tüm alt coinlerde büyük düşüşlere neden oldu. Kimisi bu düşüşü fırsat olarak görürken, kimisi de piyasanın bittiğini düşünmektedir. Şu an kripto para yatırımcıları, ellerinde tuttukları coinleri uzun vadeli olarak beklemeye geçti. Piyasanın nasıl bir yol izleyeceği hakkında net bilgi yok ama geçmiş yılların grafiğine bakıldığında, fiyatları yüzdesel olarak incelendiğinde, daha önce de bu oranda düşüşler ve sonradan yeni toparlanmalar yaşamıştır ama 2018 yılında rakamsal olarak fiyatlar çok yükseğe çıktığı için, düşüş maalesef psikolojik olarak yatırımcıların gözünü korkutmuştur özellikle piyasaya 2017 sonu ve 2018 başlarında girenler için şok etkisi oluşturdu. Şuan için yapılacak en uygun şey, projesi ve ekibi sağlam coinleri tespit edip, kendinize bir sepet oluşturmanız. En az 4-5 coin belirleyip, uzun vadeli olarak yatırım yapabilirsiniz. Uzun vadeli yatırım yaparken, elinizdeki coinlerin günlük fiyatlarını her gün not edin, piyasa göre sürekli iniş ve çıkışlar yaşayacaktır. Gün içinde bile sürekli iniş ve çıkışlar saatlik olarak değişmektedir. Eğer ani bir çıkış görürseniz, elinizdeki coinlerin bir kısmını ! satıp, tekrar gün içinde normal seviyesine geldiğinde tekrar alırsanız, elinizdeki coin adedini çoğalmış olursunuz. Bu sayede hem uzun vadeli olarak beklemiş olur, hemde ani çıkışları yakalayarak, al sat yapıp elinizdeki coin adedini çoğaltıp, daha fazla kazanabilirsiniz. Kripto para piyasası bitmez ama sadece yöne nereye olacak onu zaman gösterecek.


Soru: 2017 ripple 30’a katladı. lumen 20’ye katladı. ben bunları kaçırdım, alamadım. 2018 yılında bu tarz performans gösterecek coin’ler hangileri olabilir.

Cevap: Şuan coinmarketcap sitesinden baktığınızda yüzlerce coin ve milyonlarca yatırımcı mevcuttur. Bazı coinler yükseliş trendine girdiği gibi bazılarıda ani iniş ve çıkışlar göstermektedir. Ripple haber kaynaklı bir çıkış yapmış olsada yıl içinde çok yüksek noktalar geldiği gibi aldığınız seviyeden aşağıya düşmeside yüksek bir ihtimal. coin yatırımı yaparken, o coinin amacını, teknolojisini, ekibi, piyasa fiyatı, beklentileri gibi etkenler ile değerlendirmeniz lazımdır. Şuna şahsi görüşüm, 2018 yılında yükselecek değerlenecek coinler olarak merkeziyetsiz borsa kurma planı olan waves, komodo (kmd), yeni bir coin olan çin merkezli lomocoin (lmc)  coin, ucuz ve hızlı transferlerde ön plana çıkan doge gibi coinler, 2018 yılında bitcoinden daha fazla değer getireceğini düşünmekteyiz. Tavsiye olarak sitemizde bulunan 2018 yılında öne çıkacak altcoinler hakkındaki makalemize bakabilirsiniz. Makalemiz sürekli güncellenecektir. Çok hızlı değişen altcoin piyasasında en hızlı ve güvenilir bilgiyi sitemizden bulabilirsiniz.


Soru: şu anda 16.000 usd seviyesinde, almak için tedirginim. 1000 usd param var bitcoin alsam mı?

Cevap: 2017 yılında bitcoin en üst seviyesi olan 20.000 dolar seviyesine gördü. Aralık ayında ani düşüş yaparak 12.000 dolar seviyelerine gelerek büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu. özellikle yatırımcılarında bir güven kaybı oldu ama Ocak ayına girdiğimiz şu 6 gün içinde tekrar yükseliş trendine girdi. ayrıca dünya genelinden büyük yatırımcıların da bitcoin aldığı haberlerinin yayılması tekrar milyonlarca yatırımcısı bulunan bitcoine geri dönüşler başladı. şuna $284.636.724.750 gibi milyar dolarlık bir para yatırılmış bulunmaktadır bitcoine. Domanince oranı denen tüm kripto paralara yatırılan miktarın yüzde 36 oranında ki yatırım bitcoin de bulunmaktadır. kalan %64 kısmında diğer 1384 adet farklı altcoinde bulunmaktadır. 2018 yılında yatırımlar daha çok altcoinlere kaymaktadır. çünkü altcoinlerin çıkış oranı bitcoinden daha fazla olduğu için yatırımcılar artık altcoinlere yönelmektedir. Altcoinler de yaşanan olumsuz piyasa veya kar satışlarından sonra yatırımcılar güvenli liman olan bitcoine geçmektedir. Hem yeni yatırımcıların gelmesi, hemde altcoinlerden olumsuz piyasa olaylarından sonra insanların bitcoine dönmesi, 2018 yılı içinde bitcoinde ani dalgalandırmalar yapacaktır. 2018 yılının ilk 6 gün ki performansına bakarak yıl boyu çıkış trendine gireceğini öngörmekteyiz.  özelikle 20,000 dolar seviyesi çok kritik bir seviye olacaktır. 31 aralıkta 12755 dolar olan bitcoin 5 ocak tarihli verilere göre en yüksek 17705 doları görmüş. Aradaki fark 4950 dolardık. Yani aralık ayında 1 Bitcoin alan biri Dün bunu satmış olsaydı 4950 dolar gibi büyük oranda kar elde edecekti ve her geçen gün bunun gibi yüksek karlı işlemler gerçekleşmektedir. 16000-17000 dolar seviyeleri almak için uygundur. yatırımlarınızı en az 6 aylık planlar halinde yapmanızı öneririz. Sitemizden Kripto paralar hakkındaki güncel makalelerimizi takip edebilirsiniz. Ayrıca daha önce yayınlanmış olan 2018 yılı için bitcoin hakkında ki makalemizden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. iyi günler dilerim.

Soru: Müşteri ilişkileri yönetimi uygularken bir işletme daha fazla müşteri yerine neden daha az müşteri isteyebilir ?

(Merve Y.)

Cevap: Sosyoekonomik düzeyi yüksek ve buna göre harcama yapan daha az müşteri, daha fazla sayıda ama miktar olarak da az harcama yapan daha çok müşteriden daha iyidir.

Şöyle düşünün; 10 müşteri 50 Tl lik harcama yaparken, 1 müşteriniz 500 tl’lik harcama yapıyorsa o tarz müşterileri tercih edersiniz

Uzun lafın kısası, sürümden kazanmak yerine hedef kitlenizdeki müşteri portföyü ile çalışmayı tercih edersiniz.


Soru: merhaba, ben genç bir girişimci adayıyım. içerisinde pet shop cafe alanı ve pet kuaförü olan bir işletme açmak istiyorum. ataşehir bölgesinde ya da kadıköy bölgelerinde işletme açmayı düşünüyorum. Bunun için neler yapmalıyım. ? nerelerden izin almalıyım? bilgi verirseniz çok sevinirim.

(Gülseli B.)

Cevap: Merhaba, konu hakkında size detaylı vermek için web sitemizde yer alan içerikleri belirterek yardımcı olmak isteriz.

Öncelikle; petshop açmak adlı iş fikri hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Ardından işyeri açmak hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.Son olarak, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan petshop iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.


Soru: Merhaba,
Özellikle kurulu iş için ortak arayanlara nasıl güvenebiliriz. Karlı işi olan niye ortak arar. Bir iş ortaklığında dolandırılmadığımızı nasıl anlayabiliriz. Ortak olunan işin batma aşamasında mı yoksa gerçekten kar eden bir yer mi olduğunu nasıl anlayabiliriz. Sonuçta düşük bütçeye sahip olduğumuz için (40-50 bin) bu paramızı da batırmak istemeyiz.

Cevap: Merhaba,
sorunuz gerçekten çok orijinal ve birçok insanın merak ettiği bir unsur.
biz sorunuza tamamen doğal bir şekilde cevap vermek istiyoruz:
Bir şirketin ortak aramasının en ana sebeplerinden bir tanesi: faaliyetlerini arttırarak, vizyonunu geliştirerek kazancının daha üst seviyelere çıkma çalışmalarından bazılarıdır.
ve bir şirketin ortak araması her zaman onun işlerinin kötüye gidiyor ve şirketin zor durumda olduğunun anlamına gelmemektedir.
dolandırıcılık ile ilgili olarak; yapacağınız yatırıma adım atmadan önce her şeyden ziyade kendi gözünüz ve tecrübenizle iyi bir fizibilite yapmalısınız. bir şirketin sağlam ve güvenilir olduğu son 3 ve 6 aylık gelir gider dengesinin araştırılması bu şirketin güvenilir ve mali yönden çıkmazda olmadığını büyük bir ölçüde gösterir.
batma aşaması ve karlılık ile ilgili; bir şirketin kendi imkanları ile elde ettiği kar, marka bilinirliği, rekabet gücü vb. unsurlar, bu şirketin yönetici ve sahiplerini tatmin etmediği için yelpazesini genişleterek yeni yatırımcılar arayıp karlılığını arttırmak istemesi en temel sebeplerden birisidir.
paranızı batırmamak ile ilgili; şirketin mutlaka muhasebe kayıtlarından ve mali datalarından kurulduğu ilk günden bu yana tüm detaylarını uzman bir kişiye inceletmenizi öneririz. (şirket denetmenleri, bilirkişiler, farklı muhasebeciler vb.).
Bizim size ve siz gibi yeni bir ortaklık arayışında olan herkese önemle tavsiyemiz: ortaklığa adım atarken elbette çok fazla dikkatli olun. iyi bir araştırma yapın. mantıklı gördüğünüz iş modellerine adım atın. ama unutmayın: keşke dememek içinde, bazen cesaret almak gerekir.


Soru: Baharat işi ilgili yaklaşık 6 ay önce bir mağaza açtım. Fakat işlerim şu anda düşük. Yeni bir mağaza olduğunu bende biliyorum ama kara geçemiyorum bir türlü. Acaba bu aşamada bana ne önerirsiniz?

Cevap: Merhabalar
Baharat mağazanızı açtığınız zaman muhtemelen reklam, lokasyon ve fizibilitenizi yaptığınızı varsayarak yapacağım tavsiye şudur.
Açtığınız işletmenin reklamını ve pazarlamasını yaptığınız halde istediğiniz cirolara ulaşamıyor iseniz, 6-7 ay içerisinde zarar ediyor ve kara geçmiyor iseniz alacağınız radikal bir karar ya işletmeyi kapatmaktır yada iş kolunu değiştirmektir.
Benim tavsiyem işletmeler yeni doğan bebekler gibidir. Birden koşmasını bekleyemeyiz.
Sizin işletmeniz şuan emekleme dönemindedir.
Biraz sabır ve özverili olmanızı tavsiye ederim.
Bol kazançlı günler dilerim…

Soru: Merhaba, mailime sponsorluk arayışımı karşılamak isteyen bir firma olduğuna dair mail aldım fakat sitenize girdiğimde bu firmanın başvurusunu görüp iletişim kuramıyorum. Yardımcı olur musunuz?

Cevap: Merhaba,
Kobi Vadisi’ne göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
Üzülerek belirtmek isteriz ki, ilanınıza spam (sahtekarlık) başvuru yapılmıştır. ve sizin güvenliğiniz açısından herhangi bir tehlike yaşamamanız adına bu başvuru tarafımızdan silinmiştir.
Sizin gibi diğer üyelerimize de en iyi şekilde hizmet verebilmek için, bu kontrolleri sürekli olarak yapmaktayız. Konu hakkında ayrıntılı bilgiye Yatırımcı Arayanların Sıkça Sorduğu Sorular destek sayfasını inceleyebilirsiniz.

Saygılarımızla.

Soru: Merhaba ben şu anda Ankara da oturuyorum devlet destekli para alabiliyorum projem hazır yeni bir yaşamda seçebileceğim ve taşınabileceğim yeni bir yer arıyorum enerji rüzgar tribünü size göre en uygun nereye kurmam olur. Yaklaşık yatırım bütçemiz 500.000 TL

Cevap: Merhaba değerli okurumuz. Kobi Vadisi’ne gösterdiğiniz ilgi için size teşekkürlerimizi sunarız.
Öncelikle geleceğin yatırımı olarak en mantıklı yatırım türünü seçtiğinizi bilmenizi isterim. Türkiye’de şuan için Rüzgar Enerji Potansiyeli en yüksek şehirler Balıkesir, Çanakkale ve İzmir olmaktadır. Devletimiz RES projelerine verdiği teşviği oldukça arttırmış durumda. Önümüzdeki 10 senelik dilimde gördüğünüz tüm dağlarda rüzgar enerji santralleri görebilirsiniz. Elinizdeki yatırımınız ile RES projeleri yürüten firmalar ile ortak santraller dikebilirsiniz. Saydığımız üç şehirde 10 dan fazla yatırım yapabileceğiniz firmalar mevcut. Bu sizin için çok daha kârlı olacaktır. Çünkü RES projeleri başlı başına ulaşım, taşıma, hava şartları vb. sorunlardan ve zorluklardan ibarettir.


Soru Sor

Uzman Olun

Uzmanlarımız arasına sizde katılın, yardıma ihtiyacı olan insanlara bilgilerinizi paylaşarak onlara destek olun. İletişim