iş rehberleri

Uzun Bir Aradan Sonra Kariyer Mantıklı Mı?

(makale içeriğini okuduktan sonra, alt alanda videoyu izleyebilirsiniz)

Okul hayatı sürecinde başlayan kariyer planları iş başlangıçları ile devam ederek şartlanır insanlar. Kariyer sahibi olmalıyım işim de profesyonelleşmeliyim, kariyerimi devam ettirmeliyim gibi cümleler sürüp gider. Hayat şartları araya girer işler yarı da bırakılmak zorunda kalınabilinir. İş başlanmış tam olarak kavranmış kariyerin üst noktalarına gelme düzeyindeyken bir olumsuzluk yada zoraki durumdalar gerçekleştiğin de ise işlere ara verilmek durumunda kalınabiliniyor. İşiniz de sağlamış olduğunuz başarıdan gayet mutlusunuzdur aslında, ama oluşan koşullar sizi engeller.

Kariyer planları yapılmıştır herkes kendi kapsamın da ve iş alanında rota oluşturulmuş belki de hedeflenilen yere ulaşılmıştır. Çalışmak herhangi bir iş de başarı elde etmek insana kendini mutlu ve öz güven hissini yaşatır. Kendi gücünün farkındalığı kavuşmayı sağlar. İş yarıda bırakılmış emek verilerek oluşturulmuş kariyerden vazgeçilmiştir şartlar sebebiyle.

Hayat düzenini sağlanmış şartlar olumlu hale dönüştürüldüğü noktaya gelindiğinde ise kariyer planları yeniden akıllara düşmüş gündeme gelmiştir. Bu bir hayli zaman almış uzun bir ara verilmiş olabilir. İşinize geri dönme fırsatı çıkmış ise yada yeniden çalışma hayatına devam etme olanağı sunulmuşsa ne yapılmalıdır? İş ve çalışma hayatına geri dönmek mantıklı bir seçim olacak mı? Tekrar kariyer yapabilir miyim? Gibi sorular akılları karıştıracaktır ki bu çok normal. Her alan da her yeni gün hayatımıza yeni bir unsur şekil katmakta. Her geçen gün yeni bilgi hafızalarımıza yerleşmektedir. Bu iş ve çalışma dallarında da geçerlidir. Yeniden iş hayatına atlamak gözlerde dağ gibi büyüyecektir. Kişinin kendisiyle istişare ederek yapabileceklerinin ve yeteneklerinin sorgulanmasını sağlayacaktır. Çalışma alanına, iş arkadaşlarına ve en önemlisi işe alışabilecek miyim ikilemde kalmak çok doğal bir olay panik yapmak yersiz olacaktır. Yeni bir eşyaya sahip olduğunuz da bile gözünüzün alışması zaman alır. Hele ki iş gibi önemli alan da zamana bir hayli ihtiyacınız olacaktır.

Kim kendine inanırsa başaramayacağı ve üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yoktur. Araştırmalara göre kişinin inançlarını güçlü tuttukları alanlar da başarının kaçınılmaz olduğunu bizlere kanıtlıyor. İnsanlar düşünceden ibaret varlıklardır. Kariyer kalındığı yerden devam etmek harika bir başlangıç fırsatı olabilir. Ne kadar zaman geçerse geçsin o iş hakkında bilgi ve tecrübeye sahipse kalındığı yerden olmasa da kariyere  devam edilebilinir. Eksiklerin olması çok normal, adaptasyon sürecin olması da gayet doğal. Bunları göz önünde bulundurarak kariyer planları yenilenmelidir.

Kariyeri önemli noktalara gelinmiş ve bırakılmış yada vazgeçilmiş ise  geri dönüş yolu mantıklı olacaktır. Akıllıca bir seçim yaparak kariyer planları kaldığı yerden devam etmesi kişinin neler yapabileceğinin de kanıtı olacaktır. İnanç yüksek olduğu sürece başarı ardından gelecektir mutlaka. Çalışabilmek işin de kazanılmış başarı elde etmek kariyerin kaldığı yerden devam etmesi adına atılacak adım için yeterli sebeplerdendir.


Uzun Bir Aradan Sonra Kariyer Mantıklı Mı? adlı makalemiz ile özdeşleşen, Carol Cohen’in sunumuyla: “Kariyere ara verdikten sonra işe nasıl geri dönülür?” videosunu izlemenizi tavsiye ediyoruz. – (Video başladıktan sonra, ayarlar sekmesinin solundaki düğmeye basarak Türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz)kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Uzun Bir Aradan Sonra Kariyer Mantıklı Mı?

okuma süresi: 3 dk
0