Yatırımcı Arıyorum

Webinar Nedir, Nasıl Yapılır?

Web Semineri Nedir?

Bireyler ve işletmeler için bir seminer düzenlemek ve yürütmek, çok masraflı ve zaman alıcı çalışmalardan biridir. Hedef kitle yerel değilse bu zorluklar daha da belirginleşerek eğitim veya atölye çalışmaları için herkesi aynı yerde toplamak daha zor hale gelir. Gerekli zaman, para, kaynak ve planlama harcamaları seminerler için ekonomik veya uygun değildir. Online seminerler, bir seminerin katılım zorlukları ve maliyetlerine çözüm olarak interneti kullanan bir çözümdür.

Webinar Ne Demek?

Web semineri aslında internet üzerinden yapılan seminer oturumları anlamına gelir. Webinar ağ anlamına gelen web kelimesi ile seminer anlamındaki seminar kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Bu seminerler internet üzerinden katılımcıların mekan veya zamandan bağımsız olarak katılım sağlayabildikleri, online yapılan toplantı ve seminerleridir. Bu terim; canlı olarak yürütülen veya önceden kaydedilmiş olarak sunulan web tabanlı bir konferansı ifade eder. Çevrimiçi ortamda tutulduğundan, uygun ekipmana ve erişime sahip olan herkes internet kullanarak her yerden bir web seminerine katılım sağlayabilir.

Kavram genişletildiğinde, web semineri tanımı konuşmacıların sunumlar yaptığı ve büyük kitlelerle bilgi paylaştığı çevrimiçi bir seminer, atölye veya ders olarak tanımlanabilir. Bir web semineri, tıpkı normal seminer gibi, belirli bir tarih ve saatte oluşturulan canlı bir etkinliktir. Genellikle yüz yüze toplantı sırasında yapılacak slayt gösterilerinin ve belgelerin kolay sunumlarına olanak tanır. Web seminerleri, diğer çeşitli çevrimiçi konferans yöntemlerini kapsayan genel bir terim olan web konferansı kategorisine girer.

Web Seminerinin Özellikleri

Farklı olarak bulunan web semineri yazılım ve hizmetlerinde temel olarak bulunan özellikler aynıdır.

Bu temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Gerçek zamanlı ses, video ve metin tabanlı iletişim kurma
 • Slayt gösterilerinin, belgelerin ve ekran içeriğinin kolay sunumu
 • Tüm derslerin paylaşılması, indirilmesi, kaydedilmesi, daha sonra paylaşılması veya görüntülenmesine olanak tanıma
 • Anketler, MCQ’lar (çoktan seçmeli sorular), sınavlar ve kısa testlerden oluşması

Web seminerleri, sunum yapan kişilerin sohbetler, anketler, çoktan seçmeli sorular, sınavlar ve kısa testler gibi çeşitli öğeleri kullanarak kitleleriyle etkileşime girmesine yardımcı olur. Katılımcılar, başkalarının katılması için sosyal medya sitelerini kullanarak web semineri etkinliğini paylaşabilirler. Bir seminere eğer geç kalınırsa, normal seminerde olduğu gibi bir bölümünü kaçırılır. Ancak, bu sorunu azaltmaya yardımcı olan farklı web seminerleri türleri vardır.

Web Semineri Türleri

Web seminerleri, içeriğin yayınlanması ve kullanılabilirliğine bağlı olarak üç türe ayrılabilir. Bu türlere kısaca değinecek olursak;

Canlı web seminerleri: Web seminerleri genellikle belirtilen tarih ve saatte gerçekleşen tek seferlik etkinliklerdir. Bir web seminerini etkileme veya duraklatma seçeneği yoktur. Aynı normal seminerde olduğu gibi belirlenen süre boyunca devam eder ve tamamlanır. Geç katılım sağlandığında web seminerinin bir bölümünü kaçırılır.

İsteğe bağlı web seminerleri: Bu yöntemde, seminere kaydolan kitlelerin, istedikleri anda daha sonra görüntülemelerini sağlayan web seminerleridir. Kullanılan web semineri yazılımının özelliklerine dayanarak, izleyici tarafından kullanılacak anketler ve kısa sınavlar gibi etkileşimli öğelerin kullanılmasına bile izin verebilir.

Otomatik web seminerleri: Otomatik web seminerleri düzenli bir şekilde çalışır. Çalışma prensibi şu şekildedir:

 • Sunucu web seminerini kaydeder ve platforma yükler
 • Çıkış tarihi ve saati ayarlanır
 • Belirtilen tarih ve saat geldiğinde, web semineri kitleye canlı olarak aktarılır ve katılımcılar izler.

Web Semineri ile Video Konferansı Arasındaki Farklar?

Otomatik seminerine bakıldığında video konferansı ile aynı gibi tanımlanabilir. Fakat çalışma mantığı olarak farklı olan yanları vardır. Bu farkları şu şekilde belirtebiliriz:

 • Web Seminerinde internet üzerinden bir web semineri düzenlenir ve konuşmacılar tarafından geniş bir kitleye sunumlar yapılmasını sağlanır. Video konferansında ise internet üzerinden bir video konferans düzenlenir, bireyler veya işletmeler tarafından birbirleriyle etkileşim kurmak için kullanılır.
 • Web semineri, genellikle fikirleri paylaşmak, deneyim kazanmak ve başkalarını çeşitli konularda eğitmek için kullanılır. Video konferansı ise genellikle buluşmak, etkileşim kurmak, canlı toplantılar ve brifingler düzenlemek için kullanılır.
 • Web semineri genellikle sunum yapan kişiden kitleye tek yönlü bir iletişim sağlar. Ancak, sınırlı sayıda da olsa, izleyici üyelerinin sunum yapan kişi ile etkileşim kurabilmeleri için imkânlar vardır. Video konferansında ise, tüm katılımcılar arasında her zaman tam olarak çift yönlü iletişim sağlanabilir.
 • Web seminerleri kolay ölçeklenebilirlik ve çok daha fazla katılımcı ekleme olanağı sağlar. Video konferans ölçeklenebilirlik açısından sınırlıdır. Katılımcı sayısının artırılması, video konferansın doğası nedeniyle genellikle verimliliği azaltır.

Hem web seminerleri hem de video konferans, canlı video akışının altında yatan teknolojiyi kullansa da, kullanım durumları birbirinden farklıdır.

Web Semineri Oluşturma Adımları

Bir web semineri oluşturmak için video konferansı oluşturmaya benzer adımlar ve yazılımlar kullanılır. İşte bir web semineri oluşturmanın özünde etkili olması için izlenecek adımların listesi:

 • Web seminerini barındırmak için profesyonel bir SAAS kullanılmalıdır
 • Web semineriiçin bir tarih ve saat belirlenmelidir
 • Web semineri konusunu ve içeriği sırasıyla seçilmeli ve hazırlanmalıdır
 • Web seminerine farkındalığı ve ilgiyi artırmak için sosyal medya ve açılış sayfaları kullanılarak web seminerini tanıtılmalıdır. Daha iyi erişim için hashtag kullanımı tavsiye edilir
 • Canlı web semineri yapılmadan önce pratik yapılmalıdır. Gerekli olan ekipman ve ayarlar kontrol edilmelidir
 • Tüm hazırlıklar tamamlandığında seminer başlatılmalıdır

Bir web semineri; Skype, Google Hangouts gibi grup çağrılarına izin veren normal video konferans yazılımı kullanılarak oluşturulabilir ancak bunun yapılması pek önerilmez. Video konferans yazılımı ve hizmetleri, tam olarak web seminerleri yürütmek için yeterli değildir çünkü grup video görüşmeleri yapmak için optimize edilmiştir. Kişiye belirli araçlar sunmak ve web seminerlerini daha profesyonel göstermek için optimize edilmiş birçok yazılım ve hizmet vardır ve net üzerinden bunlara ulaşmak mümkündür.

Web Semineri İçin Gerekli Olanlar

Bir web seminerine katılmak için gereken tek unsur web semineri bağlantısını tıklamak ve internete bağlı cihazlardan herhangi birini kullanarak kaydolmak gibi oldukça kolay hale gelmiştir. Kayıt ve görüntüleme için kullanılan söz konusu cihazlar şunlardır:

Günümüzde kişilerin sahip olduğu cihazların çoğu, çok sayıda kurulum yapmadan web seminerlerini destekleyebilir. Tabi eğer gerekirse web semineri yazılımının yüklenmesi hariçtir. Kayıt olduktan sonra, belirtilen tarih ve saatte web seminerine katılabilmek mümkündür. Bir web seminerine katılma ve katılma yönteminin, web seminerini oluşturmak için kullanılan web semineri yazılımına bağlı olarak değiştiğine dikkat edilmelidir.

Web Seminerinin Avantajları

Web seminerleri kullanıcılara her iki tarafa da kesintisiz ve esnek bir deneyim sunmaya yardımcı olur. Bunun yanında sağladığı avantajlara değinecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

Düşük maliyetlidir

Bir web semineri, seyahat masraflarından tasarruf edilmesine yardımcı olur, organizatörlerin ve katılımcıların sırasıyla bir seminer oluşturmak veya katılmak için harcadıkları miktarı önemli ölçüde azaltır. Web seminerleri, izleyicilere ve işletmelere sırasıyla büyük bir değer sağlarken, çoğunlukla ücretsiz olma eğilimindedir. Bu, web seminerlerini seminer düzenlemekten çok daha uygun maliyetli hale getirir.

Kullanışlıdır

Web seminerleri çevrimiçi tutulduğundan, kişilerin evlerine veya ofislerine rahatça ev sahipliği yapmalarını ve görüntülemelerini sağlar. Sahip olduğumuz gadget’ların çoğunun bir web seminerine ev sahipliği yapmak veya bir web seminerine katılmaktan daha fazla gelmesi, onu daha da kullanışlı hale getiriyor. Gereken tek şey web seminerini bağlamak ve görüntülemek için kararlı bir internet bağlantısıdır.

Dünya çapında erişim sağlanır

Bir kişi, maliyetin bir kısmıyla tüm dünyadaki kitleler için bir web seminerine ev sahipliği yapabilir. Bir web seminerine ev sahipliği yaparak yalnızca bulunulan yer yerine dünyanın her yerinden insanları içeren daha geniş bir kitleye ulaşmak daha kolaydır. Bu normal seminerle karşılaştırıldığında, zaman ve masraflar açısından çok avantajlıdır.

İnteraktiftir

Web seminerleri oldukça etkileşimlidir. Tüm anketler, testler ve ölçümler kitlenin ilgisini çekmeye devam etmekte ve web seminerinin daha kolay anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Web seminerlerinde, herkes kendi video ve ses akışını oluşturma eğiliminde olduğundan ve daha kişisel bir dokunuş sağladığından daha geniş bir kitleyi yönetmeye yardımcı olur.

Marka imajını tanıtır

Web seminerleri, işletmelerin hedef kitlelerine ulaşmaları ve onlarla doğrudan iletişim kurmaları için bir platform görevi görür. Bu platform, algılanan kalitenin ve sunum yapan kişinin kitlelerinin gözünde durumunu iyileştirmesine fırsat tanıyarak marka imajını tanıtır.

Satışları artırır

Bir izleyicinin web seminerine katılması için gönüllü olarak kayıt olması gerekir. Bu özellik web seminerinin değerli bir veri toplama ve olası satış yaratma aracı olduğunu kanıtlamaktadır. Web seminerlerine sadece gönüllü olarak kaydolanlar katıldığı için işletmeler müşterilerinin listesini kısa sürede oluşturabilirler. Bu sayede web seminerleri, görüntüleyenleri potansiyel müşterilere dönüştürerek satışları artırmak için de kullanılabilir. Ayrıca ürün hakkında eğitim verilirken izleyicilere satış yapmaya da olanak tanır.

Web seminerleri birçok sektörde ve alanda başarıyla kullanılabilir. Hem katılımcılar hem konuşmacılar hem de organizatörler için uygundurlar. Web seminerlerinin bireyler ve işletmeler için en önemli satış araçlarından biri haline gelmesinin nedeni de işte budur. Şirketler için adeta teknolojinin nimetlerinden biridir ve değerlendirmeye değer görülmelidir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz