Yatırımcı Arıyorum

Walt Disney’in Girişimcilik Konusundaki Temel Yapı Taşları

Walt Disney belki de tarihin görebileceği en yaratıcı girişimciydi. Kendi sektöründe para kazanmak için her yolu denedi. Gelin, bu harika adamın yapı taşlarını bir bir inceleyelim:

1- Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda ondan kaçmayın, onu çözmeye çalışın.

Bir sorunla karşılaştığınızda yaratıcı olmaya çalışın. O sorunu kendiniz için bir fırsata çevirmenin yollarını arayın. Her engelde köşenize çekilip beklemeyin. Eğer bir deve kuşu değilseniz kafanızı toprağın altına soktuğunuzda karşılaştığınız sorunun yok olacağına inanmamalısınız.

Disneyland bir at çiftliğinin üzerine kurulmuştur. Kuruluş hikayesi Walt Disney’in yaratıcılığını temel alır. Kızını bir at çiftliğine götüren Walt, at çiftliğinin çok kötü durumda olduğunu görür. Bu onun için bir sorun teşkil etmektedir. Çünkü kızı at binmekten vazgeçmemekte ve yakınlarda da başka at çiftliği bulunmamaktadır. Walt ise yatırım yapacak bir yer aradığını hatırlar ve çiftliği satın alır. Kötü durumda olan çiftlik ne kadar bir sorun gibi duruyor olsa da aslında yatırım yapılacak bir fırsattır. Önemli olan bakış açısıdır o kadar.

2- Pes etmek söz öbeğini hayatınızdan çıkarın.

Günümüzdeki birçok başarılı insan gibi Walt Disney de bir gece fakir olarak uyuyup sabah zengin olarak uyanmadı. Reklamcılık sektöründe çizim yaptı. Fakat fazla bir getirisi olmadığından bırakmak zorunda kaldı. Bir stüdyo açtı, borçları yüzünden iflas etti. Ama en sonunda ise çevresine baktığında zirvedeydi. Bunun yolu ise pes etmenin ya da vazgeçmenin onun hayatında yer almıyor olmasıydı.

Önünüzde bir dağ varsa ve arkasına ulaşmanız gerekiyorsa iki seçeneğiniz var: Ya çevresinden dolaşacaksınız ya tırmanıp üzerinden geçeceksiniz. Geri dönmek ya da dağın kendiliğinden yok olmasını beklemek gibi bir seçenek sizin için ihtimal dahilinde bile olmamalı. O dağın arkasına geçmeniz gerekiyor ve bunun için her yolu denemelisiniz.

3- Tek kulvarda yarışmak size zirve yolunda bir şans verir. Fakat ne kadar çok kulvar o kadar fazla şans demektir.

İlerledikçe büyümek için kendinize seçenekler yaratın, kendi sektörünüze yakın alanlarda da savaşın. Burada önemli olan nokta ise farklı kulvarlara ne zaman giriş yapacağınız. Çünkü hazır değilken iş gücünüzü bölmek size zarar verebilir.

Walt sürekli kendini zaman uydurmaya çalışmıştır. Sadece çizgi film üretmek ile kalmamış eğlence kanalları, eğlence parkları gibi alanlarda da kendini kanıtlamıştır. Bu durum onu hem daha ileriye taşımış hem de bir kulvardaki başarısı onu diğer kulvarlarda da ön taraflara atmıştır. Yani biraz daha açmam gerekirse eğlence parkındaki asıl tema, onun kendi yarattığı çizgi film karakterleridir. Böylece kendi reklamını kendi yapıyor, başarılı olduğu kulvarlarda diğer kulvarları peşinden çekiyordu. Bir marka olduktan sonra çoğu sektörde markayı tamamlayıcı olarak ilerleyebilirsiniz.

4- Meraklı bir kişiliğiniz olsun, yeniliğe ve bilgiye aç olun.

Bir iş kurmak istiyorsunuz ya da bir yatırım yapmak istiyorsunuz. Araştırmacı kişiliğinizi ortaya koymanız gerekiyor. Sürekli araştırıp sıkılmadan usanmadan daha iyisi olmak için çabalamalısınız. Zamana ayak uydurup yeniliği yakalamalısınız. Hiçbir zaman doymamalı, işinize yarayacak her bilgiyi edinmelisiniz.  “Yenilik, başarıyı peşinde getiri.”

5-İnsanları dinleyin, tavsiyeleri alın ve kendi süzgecinizde değerlendirip son kararı verin.

Çevrenizdeki insanları dinlemeli her adımınızda önerilere kulak açmalısınız. Sizin göremediğiniz resmi hiç beklemediğiniz bir insan görebilir. Olabildiğince herkesi dinlemeye çalışın. Yeni fikirlerden korkmamanız gerektiği gibi yeni insanlardan da korkmamalısınız.

6- Yaptığınız işte sizden yetenekli insanlar olacaktır. Onlarla savaşmak yerine onlara kapınızı açın.

Sizden daha başarılı insanlar olmuş olabilir. Bu işi tek yapan siz değilsiniz sonuçta. Ne de olsa herkes zirveye ulaşmak istiyor. Vizyon sahibi bir insan olmalısınız. Hedeflerinizden vazgeçmemeli onlara ulaşmak için her türlü yolu denemelisiniz. Bu noktada sektörünüzdeki en başarılı insanları da kendi çatınız altında toplamaya çalışmalısınız. Çevrenizdeki insanlar ne kadar kaliteli olursa siz de o kadar kaliteli işlere imza atarsınız.

7- Düştüğünüzde daha güçlü kalkmayı bilin.

Her insan kaybeder, zor zamanlar geçirir. Fakat o “her insan” kategorisinden sıyrılıp zirveye daha çok yaklaşmak istiyorsanız insanlar düşüp ağlıyorken siz düşmeden önceki konumuzdan daha istekli ve daha güçlü olarak ayağa kalkmalısınız. İnsan gelişmek ve ilerlemek için engellere ihtiyaç duyar. Her engeli bir basamak olarak görmelisiniz. Her engelde biraz daha gelişeceğinizi bilin ve buna göre hareket edin.

Kimse kolay bir yolda ilerlediğinizi söylemedi. Önemli olan da size miras kalan parayla rahatça yaşamanız değil; önemli olan tüm zorluklar arasından sıyrılarak rahatlığa kavuşmanızdır. Çünkü asıl başarı budur. Asla pes etmeyin.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz