Yatırımcı Arıyorum

Waffle Dükkanı Açmak

Waffle Dükkanı Nasıl Açılır?

Tüketim alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte son derece hızlı bir şekilde küreselleşen yiyecek tüketimlerinin şekli de etkilenmektedir. Birkaç yıl öncesine kadar çok fazla bilinmemesine rağmen bugünlerde herkesin beğendiği ve aradığı tatlardan olan waffle bu şekilde hayatımıza giren bir lezzet olmuştur. Hızlı yemek, zaman darlığı nedeniyle hemen alıp yenmesi istenen kişilerin büyük çoğunluğunun bilinmesi ve buna göre kazanç sistemlerinin kurulması daha önceleri hayatımıza girmişti.

Son dönemlerde bu türdeki müşterilerin tatlı konusunda da aynı şekilde tutum sergilediği görüldüğünden hemen hazırlanarak sunulan çeşitler büyük ilgi görmektedir. Waffle, tatlı olması kadar doyurucu özelliği ile de birlikte az vakti olan ve hızlı müşterilerinin ihtiyacını karşılaması nedeniyle çok kazançlı bir iş olma yolundaki ilerleyişini sürdürmektedir. Aynı zamanda çok az bir sermaye ile de kurabilmesi avantajları ile waffle dükkanı açmak pek çok kişi tarafından düşünülen bir iş fikridir.

Waffle Dükkanı Açma Maliyeti ve Karlılığı

Waffle makineleri maliyeti yükselten en büyük kalemdir. Düzgün bir makine alınmadığında yapılacak waffleların beğenilmemesi, uzun zamanda pişmesi gibi sorunlar yaratacağından beklemek istemeyen müşterilerin kaybedilmesine neden olacaktır. Bu nedenle en büyük yatırımın waffle makinesine yapılması doğru bir tercih olacaktır. Waffle, mantık olarak daha ev ürününe benzeyen ve kahvaltıyı çağrıştıran bir ürün olduğundan dekorasyon için de para harcanarak sıcak ve sevimli bir mekan oluşturulması işlerin olumlu etkilenmesini sağlayacaktır. Yapılacak bu harcamalarla waffle dükkanı açmak konusunda yapılacak maliyetler değişiklik gösterebilmektedir.

Waffle dükkanı açarken merkezi bir konumda ortalama 30 m2 ve üstü bir işletme oldukça yeterli olacaktır. İşletme içerisinde olması gerekenler: waffle standı, waffle makinesi, en az 4 takım masa sandalye seti, soğuk içecek dolabı, gıda ürünlerini (meyve vb.) saklayabileceğiniz ayrı bir buzdolabı gibi ana demirbaşlar gereklidir.

Günümüz şartlarında waffle dükkanı açmanın maliyetine genel olarak bakıldığında yaklaşık olarak; 25 bin tl ile 50 bin tl arasında değişmektedir.

Waffle işletmesinin karlılığına bakıldığında ise, genel olarak özetlemek isteriz:

Bir işletme kurulduktan sonra yaklaşık olarak 3-4 ay sonra ortalama müşteri kitlesine ulaştığını varsayarak, günde ortalama 30 civarı waffle satıldığını baz alalım. Ortalama 10 tanede soğuk/sıcak içecek satıldığını varsayalım.

(2019 ağustos ayında) Günümüzde ortalama bir adet waflle’ın satış fiyatı 18 tl civarı. Soğuk içeceği de ortalama 4 tl’den baz alalım.

Bu hesapla günde yaklaşık:

30×18=540 tl waffle geliri

10×4=40 tl içecek geliri

toplamda: 580 tl eder. Ayda da yaklaşık olarak; 17.400 tl civarında bir ciro yapılabilir.

bu rakamın ortalama olarak; 2.500 tl kira, 2.000 tl personel, 3.000 tl temel ürünlerin gideri, 500 tl fatura giderleri, 1000 tl’de genel giderler olduğunu hesaplarsak ay sonunda ortalama: %50 civarında bir kar elde edilebilir.

(yukarıda belirtilen değerler ortalama ve yaklaşık olarak baz alınmıştır. bu değerler şehrinize göre, ürün çeşitliliğinize göre, işyerinize göre değişkenlik gösterebilir.)

Külah waffle stantları

Wafflelar hızlı bir şekilde yayılan ve çok sevilen bir yiyecek olması nedeniyle çok kısa hazırlanma sürelerini bile bekleyecek vakti olmayan kişilerin de almak istedikleri ürünler arasında yer almaktadır. Bu durum ise yeni bir akım oluşmasına neden olmuştur. Ülkemizde henüz çok yaygınlaşmayan bu fikrin uygulanması kazançlı bir işe sahip olunmasını sağlayabilir. Waffle tüketilmesi konusunda fark yaratan bu fikirde wafflelar külah şeklinde sunulmaktadır. Waffle pişirilirken yapılacak bir işlemle daha yumuşak ve ince yapılmaktadır. Daha sonra tabakta servis gibi hazırlanmakta, ancak malzemeler daha küçük doğranmaktadır. Sonrasında bu waffle dürüm haline getirilerek müşterilere sunulmaktadır.

Waffle Bayiliği Almak

Arzu ederseniz Kobi Vadisi platformunda bulunan; waffle bayiliği veren firmalar‘a göz atabilirsiniz. Sizde bu sektörde iş kurmak istiyorsanız, bayilik veren birçok firma ile ücretsiz olarak iletişim kurabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz