Yatırımcı Arıyorum

Webinar’ın Faydaları

Webinar Yapmak

Günümüzün vazgeçilmezi teknolojiyle beraber online olarak toplantı yapmak, online görüşmeler ve online eğitimler oldukça popüler hale geldi. Online olarak birileriyle iletişim kuran insanlar artık eğitimlerini bile online olarak almak ve istedikleri ortamda istedikleri zaman eğitimlerine erişebilmek istiyor. Bu sayede çok geniş kitlelere erişim sağlayabiliyorsunuz.

Webinar kavramı web ve seminar kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Webinar, internete bağlı olarak kullandığınız cihazınızla seminerlere, eğitimlere ve toplantılara toplu şekilde katılabilmenize imkân tanıyan bir hizmettir. Webinar Nedir, Nasıl Yapılır?

Webinarın sağladığı faydalar şu şekildedir;

 • Webinarlar sayesinde başka bir ilde düzenlenen bir etkinliğe gitmek için yola çıkmanıza gerek kalmıyor. Webinar üzerinden düzenlenen bir etkinliğe istediğiniz yerde bağlanmanız mümkündür.
 • Webinarlar pek çok kişiyi aynı anda bir araya getirebilir. Webinara katılan kişilerin bu şekilde iletişim kurarak bağlantı geliştirmesi kolaylaşır.
 • Webinarın özellikleri arasında ekran paylaşma, düzenlenen etkinliği kaydedebilme ve anlık olarak etkileşimde bulunabilme şansıyla katılımcıların etkinliği iyice kavrayabilmesi ve aklına takılan soruları cevaplayabilmesi mümkündür.
 • Evden çalışma faaliyetinde bulunan çalışanların görüşmelerini yapabilmeleri için oldukça kolaylık sağlar.
 • Kendini geliştirmek isteyen kişiler için oldukça kolay şekilde kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.
 • Webinaryapılacak platformların kullanımının kolay olması tercih sebeplerinden biridir. İstediğiniz etkinliğe katılmadan önce kafanıza soruların takılmasına gerek kalmaz. Kullanım kolaylığı sayesinde hızlı şekilde webinarlardan faydalanabilirsiniz.
 • Kişisel verilerin korunması internet çağının en önemli güvenlik ihtiyaçlarından biridir. Webinar platformlarına katılan kullanıcıların verileri güvenli şekilde tutulur.
 • Webinara katılan kişilerin mesafeleri çok olsada yüz yüze iletişim kurabilme şansı vardır.
 • İstediğiniz anda toplantıya katılabileceğiniz için karar verme süreçlerini hızlandırarak daha verimli çalışmanıza yardımcı olacaktır.
 • Çalışanların önemli rollerinde üretkenliğini artırır.
 • Takım çalışmalarının uyumlu şekilde yapılmasına yardımcı olur.
 • Webinarlar ile süreden tasarruf etmeniz mümkündür.

Webinarların Sağladığı Özellikler

Webinarlar ile pek çok özelliğe hâkim olabilirsiniz. Bu özellikler slayt gösterisi, video akışı, dosya indirme, soru sorma ve anket şeklindedir.

 • Slayt gösterisi

Webinarı yöneten kişi etkinlik esnasında slayt gösterisi yaparak daha kolay bir anlatım yapmanıza yardımcı olacaktır. Hitap ettiğiniz kişiler böylece daha kolay bir anlatımla karşılaşacaklardır.

 • Video akışı

Video akışı webinarı düzenleyen kişi için önemlidir. Slayt gösterisi yaptıktan sonra anlattıklarınızın pekişmesini istediğiniz konuyla ilgili bilgisayarınızda olan bir videoyu oynatabilirsiniz. Başka sosyal mecralarda olan videoları webinara katılan kişilere sunabilirsiniz.

 • Dosya indirme

Katıldığınız etkinlik sonunda etkinlik esnasında dinlediğiniz bilgilerinin paylaşılmasıyla dosyaları indirebilirsiniz. Bu sayede etkinlik esnasında not tutmanıza gerek kalmaz ve indirdiğiniz dosyaları daha sonra tekrar okuma şansınız olabilir.

 • Soru sorma

Etkinlik canlı şekilde ilerlediği için aklınıza takılan soruları etkinlik esnasında sorabilmeniz mümkündür. Soru sorma ve cevap verme şeklinde ilerlediği için daha etkili bir öğrenme gerçekleştirebilirsiniz.

 • Anket yapabilme

Anketler insanların bir konu hakkında görüşlerini öğrenebilmeniz için önemlidir. Etkinliği düzenleyen kişi bir konu hakkında fikir sahibi olabilmek için size anket yöneltebilir.

Webinara Nasıl Katılabilirsiniz?

Bir webinara katılabilmeniz için belirli adımları tamamlamanız gerekir. Bu adımlar oldukça kolay be anlaşılır şekildedir. Bu nedenle katılmak istediğiniz etkinliğe kolaylıkla katılabilirsiniz.

 • Katılmak istediğiniz etkinliğe kayıt yaptırmalısınız

Bir etkinliğe katılabilmeniz için öncelikli olarak kayıt yaptırmanız gerekir. Etkinliğe katılmak için yönetici size bir bağlantı gönderir veya sizi açılış sayfasına yönlendirir. Etkinliğe katılmak için gönderilen bağlantıda detaylı sorular sorulmaz. Açılış sayfasına yönlendirildiğinizde karşınıza bir form sayfası çıkacaktır ve size yöneltilebilecek olan sorular bulunacaktır. Formu doldurduktan sonra ilk aşamayı tamamlamış olursunuz.

 • Katılmak istediğiniz etkinlik için onay maili almalısınız

İlk aşamayı tamamladıktan sonra mail adresinize etkinlik için bir link gönderilecektir. Webinar saatinde gönderilen linke tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Linki önceden kontrol etmeniz indirmeniz gereken bir uygulamayı görmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle linkin sizi nereye yönlendirdiğine bakarak önceden indirmeniz gereken bir uygulama varsa gerekli işlemleri tamamlamalısınız.

 • Teknik olarak ihtiyaçlarınızı gidermelisiniz

Etkinliğe katılmanız için etkinlik saatinden veya gününden önce size bir hatırlatıcı gönderilecektir. Sahip olduğunuz bilgisayar, telefon veya tabletin etkinlik esnasında size sorun çıkarmaması için önceden teknik ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Eğer etkinlik için teknik bir eksikliğiniz varsa webinardan önce eksikliklerinizi gidermelisiniz.

 • Webinara katılmalısınız

Tüm aşamalardan sonra webinara katılabilirsiniz. Webinara katılmak için gerekli olan sadece size gönderilen linke tıklamaktır.

Webinar Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Webinarlar hem yöneticiler hemdekatılımcılar için önemlidir. İyi bir webinar deneyimi için kullanıcılara sunulması gereken öğeler vardır. Yöneticinin düzenlediği etkinliğe katılan kişiler iyi bir deneyim elde etmek ve öğrenmek isterler. Bu nedenle katılımcıların isteklerini karşılayabileceğiniz webinar öğeleri vardır. Bu öğeler şu şekildedir;

 • Webinar canlı olmalıdır

Webinarların canlı olması video izlemek yerine katılımcılarınızın sizin etkinliğinize katılması için önemlidir. Etkinliklerinizin belirli bir saati, belirli bir günü olmalıdır. Etkinlik saati geldiğinde canlı bir şekilde katılımcılarınızla etkinliğe başlayabilirsiniz.

Webinarın canlı olduğu gibi katılımcılarında canlı olması gerekir. Etkinliğe katılan kişiler yöneticiye soru sorabilmek ve aktif olmak istiyorlar. Bu nedenle katılımcıların canlı şekilde etkinliğe katılabiliyor olması önemlidir.

 • Katılımcıların etkileşimde olması gerekir

Katılımcıların etkinliğiniz esnasında etkileşimde bulunabilmesi onların sıkılmalarının önüne geçecektir ve daha iyi şekilde öğrenebilmelerine yardımcı olacaktır. Bu nedenle katıldığınız web seminerlerinde katılımcıların etkileşimde bulunmasına izin verilip verilmediğine bakabilirsiniz.

 • Katılımcıların paniklemesinin önüne geçilmelidir

Web seminerine katılan kişiler daha önce böyle bir etkinliğe katılmamış olabilir. Etkinliğe istedikleri yerden katılabilecekleri için kameralarının ve mikrofonlarının açık olduğunu düşünerek paniğe kapılabilirler. Aynı zamanda başka katılımcılar olacağı için kendilerini ifade etmekten çekinebilir ve soru sormayabilirler. Bu durumun önüne geçebilmek için katılımcılarınızın sakinliğini korumasını ve paniklememesini sağlamalısınız. Eğer bir kişi kamerasını açmak istemiyorsa kamerasını açması için ısrar etmemelisiniz.

 • Sunum materyallerini sağlamalısınız

Katılımcıların etkinliğinizden sıkılmaması için sade bir anlatım yerine slayt ve videolarla hazırlanmış bir anlatım tekniği kullanabilirsiniz. Bu sayede ilgisi dağılan kişilerin ilgisini çekebilirsiniz ve sıkılmaların önüne geçebilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz