Yatırımcı Arıyorum

Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Ne Demek?

Türkiye’de 1990‘lı yıllarından itibaren başlamış olan pazarlama tekniğidir. Evlerimize gelen çeşitli alanlarda ürünleri pazarlamak için ev ev gezerek ikna yeteneklerini kullanarak satış yaptıklarını hatırlayacağınızı umuyoruz. Kısacası ağızdan ağıza birebir diyalog kurularak satış yapabilme ürünü tanıtma olarak da anlayabilirsiniz.

Bunun günümüze uyarlanmış hali ise telefon, internet ve evlerimizi ziyaret ederek pazarlama yapılabilinir. Böylelikle bir kitleye hitap etmiyorsunuz sınırlı alana ürünü tanıtmıyorsunuz, aksine dünyaya açık olan telefon ve bilgisayar aracılığıyla internette herkese ulaşabiliyorsunuz. Artık herkesin elinde telefon ve evlerinde bilgisayar bulunuyor internette arama yaptığınız ürün yada hizmet hakkında kolay çözümler bulabilmek artık çok kolay.

Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

Ne demiştik evden eve, ağızdan ağıza satış yapabilme yöntemi ama artık teknolojinin hayatımıza girmesi ile alış veriş alışkanlıklarımız da değişmiştir. Ürün ve hizmetleri artık ilgi çekici ve cazip olan resim ve videolarla internetten alış veriş yapabiliriz. Genellikle videolu içeriklerde yoğunlukla karşılaşırız viral pazarlamayla. Adını duyurmuş marka ve firmalar bu video siteleriyle anlaşarak videolar üzerinden tanıtımı ve reklamını gerçekleştirir. Evet hazırlayan ekip profesyonel ne yaptığını bilen bilir kişilerden oluşmakta olsa da yayınlanan reklamlar amatör anlamda çekilmiş videolardan olması önemli unsur. Viral pazarlamada en önemli kriterler ürünün tanıtımı karşı tarafın kolay ve istenildiği gibi algılamasını sağlamak, iki taraf için şartların uygun olması ve alıcının da satıcınında doğru güvenilir olması gerekiyor. İstenilen algı yaratılıp mesaj doğru yerlere ulaşması başarıyı peşinde getirecektir.

Hedef edilen alıcıya doğru şekilde ulaşmaya yardımcı olan ağlar. Teknolojinin viral pazarlama faaliyetlerinde büyük oranda faydası bulunuyor. Uygun yayın organları ve uygun içerikle kar amaçlanabilinir.

Viral Pazarlama Elementleri

Viral pazarlamanın insanların dikkatini çekebilmesi gerekiyor, ve elementleri bulunmaktadır.

Bunlar başlıca;

  • Yayma motivatörü; belirli yayın araçlarını kullanarak pazarlama algısını oluşturmak,
  • Alma motivatörü; alıcının konu hakkında yoğunlaşarak ilgisini cezbetmek,
  • Yayılma alanı; reklamın veya tanıtımın yayınladığı yer çok önemli çünkü en çok ziyaret edilen siteler, içerikler ve sosyal medyalar gibi göze batıcı alanlar olması gerekmektedir.

Bir işi ne kadar özen göstererek, özümseyerek detaylarını ve içeriği en ince detaylarını düşünerek yaparsanız geri dönüşümü de aynı derecede olacaktır. Viral pazarlamada öncelikle yayılmasını istenilen ortamın doğru seçilmesi gerekir, ilgi çekecek kampanyalar düzenlenir, içerikteki karakterden hedeflenen kitleye kadar en ince detayın üzerinde çalışılır.

Tahmin etmeniz algınızı ve görüşlerinizi genişletmeniz alıcıyı yani müşteriyi iyi tanımanız gerekirken; Müşteri ne bekliyor? Hangi cümleyi kurmalıyım? Alıcıya nasıl doğru yolla ulaşabilirim? Dediğinizde müşterileri düşünerek hareket etmeniz, çalışmaları o yönde ilerletmemiz gerekiyor. Sosyal medyada yeni uygulamalar oluşuyor platformu geniş alanları kapsıyor amaç hepsinde yer almak değil aslında amaç  doğru alanda daha fazla alıcıya ulaşmaktadır. Yapılması gereken seçimi doğru yapılmış internet ortamı, algılanması istenen mesajın ulaşması ve doğru alıcı sonrası kazanç.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz