Yatırımcı Arıyorum

Uzun Vadeli Müşteri İlişkileri Oluşturmak

Uzun vadeli müşteri ilişkileri, şirketinize sadakat yaratmak için müşterilerinizle bir ilişki kurmaya çalıştığınız anlamına gelir. İşletmenizin başarıya giden yolda alabileceği en iyi şey budur. Uzun vadeli müşteri ilişkileri, satışlarınızı artırabilir, müşteri sayısını artırabilir ve genel iş potansiyel enerjinizi artırabilir. Bu nedenle, uzun vadeli bir müşteri ilişkisi kurmaya gelince, stratejik kararlar uygulamaya başlamanız gerekebilir.

Uzun Vadede Müşteri İlişkileri Nasıl Oluşturulmalıdır?

Mevcut müşterilere satış yapmak, ilk önce yeni müşteri bulmak ve daha sonra onlara satış yapmaktan çok daha rahat ve maliyetsizdir. Muhtemelen satış huninize yeni müşteriler getirmek için zaten çok para harcıyorsunuz. Öyleyse neden bunları müşteri olarak sürdürmek ve müşteri tabanınızı büyütmek için kullanmıyorsunuz?

İşletmenizin geniş bir müşteri tabanı varsa ve bunları müşteri olarak tutarsanız, şirketiniz için gittikçe daha karlı hale gelecektir. Bu, küçük işletmenizin üstel büyümesini getirecek bir şeydir. Onunla uzun süreli ilişkiniz varsa, bir müşterinin şirkete getirebileceği olasılıkları düşünün. Örneğin; bir müşteri size güvenir ve markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi önermeye başlar.

Diyelim ki; küçük işletmenize ek üç kişi daha getirebilir. Onlarla uzun vadeli bir müşteri ilişkisi kurmaya devam edersiniz ve böylece sürecin sonuçları, ilk müşterinizle aynı ise, dokuz yeni müşteri alırsınız. Aynı matematikle devam ederseniz, neden üstel büyümeye ulaşacağınızı anlayabilirsiniz.

Uzun Vadeli Müşteri İlişkisi Kurma Tavsiyeleri

Uzun vadede müşteri tutmak zordur ancak imkânsız değildir. Bunun için yapmanız gerekenler;

Kendinizi, müşterinin yerine koyun ve müşterinizin düşündüğü gibi düşünün. Bir girişimci olarak müşterilerin birçok farklı konuda nasıl düşündüklerini bilmeniz sizin için önemlidir. Ancak bu şekilde müşteri ilişkileri programlarınızın temeli olabilir.

Müşteri sadakati oluşturmak için, uzun vadeli plan ve strateji hazırlayın. Müşterilerinizin küçük işletmenize sadakatini kazanmayı başarırsanız, mükemmel bir müşteri ilişkiniz olabilir. Yani sadece sadakat oluşturmaya başlamakla kalmayın, bu stratejik bir sorudur ve stratejik yaklaşımı gerektirir. Örneğin, müşteriniz için bir ödül düzenlemeyi planlıyorsanız (sadakati artırmanın harika bir yolu) bu planı uygulamak için doğru ödül yazılımı kullandığınızdan emin olun.

Planı ve stratejiyi uygulamaya başlayın. Uygulamıyorsanız, neden strateji ve planlara sahip olmak istiyorsunuz? Bu nedenle, müşteri sadakati ile ilgili strateji ve plan oluşturduğunuzda, uygulamaya başlamanız gerekir. Müşteri Sadakati Oluşturma Kılavuzu

Bu plan ve stratejilerin sürekli iyileştirilmesi üzerinde çalışın. Hiçbir şeyin mükemmel olamayacağını anlamalısınız. Her zaman iyileştirme olasılığı olacaktır. Bu özellikle müşterileriniz ve ne istedikleri, ne düşündükleri söz konusu olduğunda geçerlidir.

Onlarla ilk tanıştığınız andan itibaren bir şeyler satmayı beklemeyin. Birçok girişimcinin potansiyel müşterilerle ilk görüşmelerinde hata yaptığını görmekteyiz. Önce onlarla uzun vadeli ilişki kurmaya çalışmadan evvel bir şey satmak gibi bir hata yapmayın.

Statik bir teklif oluşturmayın. Onlara seçim seçenekleri verin. Teklifiniz, müşteriniz tarafından değerlendirilecek bir şeydir. Farklı seçeneklerden birini seçmezlerse veya teklifiniz farklı ihtiyaçlarına göre ayarlanmazsa, işletmenizle olan tüm ilişkileri iptal ederler.

Uzun vadeli müşteri ilişkileri kurmaya gelince sabırlı olun. Gerçekten sabrınız var. Bazen müşterilerle uzun vadeli bir ilişki kurmak, düşündüğünüzden daha fazla zaman gerektirir. Ama sizin ve küçük işletmeniz için değer.

Onlara mümkün olduğunca dürüst olun. Dürüstlüğün, müşteriniz söz konusu olduğunda ihtiyacınız olan en önemli şeylerden biri olduğunu unutmayın.

Onların arkadaşı olun. Müşterilerinizle gerçekten harika bir ilişki istiyorsanız, onların gözünde daha fazlası olmanız gerekir. Peki, şirketiniz neden onların en iyi arkadaşı olmasın? Onları, şirketinizdeki en önemli şeyler hakkında zamanında bilgilendirin. Onları sürekli bilgilendirmeniz ve müşterilerinizle iletişim halinde olmanız gerekir. Bunu yapmazsanız, sizi ve şirketinizi kolayca unutacaklardır.

Tüm iletişim araçlarınıza iki yönlü iletişim kanalları uygulayın. Muhtemelen müşterilerinizle iletişim kurmak için farklı iletişim kanalları kullanıyorsunuzdur. Ancak hepsinde iki yönlü iletişim imkânı olup olmadığını kontrol edin. Siz, müşterilerin sizinle iletişim kurmak istediklerinde de, sizinle iletişim kurma olanağına sahip olmasını istersiniz.

Potansiyel müşterilerle konuşmak için sosyal medyayı kullanın. Müşterilerle ilişkiye ulaşmak ve ilişki kurmak söz konusu olduğunda muhtemelen sosyal medyanın gücünü zaten biliyorsunuzdur. Nerede olduklarını bulun ve sosyal medya varlıklarının bir parçası olun.

Ürün ve hizmetlerinizde olası iyileştirmeler hakkında fikir isteyin. Müşterilerin sırları vardır ve onlara sormasanız size söylemezler. Şirketiniz için en büyük yenilik kaynağı olabilirler.

Müşterilerden Geri Bildirim Almak

Müşterilerinizden geri bildirim almak için anketleri kullanmaya başlayın. Müşterilerinizden değerli bilgileri almak ve stratejinizi belirlemek için anketleri kulanın. Web sitenizdeki iletişim veya geri bildirim formunu kullanın. Web sitenizdeki iletişim formu veya geri bildirim formu, sahip olmanız gereken bir şeydir. Mevcut veya potansiyel müşterinize” sizinle iletişim kurması için kolay bir seçenek sunun. Müşteri Geri Bildirim Stratejileri

Müşterilerin işletmeniz hakkında söylediklerini izlemek için bir veri tabanı kullanın. Bugün, farklı araçlar kullanarak, müşterileriniz ve şirketinizle ilgili farklı bilgiler toplayabilirsiniz. Bu verileri düzenlemeniz ve kullanmanız gerekir.

Onlara işletmenizle ilgili gelişmeleri anlatın. Bilgilerine ve girişimlerine dayanarak bir şey yaptığınızda müşterilerinize her zaman söyleyin. Onlara sizin ve işletmeniz için değerli olduklarını göstermelisiniz.

Onlardan biri olun. Onlardan bir farkınız olmadığını gösterin. İşinizi güçlü bir güven üzerine kurun. Güven, güçlü ve uzun vadeli müşteri ilişkisi geliştirmek için önemlidir.

Düzenli olarak iletişim kurun. Sizi unutmasını istemiyorsanız, düzenli iletişim kurmanız önemlidir. Kişisel dil kullanın. Onlarla net bir iletişim kurmak istiyorsanız, müşterilerinizin anlamayacağı dil kullanmayın. Müşterinizle, bir şirket değil insan olarak iletişim kurun. Şirketinizin arkasına saklanmayın. Şirket yerine insan olarak, güçlü müşteri ilişkileri kurmak daha kolaydır. Yani kendiniz olun. Ayrıca ihtiyacınız olduğunda yardım isteyin.

En kârlı müşterilere odaklanın. Kâr amacı gütmeyen müşteriler için paranızı, zamanınızı ve enerjinizi kaybetmeyin. Küçük işletmeniz için en önemli müşterilere odaklanın. En kritik müşterileri belirlemek için 80/20 kuralını kullanın. Evet, müşterilerinizi küçük işletmenizi için önemlerine göre tanımlamak ve gruplandırmak için Pareto prensibini kulanın.

En önemli müşterileriniz için saygınızı gösterin. Saygı karşılıklıdır ve siz saygı duyarsanız, onlarda size ve işletmenize saygı duyacaklardır. En kritik müşterilerinizi ödüllendirin. Farklı ödül sistemi geliştirebilirsiniz.

Müşterileri Dinleyip Ona Göre Hareket Etmek

Müşterilerinizi dinleyin. Dinleme, müşterilerinizle uzun vadeli bir ilişki kurma açısından en önemli yoludur. Onlar hakkında çok şey öğreneceksiniz. Müşterinizi anlamaya çalışın. Onları dinler ve ihtiyaçlarını ve isteklerini anlarsanız, girişimci olarak başarılı olursunuz. İşiniz gerçek problem çözücü olsun. Müşterilerinizin sorunlarını çözmek için, işletmenizin var olduğunu anlamanız gerekir. Yani işinizi yapın. Semptomları değil, gerçek problemleri çözün. Sadece belirtileri çözerseniz, müşterilerin sorunları çözülmeyecektir.

Çalışanlarınızı, müşterilerinizle farklı ilişkiler konusunda eğitin. İşletmeniz personel üyelerinizi içerir. Kendilerini müşterilerinizle inşa atmak istediğiniz farklı müşteri ilişkilerine hazırlamaları gerekir. Çalışanlarınızı işlerini yapacak şekilde donatın. İşletmenizin müşterileri memnun edecek en iyi ekipmanla donatılmış olduğundan emin olun.

HAYIR yerine EVET kullanın. Müşterilerinizle görüşmelerde cevaplarınıza her zaman EVET ile başlayın ve açıklamalar yapın. Cevabınız asla HAYIR ile başlamasın. Sorunlarına hızlı bir çözüm bulmak için müşteri memnuniyeti politikası kullanın.

Müşterilerinizi ürün geliştirmeye dâhil edin. Ürün geliştirmeye katılmalarını isteyin. Fikirleri size çok yardımcı olacaktır. Müşteri dostu pazarlama kampanyaları kullanın. Tüm pazarlama kampanyalarınızı müşteri dostu olacak şekilde yeniden tasarlayın.

Son olarak; teşekkür etmeyi unutmayın. Tebessüm edin ve satın aldıkları her ürün için teşekkür edin. Bir söz verdiğinizde yerine getirin. Siz ve işinizin onlar için nasıl daha yararlı olabileceğini daima düşünün. Uzun vadeli müşteri ilişkileri kurmak için daima stratejik düşünmeniz gerekir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz